Archiwum Polityki

Kupon na wiedzę

Na początku stycznia powstała kolejna wersja projektu ustawy o szkolnictwie wyższym (o poprzednich pisaliśmy kilkakrotnie w ub. roku). Ministerstwo Edukacji zyskało dla niej aprobatę Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich; trwają uzgodnienia ze związkami zawodowymi, Radą Główną Szkolnictwa Wyższego i Parlamentu Studentów RP. Projekt przewiduje odpłatność za studia na drugim kierunku, studia podyplomowe i prowadzone w języku obcym oraz za powtarzanie zajęć z powodu złych wyników. Otwiera także możliwość uruchamiania płatnych studiów dziennych w uczelniach państwowych. Publikujemy inną propozycję rozwiązania problemu finansowania szkolnictwa wyższego.

Na decyzje wyborcze Amerykanów w nadchodzącym roku wpływać będzie również to, jak kandydaci na prezydenta wyobrażają sobie realizację konstytucyjnego prawa równego dostępu do wykształcenia. Tak wynika z niedawnych badań opinii publicznej. Demokratyczne społeczeństwa zachodnie uważają równość dostępu do wykształcenia, zwłaszcza wyższego, za istotny parametr jakości życia.

W stanie Kalifornia rodzice zaskarżyli do sądu uniwersytet stanowy w Berkeley, który przyjmuje kandydatów na podstawie obiektywnych, punktowych wyników egzaminu testowego.

Polityka 4.2000 (2229) z dnia 22.01.2000; Społeczeństwo; s. 66
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >