Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Sezon urlopowy w pełni. Jak ten czas wykorzystują światowi politycy?

Angela Merkel na swoich skromnych wakacjach. Angela Merkel na swoich skromnych wakacjach. MEGA / Forum
Dla polityków wakacje są nie tylko wypoczynkiem, ale i częścią budowania własnego wizerunku, dzięki któremu tracą lub zyskują punkty w sondażach.

Przy trwającym europejskim kryzysie imigracyjnym, wzroście populizmów, zdarzających się coraz częściej atakach terrorystycznych, rozpoczętym procesie Brexitu i niepokojach związanych m.in. z kolejnymi próbami rakietowymi Korei Północnej, światowi politycy skracają swoje wakacje. Albo stosują strategię urlopów w pogotowiu, które w razie czego będą mogli szybko przerwać i wrócić do swoich obowiązków.

Skromne wakacje francuskich elit

Wakacyjne wyjazdy światowych liderów stają się też skromniejsze. Choć trudno powiedzieć, że jest to reguła. Ale unikanie przepychu – jak spekulują media – może tylko pomóc. A dziennik „Le Parisien” napisał wprost, że urzędujący od kilku tygodni prezydent Francji Emmanuel Macron, który we wrześniu chce przeforsować zmiany w kodeksie pracy, powinien wystrzegać się stylu „bling bling” (termin ukuty za czasów Nicolasa Sarkozy’ego, który lubił luksusowe gadżety i przesadnie się z nimi obnosił).

Macron dał więc swoim ministrom dwa tygodnie wolnego, ale z instrukcją, że nie powinni za bardzo oddalać się od Paryża. Chodzi o to, by w razie czego mogli szybko wrócić do pracy. Sam nie zdradził, gdzie i w jaki sposób spędzi urlop, ale widać, że idzie śladami swojego poprzednika François Hollande’a, który podczas francuskiego spowolnienia gospodarczego w 2012 r. zredukował swój wakacyjny wypoczynek do tygodnia.

Wypoczynek premier Paolo Gentiloni

Francja nie jest jedynym winiarskim krajem, który – jak napisał „New York Times” – praktykuje letnią abstynencję. Włoski premier Paolo Gentiloni, stojąc przed beznadziejnym w jego kraju kryzysem imigranckim, który jeszcze nasila się ze względu na letnie upały, kilka dni temu zorganizował spotkanie z przedstawicielami z Libii i cały czas utrzymuje swój rząd w gotowości, nawet mimo zbliżającego się „Ferragosto”, czyli sierpniowego przesilenia, które rozpoczyna się świętem 15 sierpnia, i co roku sprawia, że włoskie miasta pustoszeją, a kraj już do końca miesiąca pracuje na zwolnionych obrotach.

W tym roku jednak wakacje najwyraźniej nie są włoskim politykom pisane. A włoskie magazyny plotkarskie, które kiedyś miały używanie, opisując wakacyjne ekscesy byłego premiera Silvio Berlusconiego i jego rozlicznych gości w prywatnej rezydencji na Sardynii, w tym roku muszą się zadowolić tylko zdjęciami byłej już żony Berlusconiego, Veroniki Lario, która po rozwodzie, dzięki wywalczonym od niego alimentom korzysta z życia na luksusowym jachcie u wybrzeży Sardynii.

Jednak pod wieloma względami Włochy są symbolem letniego opustoszenia miast. Upalny w sierpniu Rzym wyludnia się, armia pracowników rozmaitych biur, które mieszczą się właśnie w stolicy Włoch, wyjeżdża na wakacje, a sklepy, punkty usługowe i nawet niektóre kawiarnie są otwarte zaledwie klika godzin dziennie. Na swoim miejscu jest tylko papież Franciszek, który w przeciwieństwie do swoich poprzedników, nie wyjechał w sierpniu z Watykanu.

Wakacje w Parlamencie Europejskim

Z przerwą wakacyjną musiał się też pogodzić przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który sam pojechał na krótki urlop do Austrii, ale jego rzeczniczka poprosiła unijnych urzędników zaangażowanych w Brexit o pozostawanie w sierpniu do dyspozycji. Jednak przewodniczący Parlamentu Europejskiego oświadczył, że o gotowość do pracy trudno, ponieważ cały Parlament w połowie lipca rozpoczął przerwę wakacyjną i następnym razem spotka się na posiedzeniu w ostatnim tygodniu sierpnia.

