Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Anty-Gross

(20)
Wydana niedawno przez IPN książka 'Po zagładzie' bywa przedstawiana jako jedyne obiektywne opracowanie na temat powojennych stosunków polsko-żydowskich. Przeciwstawia się ją książce Jana Tomasza Grossa 'Strach'. Ale z pracą naukową ma ona niewiele wspólnego.
 • 2008-04-24 00:33 | michał

  Anty-Gross? A Co to znowu za bzdury?

  Nazywanie książki "Po zagładzie" Anty-Grossem jest nieporozumieniem, gdyż nie jest to żadna polemika z bredniami prezentowanymi przez p. Grossa, a całkiem rzetelne moim zdaniem opracowanie historyczne. Poziom tej książki jest nieporównywalny z tym, co nagryzmolił bez sensu, ładu i składu pan Gross, najwyraźniej w intencji pozyskania paru szekli dla siebie i swych zleceniodawców.
 • 2008-04-24 03:43 | Wojciech

  Re: Gross ma też niewiele wspólnego z nauką

  Tak szkodliwego autora dla stosunków polsko-żydowskich jak Gross to nie będzie przez następne pokolenie. Mało , że zdarzenia które przytacza są naciągane lub wręcz skłamane, to wstrzymanie ekshumacji w Jedwabnym nie będzie nigdy wybaczone przez Polaków, którzy chcieli poznać choć szczątki prawdy. Tło historyczne tych wydarzeń jest tak skomplikowane i tak emocjonalnie gorące, że nie ma mowy o koniecznym chłodzie naukowym. Tę historię mógłby opisać Davies , ale żaden Polak, ani żaden Żyd nie jest w stanie zachować zimną krew, siadając do pisania. Gross pozostanie "złym duchem" pożądanego pojednania, o ile takie jest możliwe. W imię tak koniecznego pojednania , między Polakami z Polski , a Żydami z Izraela, pan Gross powinien publicznie złamać pióro i złożyć przyrzeczenie , że nigdy już nic nie napisze. To jest konieczne dla pokoju.
 • 2008-04-24 07:38 | EdwardS

  Re: Artykuł z Polityka.pl

  ee, to co Pan napisał o metodologii to pasuje do Grossa, nie do Chodakiewicza. Chyba książki się Panu pomyliły?
 • 2008-04-24 12:25 | ArmyMan

  Panie Andrzeju

  Pisze pan, że książka Chodakiewicza ma z pracą naukową niewiele wspólnego. Ciekawe. Ja jakoś prędzej uwierzyłbym "Specjaliście od Historii Europy Środkowo-Wschodniej w XIX i XX wieku, w tym w historii Polski, stosunkach polsko-żydowskich, myśli konserwatywnej i w ruchach faszystowskim oraz komunistycznym"(cytat z wikipedii), niż jakiemuś Grossowi - socjologowi, który "Urodził się w rodzinie intelektualistów i dorastał w lewicowym środowisku"(też wiki). Ale przynajmniej już wiem dlaczego Gross jest tak szanowany przez Pana tygodnik i Gazetę Wybiórczą - o przepraszam- wyborczą.
 • 2008-04-24 13:48 | adam

  Jak czytam takie artykuły, to zastanawia mnie dlaczego, tak bardzo zalezy co niektórym na podawaniu jako truizmu tzw. polskiego antysemityzmu - najlepiej wyssanego z mlekiem matki? Ocztywiście, że w Polsce antysemityzm był, ale był w całej Europie. Dzisiaj nie wypada powiezieć "pedzio", przed wojną w dobrym tonie np. w Anglii było coś napomknąć na Żyda. I zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - dlaczegoż to mam jako narzucony pewnik przyjmować to, że mój naród był antysemicki? na podstawie relacji kliku Zydów? Dlaczego relacje żydowskie pejoratywne wobec Polaków to pewnik, a np. relacje o UB-kach-Żydach (i można tutaj wybrać co lepsze opisy prowadzenia przesłuchań) mają być tylko i wyłacznie "polskim antysemityzmem", tak samo jak relacje ocalałych POlaków z Wołynia w 1943 r. "polskim szowinizmem". SDlaczego tak bardzo zależy Wam na podkopywaniu Polski? Dlaczego?
 • 2008-04-25 09:12 | Mieczysław S.Kazimierzak/Mieczsilver/

