Archiwum Polityki

W cieniu obchodów bohaterskich walk

W cieniu obchodów bohaterskich walk i przełomowych dla Polaków wydarzeń polscy wyznawcy prawosławia przeżywają 70 rocznicę burzenia cerkwi (na fot. arcybiskup Abel).

Latem 1938 r., w ramach zorganizowanej przez państwo tzw. akcji polonizacyjno-rewindykacyjnej na Lubelszczyźnie, zniszczono ponad 100 świątyń.

Poza upamiętniającymi te wydarzenia uroczystościami religijnymi, wystawami i konferencjami pojawił się pomysł, by oficjalnie wyrazili żal polscy posłowie. Inicjatywa przyjęcia rocznicowej uchwały, przygotowanej przez Eugeniusza Czykwina z klubu Lewicy, wywołała jednak wśród parlamentarzystów ostre kontrowersje. – Poprosiliśmy historyków o ekspertyzę, czy sformułowania użyte w projekcie są precyzyjne – wyjaśnia Jerzy Fedorowicz (PO), wiceszef komisji kultury, która zajmowała się uchwałą. – Podchodzimy z ostrożnością do wystąpień dotyczących tak delikatnych kwestii. Dla ludności zamieszkującej wschodnie regiony Polski sprawa była skomplikowana – w cerkwiach widziano symbole zaborów i przymusowej rusyfikacji. Elżbieta Kruk i Zbigniew Girzyński z PiS argumentowali, że o uchwale nie może być mowy, skoro Sejm dotychczas nie przyjął uchwały dotyczącej ludobójstwa na Wołyniu.

Polityka 37.2008 (2671) z dnia 13.09.2008; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 8
Reklama