Na tę samą letnią przerwę w PE powołał się David Davis, główny brytyjski negocjator Brexitu, i zapowiedział swój wakacyjny wyjazd, choć chwalić się miejscem, do którego jedzie, nie chciał. Inaczej niż pani premier Theresa May, która w lipcu wypoczywała z mężem w Desenzano del Garda znajdującym się we włoskiej Lombardii i która niczego nie ukrywała, a nawet pozwoliła się obfotografować podczas spaceru po mieście.

Trekking Angeli Merkel

Fotoreporterzy złapali też wakacyjną kanclerz Angelę Merkel podczas trzytygodniowego urlopu we włoskich Alpach. Pani kanclerz z mężem Joachimem Sauerem korzysta z uroków Tyrolu i chodzi na dalekie piesze wycieczki. A bulwarówki wytknęły jej, że ubrana jest w tę samą kraciastą koszulę i jasnobeżowe spodnie, co w zeszłym roku i kilka lat wcześniej. W internecie można nawet obejrzeć zdjęcie z zeszłorocznego i tegorocznego urlopu pani Merkel z podpisem, że zmieniły się tylko spodnie męża pani kanclerz.

Tyle złośliwości, ale generalnie Niemcom podoba się to, że kanclerz Merkel spędza urlop bez przepychów i że razem z mężem zachowują się „jak zwykłe małżeństwo z Berlina”. Niewielkim zgrzytem był fakt, że pani kanclerz nie przerwała swojego urlopu przy kolejnej odsłonie afery Dieselgate w koncernie Volkswagena, przez co straciła w sondażach parę punktów, ale stracił też niemiecki kandydat SPD Martin Schulz, który na wakacje nie pojechał w ogóle, bo przed jesiennymi wyborami sumiennie objeżdża kraj i przekonuje do siebie wyborców.

Wakacje w stylu Putina

Urlopami polityków w Niemczech nikt za bardzo się nie ekscytuje. Może też dlatego, że w dobrym tonie jest spędzać wakacje bez zbytków. Żagle na Bałtyku, wycieczki górskie czy wypoczynek na Majorce, to najczęstsze wyjazdy niemieckich ministrów i posłów. Niemcy śmieją się z urlopowej pokazówki, jaką niedawno urządził prezydent Władimir Putin, który podczas trzech dni spędzonych na południu Syberii pływał w zimnym jeziorze, chodził po górach, jeździł konno i wędkował, pokazując swój umięśniony nagi tors. Wszystko to miało przekonać Rosjan, że po osiemnastu latach rządów, Putin nadal jest najlepszym kandydatem na prezydenta i że w planowanych na przyszły rok wyborach powinien zwyciężyć.

Putinowi towarzyszył minister obrony Siergiej Szojgu. Tak jak prezydentowi Stanów Zjednoczonych towarzyszy podczas roboczego – jak sam Trump nazywa swoje wakacje – urlopu w Bedminster, mianowany niedawno szef prezydenckiej kancelarii, John Kelly, emerytowany generał piechoty morskiej, który cały czas ma trzymać rękę na pulsie i informować prezydenta, co dzieje się w kraju.

Donald Trump i pola golfowe

Przez siedemnaście dni sierpnia Donald Trump będzie odpoczywał w należącej do niego rezydencji i klubie golfowym w Bedminster. W położonym blisko 80 km od Manhattanu kurorcie ma do dyspozycji też korty tenisowe, basen, siłownię, boiska do gry w koszykówkę i prywatne lądowisko dla helikopterów. I choć jeszcze niedawno zarzucał Barackowi Obamie, że ten zbyt dużo czasu poświęca na grę w golfa, teraz sam będzie chodził za piłeczką, co gazety skwapliwie podsumowały, wyliczając że podczas 196 dni od zaprzysiężenia, Trump spędził już w sumie 41 dni na polach golfowych.

W czasie gdy prezydent Trump wypoczywa, Biały Dom przechodzi częściowy remont. Czyszczone są klimatyzacja i systemy wentylacyjne, odmalowywana stołówka dla pracowników i odnawiane schody przed wejściem do siedziby prezydenta, bo na remont czekały już od ponad pół wieku.

Zatroskani są tylko właściciele sąsiadującego z Bedminster lotniska Solberg, ponieważ Secret Service zarządził w okolicy na czas urlopu Trumpa zakaz lotów. Chcący latać rekreacyjnie i uczący się latania mają przymusową przerwę, a lotnisko liczy straty. Ale to żaden ewenement, ponieważ podobnie było na Hawajach, kiedy wakacje spędzał tam poprzedni amerykański prezydent Barack Obama.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną