Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

War games

Iran testuje pociski rakietowe dalekiego zasięgu

Pole rażenia Shahab-3. Źródło: Wiki Pole rażenia Shahab-3. Źródło: Wiki
To kolejna odsłona w wojnie - jak dotychczas - na słowa.

 

 

Pocisk Shahab 3, który wystrzelono z jednej z baz na irańskiej pustyni, ma zasięg dwóch tysięcy kilometrów i jest w stanie razić cele w Izraelu i amerykańskie bazy w Zatoce Perskiej. Korespondent BBC pisze, że to wyraźne ostrzeżenie Teheranu w odpowiedzi na niedawne ćwiczenia wojskowe przeprowadzone przez Izrael.

Izrael, który prawdopodobnie ma swój własny arsenał nuklearny, na początku czerwca przeprowadził ćwiczenia we wschodniej części Morza Śródziemnego. Odległość, na której je prowadzono, była zbliżona do tej, z której mogłoby się odbyć potencjalne uderzenie na irański ośrodek nuklearny w Natanz. Doradca najwyższego przywódcy irańskiego ajatollaha Chameneiego, Ali Szirazi, zagroził wtedy uderzeniem na Tel Awiw, amerykańskie bazy w rejonie i instytucje USA na świecie - jeśli w niebezpieczeństwie znalazłyby się irańskie instalacje jądrowe.

Inni dowódcy irańscy ostrzegają, że w razie zagrożenia zablokowana zostanie cieśnina Hormuz, którą transportowana jest ropa naftowa.

Tarcza przeciwbandycka

Testy rakietowe to kolejna odsłona w wojnie - do tej pory wojnie na słowa - Iranu z Zachodem. Stany Zjednoczone ogłosiły właśnie nowe sankcje finansowe (wymieniając kilka nazwisk i instytucji irańskich związanych z programem nuklearnym). Podpisały również porozumienie z Republiką Czeską o instalacji radaru, który ma być częścią systemu obrony przeciwrakietowej skierowanej przeciwko "państwom bandyckim".

Rosja także stała się bardziej podejrzliwa. Działania Iranu stawiają pod znakiem zapytania prawdziwy cel irańskiego programu atomowego, wynika z wypowiedzi rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych Aleksandra Losjukowa; rakiety balistyczne dalekiego zasięgu mogą bowiem służyć do przenoszenia ładunków jądrowych. To sygnał, że Moskwa coraz bardziej podziela stanowisko Zachodu w sprawie porgramu atomowego Teheranu, oceniają korespondenci.

Pakiet zachęcający

Mimo wojennej retoryki wysiłki dyplomatyczne trwają. Teheran odpowiedział na ofertę Zachodu mającą ułatwić zakończenie kryzysu atomowego, i dyplomaci są obecnie w trakcie analizowania "skomplokowanej irańskiej odpowiedzi". W przeciwieństwie do twardej linii prezydenta Ahmadinedżada kilku wysokich urzędników irańskich wypowiadało się ostatnio w sposób rokujący dobrze dla pakietu zachodnich propozycji. Dało to asumpt do spekulacji na temat rozłamu w irańskich władzach.

Fred Halliday, brytyjski specjalista ds. Bliskiego Wschodu, uważa, że Iran chce rozbudować potencjał nuklerany, lub przynajmniej osiągnąć pozycję "nukleranej niejednoznaczności", nie po to, by natychmiast strzelać rakietami we wrogów, ale po to, by wzmocnić swoją polityczną i dyplomatyczną pozycję w zachodniej Azji.

 

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną