Archiwum Polityki

Jesienny przegląd zdrowia

Pięć złotych rad:
Jeśli chcesz sam się leczyć i badać swój organizm, pamiętaj:

• Kupuj leki i paraleki nie na bazarach, tylko w aptekach i sklepach zielarskich.

• Zaopatrując się w lek nie kieruj się jego nazwą handlową, lecz składem chemicznym. Na rynku mamy np. ponad 30 paracetamoli (środek przeciwbólowy), ale Panadol, Apap, Saridon, Tylenol to w rzeczywistości ten sam lek, paracetamol właśnie.

• Kupuj i przechowuj leki w domu w oryginalnych opakowaniach, abyś zawsze był pewien, co zażywasz. Chroń przed dostępem dzieci.

• Przed każdą kuracją zapoznaj się z dołączoną ulotką informacyjną. Szczególną uwagę zwróć na środki ostrożności, wskazania i działania niepożądane. Istotną informacją jest też termin ważności leku.

• Jeśli korzystasz z aparatów medycznych lub testów diagnostycznych, upewnij się, czy mają polskie atesty. Pomiary wykonuj zgodnie z dołączoną instrukcją obsługi.

Ponieważ zbliżająca się jesień i zima wystawią nas z pewnością na liczne kłopoty ze zdrowiem, chcemy w naszym dodatku przybliżyć czytelnikom zasady samoleczenia. Tym bardziej że nie powinno się ono ograniczać jedynie do przyjmowania leków! Każdy kto chce dbać o swoje zdrowie, ma dziś możliwość samodzielnej kontroli pracy serca, wątroby i trzustki, układania zdrowej diety, radzenia sobie z sezonową depresją. Do tej pory tylko kobiety mogły oceniać wartość testów ciążowych. Obecnie, dzięki dostępnym testom diagnostycznym, możemy się sami przekonać, czy nie zagraża nam wrzód dwunastnicy, rak żołądka, jelita grubego.

Dodatki 40.2000 + Polityka. Zdrowie (90077) z dnia 30.09.2000; s. 3
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?