  Biały Orzeł Czerwona Gwiazda

  Norman Devis zaprezentował wojnę polsko-bolszewicką 1920 roku na tle panujących nacyjnych stosunków praktycznie w chwili powstawania polskiej państwowości i udziału jej w walce z komunizmem.Było jeszcze małe doświadczenie na ile utopia może gruntować rozbieżność słów i czynów.
  Wrzesień roku 1939 obalił wszelkie złudzenia.Pytanie na ile chęć wdrażania ideologicznej utopii może mieć swoje usprawiedliwienie,aby występować przeciw swojemu państwu będącemu na wszechstronnym dorobku z perpektywy czasu pozostaje tylko retoryczne.
  "KATYŃ!Ostatnie kłamstwo Andrzeja Wajdy" to dokument jak dziełem sztuki utrwala się politykę historyczną,kiedy po jednej zbrodni następuje druga milczenia.Marek Chodakiewicz w swojej książce wskazuje na niedostatek materiałów,które za sprawą tajnego państwa nie mogą być pomocne w dawaniu świadectwa prawdzie.Aby odrabiać lekcję z historii zbrodnia musi mieć ukazane swoje motywy i wykonawców.Ten kanon warsztatu naukowego w książce PO ZAGŁADZIE jest w większym stopniu realizowany niż w STRACH J.T.Grossa.
  Można i mięć pretensje do tego historyka,że nie rozprawia się z pojęciem antysemityzmu,które staje się dziś anachroniczne wobec aktualnej mapy politycznej świata i wewnątrzsemickiego krwawego konfliktu.To daje podstawy do nadużywania tego pojęcia dla podbudowywania rasizmu mającego swoje biblijne korzenie,a nowożytnie ulokowanego w syjoniżmie.Ma też i związek z kontynuowaniem polityki antypolonizmu,co również ma istotny związek z państwem,które jest nadal na wszechstronnym dorobku.
  Z kretów nie da się zrobić orłów,a do tego jeszcze białych.
  Osobliwością jest powstanie w Getcie Warszawskim i zmienność zeznań w miarę upływu czasu,które uniemożliwiają napisanie jego historii.Traumatyczne przeżycia nie mogą być powiązane grą ludzkimi kośćmi kiedy lekcja dotyczy tego jaki los może zgotować człowiek człowiekowi.
 • 2008-04-25 10:34 | AS

  Czy nie zauważacie, ze autor tego artykulu wchodzi pomiędzy Grossa i Chodakiewicza? Nie przyklaskuje zadnemu z nich? I wskazuje takze na mozliwość przesady w relacjach ocalałych Żydów?
  np. "Nowakowska bardzo ostrożnie formułuje wnioski na temat stanu świadomości badanej grupy. Pisze m.in.: „Nie można chyba powojennej ludności żydowskiej w Polsce nazwać grupą. To są szczątki wymordowanego skupiska. Fakt ten powoduje ogromne konsekwencje. Jest to zbiorowisko do pewnego stopnia patologiczne, obarczone kompleksami, urazami, skłonne do zbiorowych psychoz. Okres bezpośrednio powojenny (z pogromem kieleckim) wzmógł paniczny nastrój i spowodował fale emigracji”. Panice ulegali w równym stopniu Żydzi, którzy wojnę spędzili w kraju, jak i repatrianci z Rosji. Według autorki „rozpowszechnione jest przekonanie o nieuleczalnym polskim antysemityzmie” oraz „o poczuciu obcości w Polsce”; w pracy cytuje wiele wypowiedzi potwierdzających tę tezę. "

  Moze warto przeczytac tekst, zanim sie go skrytykuje? :)
 • 2008-04-25 12:54 | jerzy.n19

  Antysemityzm w Polsce? Bzdura.

