Linux, system operacyjny stworzony przez Fina Linusa Thorvaldsa przy współpracy dziesiątków tysięcy niezależnych programistów, którzy w wolnych chwilach testowali produkt i dopisywali swoje fragmenty, dowiódł, że fenomen tworzenia oprogramowania za darmo jest możliwy. Obecnie Linux dostępny bezpłatnie m.in. w Internecie jest w pełni doj-rzałym systemem, coraz chętniej wykorzystywanym nie tylko przez ubogich użytkowników jak uczelnie, ale również przez instytucje tak szacowne jak banki i towarzystwa ubezpieczeniowe.
Wzrost popularności Linuksa spowodował, że również tradycyjne firmy informatyczne zaczęły udostępniać swoje oprogramowanie bezpłatnie.
• Najciekawszą bezpłatną nowością na polskim rynku, która powinna spodobać się również w szkołach, jest oprogramowanie StarOffice 5.2 w wersji polskiej, firmy Sun Microsystems. Oprogramowanie to składa się z kilku modułów: edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego, programu do przygotowywania prezentacji, programów komunikacyjnych (program do obsługi poczty elektronicznej i przeglądarki Internetu), bazy danych oraz kalendarza. Skład ten przypomina więc bardzo popularny na rynku pakiet programów biurowych firmy Microsoft.
StarOffice jest w pełni wartościowym substytutem dla konkurencyjnego produktu Microsoftu. Edytor tekstu wyposażony jest w polski moduł sprawdzania pisowni, wszystkie aplikacje zaopatrzono w konwertery umożliwiające bezbolesne „tłumaczenie” tekstów i innych prac, np. prezentacji zapisanych w innych programach (czasami konwersje „zacinają się”). Odpada więc ryzyko braku zgodności między tym, co się zrobi np. w domu, a oprogramowaniem dostępnym w pracy.
• Polski StarOffice można zainstalować na komputerach sterowanych systemami operacyjnymi Windows, Linux, Solaris – użytkownicy Maków muszą jeszcze poczekać (chyba że zdecydują się na wersję angielską).