Archiwum Polityki

Desperados, druga generacja

Po raz ósmy wręczymy stypendia młodym, wybitnym naukowcom. 21 osób otrzyma portfele z zawartością 25 tys. zł każdy. Hasło „Zostańcie z nami!” nabiera nowych znaczeń: stypendia zaczynają fundować byli laureaci, a ich wychowankowie zostają kolejnymi stypendystami.

Na samym początku programu nazwaliśmy ich desperados, co wynikało z przekonania, że uprawianie nauki w Polsce wymaga dziś właściwie wejścia w konflikt z własnym zdrowym rozsądkiem i racjonalnym rachunkiem ekonomicznym. Wtedy jednak w naszej wyobraźni modelowym adresatem akcji miał być ktoś zagrzebany po uszy w swojej wysublimowanej dziedzinie, ot, pustelnik, nawet trochę dziwak. W miarę wyłaniania i poznawania kolejnych laureatów – jest ich już 160 – musieliśmy jednak generalnie zrewidować swoje przekonania. Obecnie bowiem wybijający się młody polski naukowiec jest zwykle osobą otwartą i bywałą w międzynarodowym świecie nauki. Jeśli chce pracować w Polsce, to dlatego, że wierzy, iż tu właśnie jest i potencjał intelektualny, i możliwości rozwojowe. Jeśli boryka się z niedostatkiem, to znacznie bardziej boli go ubóstwo warsztatu niż prywatne zmagania finansowe.

Ale też coraz częściej ci młodzi ludzie żwawo wychodzą wyzwaniom naprzeciw. Próby budowania własnego, często interdyscyplinarnego zespołu wcale nie są rzadkie. Próby pozyskania rozmaitych grantów to już właściwie porządek dzienny. Coraz częściej zdarza się, że młodzi naukowcy są po prostu sprawnymi menedżerami i swojej dziedziny badawczej, i – co nie wstyd – samych siebie.

I to wszystko bardzo cieszy, bo nasza akcja wytraca akcent charytatywny. Coraz częściej razem z jurorami i fundatorami stypendiów mamy poczucie, że nie tyle łatamy skandalicznie skromne portfele, ile przede wszystkim uzupełniamy elitarny klub, w najlepszym rozumieniu pojęcia elitarności. Od ponad roku klub ten zresztą jest już sformalizowany – laureaci z kilku lat zawiązali spontanicznie Stowarzyszenie Stypendystów „Polityki”. Staje się ono współgospodarzem przedsięwzięcia, organizując przy okazji dorocznej gali arcyciekawą sesję naukową – swoisty interdyscyplinarny bazar intelektualny (w tym roku tematem będzie „Świadomość a ponowoczesność”), czego owocem jest książka wydawana pod patronatem naszego tygodnika.

Polityka 41.2008 (2675) z dnia 11.10.2008; Nauka; s. 98
Reklama