  Tu nigdy nie było antysemityzmu, dlatego tyle Żydostwa się tu namnożyło, nieprawdaż?
  Urodziłem się po wojnie. Moi starsi parę lat kuzyni w kłótniach przezywali się: "ty Żydzie" i "ty Kaszubie", co oczywiście o niczym nie świadczy. Czego to dzieci sobie nie wymyślą!
  Najstaranniej ukrywaną w mojej rodzinie tajemnicą był fakt, że mój ojciec miał kiedyś żonę Żydówkę z pochodzenia.
  Jeszcze nie tak dawno temu, ba - do dziś, najłatwiej odsądzić człowieka od czci i wiary, mówiąc o nim "to Ż.yd, jego prawdziwe nazwisko to ...".
  Paru "zacnych" profesorów znanych powszechnie, to przecież żadni antysemici. Oni tylko walczą z żydowskim antypolonizmem.
  No, naprawdę, gdzie tu antysemityzm?
 • 2008-04-26 03:57 | Katarzyna

  Re:Polska na tle pojedynku Żydzi kontra reszta świata

  Temat ten nigdy się nie wyczerpie , dopóki wojownicy nie wrócą na własne terytorium , a nie będą zbierały jabłka w obcym ogródku. Temat ten w Polsce został wywołany sztucznie, na zapotrzebowanie tych , którzy zapomnieli , że istnieje państwo Izrael, które ma prawo do reprezentowania interesów własnych obywateli na własnym terytorium. W Innych krajach, każdy ma prawo pilnować własnego obejścia.. Tego trzeba się trzymać. Przeszłosć jest zabawą intelektualną nielicznych obywateli, reszta widzi tylko to co obok i w telewizji. W telewizji uprawia się indoktrynację na skalę dawniej nie spotykaną.
 • 2008-04-26 14:17 | emmel

  Miałem duże wątpliwości czy słusznie Polacy są oskarżani o antysemityzm.
  Po przeczytaniu tych komentarzy nie mam już wątpliwości - słusznie!!!
 • 2008-04-26 14:23 | herbapol

  [cytat]
  Ocztywiście, że w
  Polsce antysemityzm był,
  [/cytat
  ale już nie ma (?)[cytat]
  Dlaczego tak bardzo zależy Wam na podkopywaniu Polski?
  [/cytat]
  Kto są ci "Wam"?
  Antysemityzm w Polsce był i nadal jest bardzo silny.Dowodem tego może być fakt,że żaden obywatel wyznania mojżeszowego,w rozmowach potocznych nie uniknie drobnej uwagi, że chodzi o Zyda.A słowo "żyd" i jeszcze lepiej "żydek",
  ma swoją określoną wymowę i każdy Polak wie co ono oznacza.
  A co do "podkopywania Polski",to wydaje mi się,że szukanie prawdy nie może być w żaden sposób tak traktowane,chyba,że chcemy prawdę ukryć.Wtedy sprawdza się przysłowie:"uderz w stół,a nożyce się odezwą".
  T.Gross w swojej pracy wspomina także o tym,że niektórzy Polacy wzbogacili się na eksterminacji Zydów.Ostatnia dyskusja na temat projektowanej przez rząd ustawy reprywatyzacyjnej zdaje się ten pogląd potwierdzać.O szkodliwości zwrotu mienia zagarniętego (nie tylko Zydom),mówią tzw.zwykli ludzie,ale również politycy powszechnie znani w kraju.Starożytna zasada:oddaj coś winien,zdaje się być zastąpioną przez nowszą:raz ukradzione,zawsze ukradzione.
 • 2008-05-02 11:14 | michrich

