Archiwum Polityki

Rekord oglądalności

Stało się to, co wcześniej czy później musiało się stać – otóż jak wynika z ujawnionego przez media tajnego raportu TVP, telewizja ta zaczęła nadawać programy, których w ogóle nikt nie ogląda. Jednym z nich jest flagowy serwis informacyjny ośrodka gdańskiego „Panorama”, nadawany w TVP 3. Jak pokazały badania telemetryczne, na przełomie listopada i grudnia cztery z siedmiu wydań „Panoramy” nie były oglądane przez żadnego widza.

Raport nie wyjaśnia niestety, dlaczego ktoś oglądał pozostałe trzy wydania „Panoramy” i kto to był (w dokumencie nie padają żadne nazwiska). Nie wiemy także, co w tych trzech wydaniach pokazano takiego, czego nie pokazano w czterech przez nikogo nieoglądanych. Ustalenie tego byłoby zresztą szalenie trudne, bo jeśli tych czterech wydań nikt nie oglądał, to oczywiście nikt nie wie, czym różniły się one od trzech wydań, które niespodziewanie wzbudziły zainteresowanie telewidzów. Mogliby to ewentualnie powiedzieć sami realizatorzy „Panoramy”, jeśli któreś z tych czterech wydań oglądali, ale szczerze mówiąc trudno byłoby czegoś takiego od nich wymagać.

Kierownictwo TVP nie robi z treści raportu dramatu, stojąc na słusznym stanowisku, że to absolutnie niemożliwe, aby nikt nie oglądał jakichś programów tej telewizji. Zdaniem TVP na wyniki badań wpłynęła zbyt mała liczba urządzeń telemetrycznych, z których zebrano dane (było ich zaledwie sto). Dlatego w nadchodzącym roku TVP planuje radykalny wzrost oglądalności swoich programów poprzez inwestycje zwiększające liczbę urządzeń telemetrycznych. Jednocześnie TVP Gdańsk prosi o telefoniczne lub listowne zgłaszanie się widzów, którzy przypadkowo oglądali jedno z czterech przez nikogo nieoglądanych wydań „Panoramy”. Dla pierwszych trzech osób, które się ujawnią, przewidziane są wysokie nagrody.

Polityka 2.2010 (2738) z dnia 09.01.2010; Fusy plusy i minusy; s. 87
Reklama