Archiwum Polityki

„Cała Polska czyta dzieciom”

„Stoi na stacji lokomotywa...”. Pamiętacie przedszkolne spektakle, podczas których z największym zaangażowaniem puszczaliście w ruch „Lokomotywę”? Jest szansa na powtórkę! 1 czerwca podczas co najmniej stu festynów w całej Polsce odbędzie się wspólne czytanie lub recytacja tego wiersza.

„Lokomotywa” da sygnał do rozpoczęcia Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, czyli drugiej edycji kampanii społecznej na rzecz głośnego czytania, zainicjowanej rok temu przez Fundację ABCXXI – Program Zdrowia Emocjonalnego. Założycielka i prezes Fundacji Irena Koźmińska daje sobie i współpracownikom pięć lat na dochodzenie do sukcesu. Dynamizm jej kampanii, świetne pomysły i rosnące kręgi sojuszników przekonują, że to musi się udać. Już się udaje w małej, lokalnej skali. Społecznicy z oddziałów Fundacji w Toruniu, Łodzi, Tarnowie, Opolu, Wrocławiu, Poznaniu organizują grupy wolontariuszy, czytających dzieciom w szpitalach, świetlicach, policyjnych izbach i domach dziecka. W Szczecinie teatr Pleciuga zaprasza na imprezy, podczas których znane osoby czytają dzieciom. Rzecz w tym, żeby kampanijne pospolite ruszenie stało się społecznym nawykiem, a jeszcze lepiej – zdrowym snobizmem.

Jakoś wszyscy przeoczyliśmy moment, kiedy modę na czytanie wyparły media elektroniczne. Fundacja ABC chce tę modę przywrócić. Zwraca się do dorosłych, żeby zaczęli od czytania dzieciom – codziennie, głośno, przynajmniej przez 20 minut. A czemu ma służyć ten happening? Czy w dobie elektronicznego przekazu można podbić świat żywym słowem?

To ważna kwestia. Głośne czytanie nie jest ani celem samym w sobie, ani narzędziem do zdobywania świata, tylko środkiem do osiągnięcia tak ważnych celów, jak równowaga emocjonalna, rozwój więzi psychicznych, stymulacja umysłu, rozwój inteligencji emocjonalnej. Nie chodzi o przymus czytania albo obowiązek zaliczania nudnych lektur. Głośne czytanie można nazwać obrzędem, podczas którego powstaje atmosfera wspólnego przeżywania treści literackich i rozwijania wrażliwości. Gdy rodzice czytają dzieciom, oznacza to, że poświęcają im swój czas i uwagę, niezbędne dla prawidłowego rozwoju i poczucia bezpieczeństwa.

Polityka 22.2002 (2352) z dnia 01.06.2002; Kultura; s. 51
Reklama