Archiwum Polityki

Alleluja i na wizję

O telewizji Trwam ojca Rydzyka można powiedzieć, że jakoś trwa. Po sukcesie Radia Maryja wydawało się, że ma zagwarantowane powodzenie. Tymczasem ciągle ogląda ją niewielu.

Gdy powstawała TV Trwam, połowa respondentów CBOS uważała, że w państwie demokratycznym powinno być miejsce dla telewizji katolickiej, a ponad jedna trzecia deklarowała chęć oglądania jej programów. Chyba jednak nie takich. Dzisiaj, według OBOP, kontakt z nią ma jedynie 400 tys. osób na dobę.

W piątek 15 października o. Rydzyk po raz pierwszy w swej 13-letniej działalności na niwie medialnej wyjawił roczne koszty funkcjonowania Radia Maryja i TV Trwam. „Żeby nasz głos był słyszalny na całym świecie, potrzebujemy 24 mln zł. Media laickie i libertyńskie kosztują dużo drożej” – tłumaczył, apelując jednocześnie do słuchaczy o pomoc materialną, bo, jak dodał: „Nie mamy pieniędzy na przemieszczanie się ekipy telewizyjnej z transmisji na transmisję”. I ten brak jest widoczny na ekranie.

Przez większą część doby telewizja Trwam to właściwie retransmisja Radia Maryja pod widoczki z różnych stron Polski, reklamy aktualnych numerów „Rodziny Radia Maryja” i „Różańca” oraz informacje, jak kupić sprzęt do jej odbioru. Nie brakuje również próśb o wsparcie modlitwą i portfelem medialnych projektów o. Rydzyka: „Prosimy – pamiętajcie o możliwie comiesięcznej pomocy materialnej. Niech ten głos nie zamilknie z braku funduszy, ale – wbrew temu, co chcą wrogowie Kościoła i Polski – rozwija się i służy Polakom, katolikom, ludziom” – plansza z tym napisem często gości na ekranie. Zwłaszcza podczas nocnej powtórki programu dla Polonii obu Ameryk, dla której sentyment do ojczyzny, przywiązanie do wartości i o. Rydzyka liczy się szczególnie.

10 czerwca 2003 r. o. Rydzyk, uruchamiając nową stację, ogłosił, że „telewizja powinna służyć Kościołowi, ojczyźnie i każdemu człowiekowi i powinien to być środek społecznego komunikowania się, a nie środek masowej manipulacji”.

Polityka 44.2004 (2476) z dnia 30.10.2004; Kraj; s. 40
Reklama