  Re: Anty-Gross

  Przyjemnie wierzyc w mity o wspanialosci wlasnej osoby i wlqsnego narodu. Henryk Sienkiewich to wmowil. Bo przeciez Zbyszko z Bogdanca, Pan Wolodyjowski, Kmicic sa
  nalepszym dowodem ze Polacy sa bez wyjatkow wspanialym narodem z samego zalozenia.
 • 2008-05-02 15:18 | Olhado

  Re: Anty-Gross

  pan autor powinien przeczytać co na ten temat ma do powiedzenia profesor Chodakiewicz i ... przeprosić.
  http://chodakiewicz.salon24.pl/69657,index.html
 • 2008-05-04 09:16 | Mieczysław S.Kazimierzak/Mieczsilver/

  Nie ma jak na razie odważnego,który napisałby historię nadreprezentacji mniejszości żydwoskiej w partiach i państwach i wpływu ich na losy świata.Ta historia musiałaby być powiązana z historią syjonizmu bazującego również na biblijnych korzeniach żydowskiego rasizmu.Jego przejawem dziś jest używanie formuły antysemityzmu przez Żydów i żydów tylko do siebie samych.Tu warto sięgnąć do historii ludów semickojęzycznych i przypomnieć sobie kogo do Semitów zaliczyć należy.
 • 2008-05-04 18:25 | Moher Power

  Ludzie, opamiętajcie się . Książka "Po zagładzie" powstała kilka lat przed grosowym bajkopisarstwem.
  To Gross miał moralny obowiązek jej przeczytanie. Potężna promocja "Strachu" w Polsce spowodowała
  totalne pomylenie chronologii.
 • 2008-05-10 01:26 | Mieczysław S.Kazimierzak/Mieczsilver/

  Czy "emmel" może opisać co to jest dziś antysemityzm?Proszę wziąć pod uwagę aktualną polityczną mapę świata i historię ludów semickojęzycznych.
 • 2008-05-12 01:42 | Mieczysław S.Kazimierzak/Mieczsilver/

  H.Sienkiewicz wykreował rycerzy dla podtrzymania walecznego ducha obronnego,a nie dla agresji kończącej się okupacją.
 • 2008-05-13 01:19 | Valdi

  Re: Anty-Gross

  Jaka szkoda, ze szanowny autor nie wykazal sie polemicznym ferworem w bezposrednim starciu z prof. Chodakiewiczem w TVP.
  Regards
 • 2008-05-25 15:34 | Amelie

  Re: Anty-Gross

  Dlaczego nie ma komentarza do książki Albina Siwaka "Bez strachu". Jest to najlepsza odpowiedź na książkę Grossa, napisaną na zamówienie amerykańskiego lobby żydowskiego.
 • 2008-12-23 21:00 | Michał

  Re: Anty-Gross

  Dziwię się że autor tekstu wskazuje na obiektywizm grossa ponieważ powoływał się na dzienniki Ireny Hurwic-Nowakowską, polecam lekturę dzienników Pani Marii Dąbrowskiej, które w zupełnie inny sposób przedstawiają ówczesną rzeczywistość. Polecam książkę Jerzego Roberta Nowaka pt: "kogo muszą przeprosić Żydzi" - może po takiej skromnej lekturze i Polityka i autor zejdą z piedestału swojej obiektywności i prawdomówności.
  To że w odczuciu autora tekstu, "Po zagładzie" Chodakiewicza nie jest książką o naukowym wydzwięku mnie specjalnie nie dziwi ponieważ taka propaganda szerzona w mediach o rzekomym Polskim antysemityźmie jest taką nieprawdą że pod wpływem impulsu każdy autor może stracić na chwilę opanowanie i wyrachowanie w sztuce pisania książki naukowej tak aby zadowolić politykę, gazetę wyborczą i pana Wildsztajna.
  Pozdrawiam