• Poszukaliśmy pomysłów na podarki. Wybraliśmy przedmioty charakteryzujące się klasą, gustem, elegancją. Doradzamy, czym kierować się przy wyborze konkretnych prezentów. Znajdziecie Państwo porady dotyczące książek (s. 4), zabawek (s. 6), galanterii (s. 8), gier i zabaw XXI wieku (s. 10), sprzętu domowego (s. 12), elektronicznego (s. 13), kosmetyków (s. 14), sprzętu audio i DVD (s. 16), gadżetów (s. 18). Wskażemy najnowsze trendy i mody, obowiązujące w tych dziedzinach. Radzimy także, jak robić zakupy w Internecie (s. 20).
• Pomyśl o biedniejszych – oto hasło, które także będziemy lansować w naszym dodatku. Doradzamy, jak przygotować świąteczne paczki dla osób, którym święta nie kojarzą się z radosną atmosferą, a są dla nich czasem jeszcze większej, bo bardziej niż codziennie uświadamianej biedy, samotności, choroby. Podamy adresy, pod które swoje podarunki dla takich osób można przesłać. Czytaj strona 21.
• Przygotowaliśmy także Świąteczny Worek „Polityki” z prezentami od firm znanych z reklam w naszym tygodniku. Wszystkie te prezenty zostaną rozdzielone wśród potrzebujących. Więcej szczegółów na stronie 22.
Na początek kilka zasad ogólnych, czyli jak nie ulec przedświątecznemu szaleństwu zakupów i nie zbankrutować, każdemu z obdarowanych sprawić radość, a sobie przyjemność:
1
Wypisz na kartce wszystkie osoby, które chciałbyś obdarować nie tylko w czasie Świąt Bożego Narodzenia, ale także w mikołajki czy sylwestra.
2
Przelicz, jaką sumę pieniędzy możesz przeznaczyć na podarki, a następnie podziel ją przez liczbę osób zapisanych na kartce.
3
Zaznacz na liście osoby dla ciebie najważniejsze i obok imienia każdej z nich podaj sumę, za którą chcesz jej kupić prezent. Jeśli ta suma przekracza przeciętną kwotę, jaka wyszła ci z dzielenia w pkt. 2, pamiętaj, że innej osobie musisz kupić prezent tańszy. Niby proste, ale właśnie nie przestrzegając prostych reguł zamieniamy sobie przyjemność robienia zakupów w stres.
4
Nie kupuj byle czego ani na odczepnego. Rzecz może być mała i tania, ale powinna trafiać w upodobania lub gust danej osoby.
5
Jeżeli kładziesz prezenty pod choinkę dla większej liczby osób, pamiętaj, że wszystkie one otworzą je niemal jednocześnie. Prezenty mogą być zróżnicowane cenowo, ale nie powinny być to różnice zbyt drastyczne. Gdy swojej matce podarujesz np. złoty zegarek, a teściowej rajstopy – murowane, że wywołasz cichy konflikt między nimi, a sobie zapewnisz niechęć teściowej na cały rok.
6
Nie kupuj po raz setny seniorom rodziny bamboszy albo futerału do okularów. Wymyśl coś nowego, oryginalnego, nowoczesnego. W naszym dodatku podpowiadamy pomysły.
7
Prezenty nie powinny być zbyt intymne ani aluzyjne.