Klasyki Polityki

Na czym stoimy

Na czym stoimy. Przyjrzyjmy się naszym stopom

Warto dbać o stopy, bo przecież na nich skupia się nacisk ciała podczas chodzenia, stania, biegania, a nawet siedzenia, gdy opieramy podeszwy o podłoże. Warto dbać o stopy, bo przecież na nich skupia się nacisk ciała podczas chodzenia, stania, biegania, a nawet siedzenia, gdy opieramy podeszwy o podłoże. PantherMedia
W pogoni za jak najwyższą stopą życiową własnymi stopami przejmujemy się niewiele. Sezon odkrytych nóg powoli się kończy. Czy zdążyliśmy przyjrzeć się im dokładnie?

Po powrocie z wakacji znów wciśniemy je w obcisłe skarpetki lub pończochy i włożymy do sztywnego buta. Będzie im ciasno i gorąco, może nieraz wilgotno, co okaże się mikroklimatem dobrym dla rozwoju grzybów, które ciepło i wilgoć skóry cenią sobie ponad wszystko. Dlatego czują się najlepiej na stopach żołnierzy, hutników, sportowców, ale też wymuskanych biznesmenów, którzy podczas długiego dnia pracy znajdują czas na basen, saunę, siłownię i prysznic. W pośpiechu zapominają jednak po kąpieli dokładnie osuszyć nogi, które mimochodem stają się hodowlą niewidocznych grzybów.

Dopiero za jakiś czas na skórze pojawią się zmiany, które trzeba będzie leczyć maściami, pudrami, specjalnymi dezodorantami. Grzybica stóp atakuje w ciągu całego życia co trzecią dorosłą osobę, ale choć jest chorobą tak powszechną, niewielu skłonnych jest się do niej przyznać. Kto, widząc zaczerwienienie, nadmierne rogowacenie, pękanie skóry albo czując przykre swędzenie, szybko pobiegnie do lekarza? „Mam tylko drobny problem kosmetyczny” – mówią skrępowani pacjenci w gabinetach dermatologów. Pokutuje mit, że jest to choroba związana z brakiem higieny, więc rozpowiadać o niej wstyd.

Tymczasem nieraz właśnie zbyt częste używanie środków czystości może stopom zaszkodzić, bo mydła o zasadowym pH (ponad 7) osłabiają naturalne bariery ochronne skóry. – Wyjałowiona stopa staje się podatniejsza na zakażenie chorobotwórczymi zarodnikami grzybów – ostrzega dermatolog Monika Serafin. Dlatego warto stosować dostępne na rynku mydła, które utrzymują obojętne pH. Poza tym regularna pielęgnacja stóp, usuwanie nadmiaru zrogowaciałego naskórka, noszenie klapek na publicznych basenach, w saunach, na podestach pod prysznicami, używanie wyłącznie własnych ręczników i gąbek, a wreszcie dokładne wycieranie stóp po każdej kąpieli – to podstawowe i proste w zastosowaniu przykazania higieniczne.

Polityka 34.2003 (2415) z dnia 23.08.2003; Społeczeństwo; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Na czym stoimy"
Reklama