Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Kilometry od wojny

Izraelski F-16 zestrzelony nad Syrią

Szczątki izraelskiego F-16 zestrzelonego nad Syrią. Szczątki izraelskiego F-16 zestrzelonego nad Syrią. Jack Guez/AFP / EAST NEWS

Zestrzelenie izraelskiego myśliwca przybliża kolejną wojnę w regionie.

Gdyby izraelski F-16 spadł kilka kilometrów dalej na północ, czyli w południowym Libanie kontrolowanym przez Hezbollah, to zapewne oznaczałoby nową wojnę. Sobotnie zestrzelenie samolotu było finałem serii ataków. Najpierw izraelska obrona przeciwlotnicza zauważyła lecący wzdłuż granicy dron. Gdy wyraźnie wleciał w izraelską przestrzeń, został zestrzelony. Tel Awiw twierdzi, że był uzbrojony i pochodził z mającego niepokojące wpływy w Syrii Iranu. Zaraz potem Izrael przeprowadził kilka nalotów bombowych na terytorium Syrii. Druga strona odpowiedziała ogniem, który dosięgnął wspomniany myśliwiec. Gdyby spadł on po libańskiej stronie granicy i gdyby piloci dostali się w ręce Hezbollahu, izraelska interwencja lądowa byłaby niemal pewna. W 2006 r. w podobnych okolicznościach wybuchła druga wojna libańska.

Izraelczycy wielokrotnie bombardowali z powietrza Syrię w trakcie wojny domowej. Jednak pierwszy raz się do tego przyznali. Chcą w ten sposób osłabić wpływy libańskiego Hezbollahu i samego Iranu w Syrii. Z drugiej strony sprawdzona już praktyka Iranu i jego sojuszników polega na wciągnięciu Izraela do Libanu lub Syrii, czyli w konflikt partyzancki – nie do wygrania, jak już pokazała interwencja z 2006 r.

W tym samym czasie Rosjanie bombardują oddziały antyasadowskiej opozycji, a Turcy – syryjskich Kurdów. Naloty przeprowadza też reżim Asada. ONZ alarmuje, że pierwsze tygodnie nowego roku okazały się jednym z najkrwawszych okresów w tej 7-letniej już wojnie. Poza setkami ofiar nalotów bombowych, ok. 300 tys. ludzi w północnej Syrii nie ma dachu nad głową, a do kolejnych 400 tys. w miastach oblężonych przez różne strony na wschód od Damaszku od listopada nie dotarły transporty żywności.

Polityka 7.2018 (3148) z dnia 13.02.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Kilometry od wojny"
Reklama