Archiwum Polityki

Gwiazdki na plaży

W nadchodzącym sezonie kilka polskich kąpielisk nad Bałtykiem po raz pierwszy wywiesi Błękitną Flagę – międzynarodowy znak jakości. Już wkrótce ogłosimy wyniki naszego tegorocznego rankingu plaż i wręczymy Błękitny Puchar „Polityki”.

Błękitna Flaga zawiśnie w tym sezonie nad 3074 kąpieliskami i 532 marinami w ponad 30 krajach. W Polsce prawo do wciągnięcia jej na maszt otrzymały kąpieliska Gdynia Śródmieście, Krynica Morska, Mrzeżyno, Pobierowo, Sopot (Łazienki Północne – Grand Hotel) oraz marina w Łebie. Prócz tego osiem naszych kąpielisk i dwie mariny mają szansę uzyskać Błękitną Flagę w 2006 r. Ta flaga to swego rodzaju plażowe ISO, przyznawane przez międzynarodowe jury z udziałem przedstawicieli m.in. Światowej Organizacji Turystycznej, Programu Ochrony Środowiska ONZ, Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego oraz Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej, która patronuje temu programowi.

W kąpieliskach posiadających certyfikat parametry czystości wody muszą być uwidocznione na tablicy informacyjnej. Gdy nie odpowiada wymogom, chociażby z powodu zakwitu sinic, co się nad Bałtykiem nie tak rzadko zdarza, administrator kąpieliska musi ściągnąć Błękitną Flagę. Ale możemy się tam spodziewać nie tylko czystej wody i piasku. Na przykład niepełnosprawni mogą być pewni, że w takim kąpielisku znajdą oznakowany dogodny zjazd na plażę oraz przystosowane do ich potrzeb toalety. Osoby o wysokiej świadomości ekologicznej mają gwarancję, że nieczystości i śmieci z plaży nie trafiają na dzikie wysypisko, ale są usuwane w sposób bezpieczny dla środowiska. Nie ma szansy na BF miejscowość, która nie jest skanalizowana, a pożądane jest, aby nie tylko ona, ale cała gmina miała uporządkowaną gospodarkę wodno-ściekową. Włodarze gmin nadmorskich uważają, że coraz więcej turystów, zwłaszcza z zagranicy, dokonując wyboru miejsca wypoczynku, uwzględnia i takie argumenty.

Spełnialiśmy większość spośród kilkudziesięciu wymogów stawianych kąpieliskom, które uczestniczą w programie Błękitna Flaga, problem był z urządzeniami dla niepełnosprawnych oraz z ekologiczną segregacją odpadów przy plażach – relacjonuje przygotowania Krynicy Morskiej jej burmistrz Andrzej Stępień.

Polityka 24.2005 (2508) z dnia 18.06.2005; Społeczeństwo; s. 94
Reklama