Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Prawie 90 proc. Brytyjczyków chciałoby mieć drugi paszport po opuszczeniu Unii

Brexit zmienia postawy Brytyjczyków. Brexit zmienia postawy Brytyjczyków. Heidi Sandstrom / StockSnap.io
Drugie obywatelstwo to jak ubezpieczenie na niepewne czasy zmian w kraju i na świecie – podkreśla autorka badania Micha-Rose Emmett.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o rekordowym, bo 361-proc. wzroście wniosków o niemieckie obywatelstwo, z którymi występują rodowici Brytyjczycy. W ubiegłym roku wystąpiło o nie 2865 Brytyjczyków. Zwiększoną liczbę wniosków od brytyjskich obywateli zauważają także Szwecja, Włochy oraz Dania, ale przede wszystkim Irlandia. Zgodnie z prawem do irlandzkiego paszportu ma prawo każdy Brytyjczyk urodzony w Irlandii lub Irlandii Północnej, posiadający irlandzkie korzenie. Uważa się, że może to dotyczyć nawet sześciu milionów osób.

Prognozuje się, że prawdziwa lawina wniosków to jednak dopiero kwestia przyszłości. Choć już dziś to coraz bardziej medialny temat. Ostatnio ze względu na aktora Colina Firtha, znanego przeciwnika rozwodu z Unią, który otrzymał włoskie obywatelstwo. Według jego menedżera to „decyzja rodzinna”, wynikająca wyłącznie z jego ogromnego przywiązania do Włoch.

Obawa przed Brexitem

Jak wynika z najnowszego sondażu „Citizenship Survey” przeprowadzonego przez CS Global Partners, aż 89 procent obywateli Wielkiej Brytanii chciałoby mieć drugie obywatelstwo. 75 proc. badanych uważa, że drugi, ale niekoniecznie unijny paszport da im większą możliwość swobodnego podróżowania i zwiedzania świata. Drugi najczęstszy powód to wiara w to, że drugie obywatelstwo oznaczałoby „większą wolność i ochronę praw człowieka”. 58 proc. osób przyznaje wprost, że deklaracja wynika z obawy przed brexitem. Jedna osoba na sześciu chętnych przyznaje, że potrzebuje drugiego paszportu w celach biznesowych i dla rozwoju kariery.

Brytyjczycy najbardziej zainteresowani są paszportem australijskim, a następnie amerykańskim, kanadyjskim i niemieckim. Wielu z nich przygotowuje się do wydania znacznej kwoty na uzyskanie tego przywileju. 15 proc. chętnie zainwestuje połowę swojego rocznego wynagrodzenia, aby stać się obywatelem drugiego kraju. Ponad 80 proc. jest skłonnych zapłacić 5 proc. swojego rocznego dochodu za taką możliwość.

„Wyniki wskazują na to, że w obliczu obecnej sytuacji ekonomicznej i zmian politycznych ludzie bardziej niż kiedykolwiek poszukują stabilizacji i bezpieczeństwa” – podkreśla dyrektor generalna CS Global CEO Micha-Rose Emmett. I dodaje: „Brytyjczycy są zaradni. Działają zapobiegawczo w obliczu potencjalnej niepewności: drugie obywatelstwo to jak ubezpieczenie na niepewne czasy zmian w kraju i na świecie”.

CS Global Partners – kancelaria specjalizująca się w kwestiach obywatelstwa i stałego pobytu – rozmawiała z 500 osobami w wieku od 18 do 50 lat w ciągu ostatniego miesiąca.

Na podstawie: BBC

Czytaj także:
Rekordowa liczba Brytyjczyków składa wnioski o niemieckie obywatelstwo

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama