Dzięki czułości nasze doświadczenie podróżuje poprzez czas i trafia do tych, którzy się jeszcze nie urodzili, a którzy kiedyś sięgną po to, co napisaliśmy o nas samych i o naszym świecie – mówiła w Akademii Szwedzkiej polska noblistka.
„Ten wygra wybory, kto znajdzie język rozmowy z obywatelami” – przekonywała Kidawa-Błońska. „Niech wygra ten, kto ma większe szanse wygrać z Andrzejem Dudą” – stwierdził Jacek Jaśkowiak. W sobotę odbyła się prawyborcza debata kandydatów Platformy Obywatelskiej na prezydenta.
Informacje o szkodliwych substancjach w popularnym leku zaskoczyły ekspertów, ale czy jest się czego bać? Minister zdrowia Łukasz Szumowski twierdzi, że nie. A chwilę wcześniej wiceminister Janusz Cieszyński wypowiadał się w zupełnie innym tonie.
Ludzkość stanęła na rozdrożu i ma do wyboru dwie drogi. Jedna prowadzi do punktu przełomu – utraty kontroli nad zmianami klimatycznymi i braku możliwości powrotu na bezpieczne tory. Ciągle jednak możemy wybrać ścieżkę nadziei.
Nie można wykluczyć, że zmiany klimatyczne wymykają się spod kontroli, ostrzegają uczeni w magazynie „Nature”. Poważni naukowcy w poważnym czasopiśmie naukowym piszą, że rozpoczęło się już wielkie odliczanie. Trzeba potraktować ich głos poważnie. Jest okazja, 2 grudnia w Madrycie rozpoczął się Szczyt Klimatyczny ONZ COP25.
Czas zgonu, przyczyna śmierci, a nawet potencjalni sprawcy zabójstwa – to tylko część informacji, jakie są w stanie uzyskać entomolodzy sądowi z Uniwersytetu Wrocławskiego.
To wielka sztuka, że bardzo różni czytelnicy mogli się odnaleźć w tekście Olgi Tokarczuk. Różne jego fragmenty poruszały czułe struny. Było w obu mowach sporo punktów wspólnych.
Dzięki czułości nasze doświadczenie podróżuje poprzez czas i trafia do tych, którzy się jeszcze nie urodzili, a którzy kiedyś sięgną po to, co napisaliśmy o nas samych i o naszym świecie – mówiła w Akademii Szwedzkiej polska noblistka.
Olga Tokarczuk odbierze Nobla we wtorek 10 grudnia. Zgodnie z tradycją nagrodzeni pisarze (zwykle jeden, w tym roku dwoje) kilka dni wcześniej wygłaszają odczyty napisane specjalnie na tę okazję. Polka swój esej czyta w języku polskim.
„Jestem szczęśliwa, że kraj w środku Europy ma taki potencjał: nie węgiel, nie ropę, tylko literaturę” – mówiła Olga Tokarczuk na dzisiejszej konferencji w Sztokholmie. Cieszyła się też, że kobiety odzyskują należne im terytoria.
Pora się obudzić! – dorośli uparcie nawołują młodych do obywatelskiej aktywności. Nie zauważając, że młodzi już wstali.
Tym, czym opera mydlana w filmie, tym hotel Czarny Kot w pejzażu Warszawy. Wynaturzeniem formy. Na szczęście każdy serial kiedyś się kończy. Także ten.
Ulicami polskich miast przeszedł Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. „Patrzymy Wam na ręce!” – skandowali uczniowie do polityków. „Złodzieje, oddajcie nam nadzieję” – do wszystkich dorosłych. I jeszcze: „Nie będzie małych piesków na martwej planecie”.
22 listopada 2019r. mija dokładnie rok od zaprzysiężenia na urząd prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Poniżej prezentujemy podsumowanie tego okresu.
Wyczyny Polaków w bitwie pod Hohenlinden w grudniu 1800 r. przypominają „Niezwykłe przygody Barona Münchhausena”. Jeden dobosz wywołał panikę w nieprzyjacielskim batalionie, dwóch kawalerzystów wzięło do niewoli ponad 50 jeńców, a strzelec pojmał księcia Liechtensteina, żeby wygrać butelkę wina.
Rozmowa z Ryszardem Stemplowskim, autorem książki o Zrzeszeniu Studentów Polskich, enklawie względnej swobody w PRL.
Aresztowanie templariuszy to pierwszy znany z historii przykład działania nowoczesnego państwa policyjnego.
Książka angielskiego przyrodnika zaszokowała 160 lat temu konserwatystów i zachwyciła stronników postępu. Wbrew intencjom autora stała się biblią szarlatanów marzących o nowym człowieku.