Kissinger, Podhoretz i Perle o polskim Czerwcu '89
Byli współpracownicy prezydentów USA specjalnie dla POLITYKI podsumowują ćwierćwiecze polskiej wolności i wspominają rok 1989.

Henry Kissinger, amerykański polityk, doradca prezydenta Richarda Nixona ds. bezpieczeństwa narodowego, Sekretarz stanu w rządach Nixona i Geralda Forda, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1973:

Polska zawsze była wyjątkowa wśród państw regionu. Od zawsze w bardzo niekorzystnej sytuacji geopolitycznej, wciśnięta między Niemcy a Rosję, często padała ofiarą polityki silniejszych sąsiadów. Ale nawet w czasach zimnej wojny dostrzegaliśmy, jak bardzo Warszawa jest specyficzna. Głównie, a może i jedynie, u was rządzący komuniści podkreślali wartość narodowej tożsamości i konieczność budowania wokół niej polityki.

Naturalną koleją rzeczy było, że to wy przewodziliście zmianom ustrojowym w regionie, że od was się wszystko zaczęło. Tymczasem śmiała droga, jaką obraliście, okazała się niezwykle skuteczna. Skutkiem tego pozycja Polski jest najmocniejsza od lat.

Zmieniły się też wasze relacje z sąsiadami. Stosunki Warszawy z Berlinem są chyba najlepsze w historii. Bohaterską postawą wywalczyliście sobie prawo do prowadzenia autonomicznej polityki. Staliście się prawdziwym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. 25. rocznica polskiej wolności to okazja do refleksji nad tym, jak wiele udało wam się dokonać.

Flickr CC by SA

Henry Kissinger

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną