Archiwum Polityki

Program za darmo

Jednym z najciekawszych skutków rozwoju Internetu jest rozwój ruchu na rzecz wolności oprogramowania (czyt. także s.16). Jego wyznawcy twierdzą, że programy komputerowe powinny być bezpłatne. Jak jednak bez pieniędzy opracowywać profesjonalne oprogramowanie?

Linux, system operacyjny stworzony przez Fina Linusa Thorvaldsa przy współpracy dziesiątków tysięcy niezależnych programistów, którzy w wolnych chwilach testowali produkt i dopisywali swoje fragmenty, dowiódł, że fenomen tworzenia oprogramowania za darmo jest możliwy. Obecnie Linux dostępny bezpłatnie m.in. w Internecie jest w pełni doj-rzałym systemem, coraz chętniej wykorzystywanym nie tylko przez ubogich użytkowników jak uczelnie, ale również przez instytucje tak szacowne jak banki i towarzystwa ubezpieczeniowe.

Wzrost popularności Linuksa spowodował, że również tradycyjne firmy informatyczne zaczęły udostępniać swoje oprogramowanie bezpłatnie.

• Najciekawszą bezpłatną nowością na polskim rynku, która powinna spodobać się również w szkołach, jest oprogramowanie StarOffice 5.2 w wersji polskiej, firmy Sun Microsystems. Oprogramowanie to składa się z kilku modułów: edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego, programu do przygotowywania prezentacji, programów komunikacyjnych (program do obsługi poczty elektronicznej i przeglądarki Internetu), bazy danych oraz kalendarza. Skład ten przypomina więc bardzo popularny na rynku pakiet programów biurowych firmy Microsoft.

StarOffice jest w pełni wartościowym substytutem dla konkurencyjnego produktu Microsoftu. Edytor tekstu wyposażony jest w polski moduł sprawdzania pisowni, wszystkie aplikacje zaopatrzono w konwertery umożliwiające bezbolesne „tłumaczenie” tekstów i innych prac, np. prezentacji zapisanych w innych programach (czasami konwersje „zacinają się”). Odpada więc ryzyko braku zgodności między tym, co się zrobi np. w domu, a oprogramowaniem dostępnym w pracy.

• Polski StarOffice można zainstalować na komputerach sterowanych systemami operacyjnymi Windows, Linux, Solaris – użytkownicy Maków muszą jeszcze poczekać (chyba że zdecydują się na wersję angielską).

Dodatki 43.2000 + Polityka. Internet. e-biznes (90079) z dnia 21.10.2000; s. 23
Reklama