Strona główna

Obchody 25-lecia wolnej Polski

Polityka
4 czerwca obchodzimy Dzień Wolności i Praw Obywatelskich. Święto to ustanowił w zeszłym roku Sejm na pamiątkę zwycięstwa Solidarności w wyborach czerwcowych 1989 r. W tym roku mija 25 lat od tamtych wydarzeń.

W uchwale ustanawiającej to święto czytamy, że 4 czerwca jest szczególną datą dla Polski jako „suwerennego i demokratycznego państwa wolnych i świadomych swoich praw obywateli”.

25-lecie wyborów świętuje się w całej Polsce. Organizowane są koncerty, gry uliczne, debaty, konkursy, wystawy i imprezy sportowe.

Centralne obchody Święta Wolności z udziałem polskich władz państwowych odbędą na warszawskim placu Zamkowym. W obchodach wezmą udział prezydenci: Francji – François Hollande, Niemiec – Joachim Gauck, Słowacji – Ivan Gaszparovicz, Węgier – Janos Ader oraz Czech – Miloš Zeman.

Uroczystości rozpoczną się już we wtorek, 3 czerwca:

– W budynku komisji sejmowych marszałek Ewa Kopacz nadała sali komisyjnej numer 23 imię premiera Tadeusza Mazowieckiego.

– O godzinie 18 w Zamku Królewskim odbyła się uroczysta gala, podczas której prezydent Bronisław Komorowski wręczył Nagrodę Solidarności ustanowioną przez MSZ. Otrzymał ją Mustafa Dżemilew, legendarny przywódca Tatarów krymskich. W programie: przemówienia Bronisława Komorowskiego, Mustafy Dżemilewa, Lecha Wałęsy, szefa MSZ Radosława Sikorskiego i szefa szwedzkiej dyplomacji Carla Bildta. Na gali obecnych było ponad 350 gości, m.in. ukraiński prezydent elekt Petro Poroszenko i Aleksander Kwaśniewski.

– Wieczorem w Arkadach Kubickiego odbyła się uroczysta kolacja z udziałem prezydenta USA Baracka Obamy.

– O godzinie 21.30 w multimedialnym parku Fontann na Podzamczu można było oglądać otwarte dla wszystkich widowisko „Taniec Wolności”. 40-minutowe przedstawienie to opowieść o polskiej drodze do wolności. Wyświetlane były m.in. oryginalne kroniki filmowe od 1945 do 1989 r.

Reklama