Klasyki Polityki

Szekspir zmasakrowany

Świat mówi po angielsku

Oskarżenie o masakrowanie języka angielskiego pochodzi od tradycjonalistów. Oskarżenie o masakrowanie języka angielskiego pochodzi od tradycjonalistów. Mirosław Gryń / Polityka
Angielski, „najłatwiejszy język, którym można mówić źle”, chce poznawać coraz większa liczba ludzi na świecie. Czy na naszych oczach powstaje nowa wersja lingua franca, od Ameryki po Chiny, globalne narzędzie, które wyprze nasze języki narodowe, nie tak użyteczne, zaściankowe?

320 specjalistów z 20 krajów – współpracując poprzez internet – zredagowało właśnie nowy słownik angielskiego, który – jako pierwszy – traktuje ten język nie jako własność Anglików czy Amerykanów, lecz całego świata.

Bill Gates najpierw zniszczył większość swych rywali w przemyśle komputerowym, teraz zaczyna niszczyć język angielski. Tak szacowny dziennik londyński „Financial Times” rozpoczyna na pierwszej stronie informację o nowym słowniku angielskiego: Encarta World English Dictionary. Słownik jest imponujący: 400 tys. haseł, 3 tys. ilustracji, wydany równocześnie na ekologicznym papierze (2200 stron) i na płycie CD–ROM, stąd udział firmy Billa Gatesa (Microsoft), który połączył siły z wydawnictwem Bloomsbury w Londynie.

Globalna nowomowa

Oskarżenie o masakrowanie języka angielskiego pochodzi od tradycjonalistów. Encarta World nie tylko nie stara się o zachowanie jakiejś poprawności, jakiejś normy angielskiego, lecz zbiera ze świata wszystko, komu co ślina przyniosła na język. Nawet jeśli ten język angielszczyznę tylko lizał z daleka od Anglii. Dotychczas z szacunkiem mówiło się o the Queen's English, czyli języku angielskim w wydaniu królowej. Autorzy nowego słownika z góry założyli, że „the Queen's English to koncepcja przestarzała i nadmiernie nostalgiczna”.

Słowem, spór idzie o to, kto jest właścicielem, autorytetem i gospodarzem języka angielskiego. Oczywiście, sami Anglicy – twierdzą tradycjonaliści. To tak jasne, że nie wymaga dowodu. – Angielski nie jest już tylko domeną Wielkiej Brytanii czy Ameryki. To język, który wybrała sobie cała planeta – mówi dr Kathy Rooney, redaktor naczelny Encarta World.

Polityka 33.1999 (2206) z dnia 14.08.1999; Świat; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Szekspir zmasakrowany"
Reklama