Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Alchemicy XXI wieku

(4)
Renesansowi alchemicy poszukiwali kamienia filozoficznego i niestrudzenie próbowali przemienić ołów w złoto. Współczesnym chemikom przemiana pospolitych surowców w substancje o wielkiej wartości udaje się dużo lepiej.
 • 2008-04-27 14:49 | Kurt Gödel

  Alchemicy XXI wieku-Wodor

  W lutym bylem na 4. Deutscher Wasserstoff Congress w Essen, by blizej zapoznac sie najnowszymi trendami w technologii wytwarzania, przetwarzania, przechowywania oraz wykorzystania wodoru jako paliwa.
  Jak powszechnie wiadomo wolny wodor nie wystepuje w przyrodzie w takich ilosciach, by zadowolic ludzkosc. Totez, kiedy slysze o domniemanej jego ekologicznosci, malo zajadow nie dostaje - bo do jego wytworzenia trzeba energii, niekoniecznie pochodzacej z ekologicznych zrodel: z paliw kopalnych i jadrowej. A poza tym wodor jest cennym surowcem w syntezie amoniaku, metanolu czy wyzej wymienionego DME, wiec jego produkcja musi sie odbywac jeszcze innymi drogami, by nie doswiadczyc takiej przykrej sytuacji, jaka miala miejsce z biodieselem, gdzie popyt na niego spowodowal wzrost cen zywnosci. Dlatego najrozsadniej jest produkowac wodor z nadmiarowej energii odnawialnej: wiatru, slonca, geotermicznej itd. Na kongresie zapytalem sie, czy nie lepiej by bylo, gdyby Islandia polaczyla sie z kontynentem gazociagiem, by transpotowac wytworzony na wyspie wodor w ramach europejskiej sieci wodorowej? Pomysl ten wart jest rozwazenia - taka uslyszalem odpowiedz.
  Chwilowo najlepszym wyjsciem z kryzysu jest dywersyfikacja zrodel energii oraz opracowanie technologii membranowej, pozwalajacej na skuteczniejsze oddzielenie CO2 od reszty spalin. Pozostaje problem magazynowania CO2, ktory jak do tej pory nie jest skutecznie rozwiazany. Istnieja plany, by poddac go sekwestracji - czyli zmineralizowaniu, poprzez wtloczenie go do starych odwiertow po gazie ziemnym lub warstw osadowych. Lecz i w tych przypadkach nie wiadomo, jak szybko zachodzi owa mineralizacja. A wpompowanie cieklego CO2 do oceanow, to raczej zle rozwiazanie.
  Bez watpienia trzeba przyznac, ze nowa technologia wodorowa nie obedzie sie bez katalizatorow, lecz trzeba rowniez wiedziec, ze wytwarzanie wodoru to proces zachodzacy z dala od rownowagi termodynamicznej, wiec aby go otrzymac w umiarkowanych temperaturach, trzeba niejako wymusic reakcje poprzez zewnetrzne zrodla energii. Jej efektywnosc zalezy wlasnie w duzej mierze od katalizatorow jak i od efektywnosci zagospodarowania dostarczanej energii.
  Na zakonczenie pare uwag dotyczacych katalizatorow. Dla przemyslu najistotniejszym parametrem jest szybkosc oraz selektywnosc katalizowanej reakcji. Niska wydajnosc (tak jak w syntezie amoniaku) moze byc poprawiona poprzez recyrkulacje odseparowanych substratow z mieszaniny poreakcyjnej. Z niska selektywnoscia sa problemy, bo wymagaja stosowania dodatkowych nakladow przy rozdzielaniu produktow. Z kolei niska szybkosc katalizowanej reakcji zmusza badaczy do poszukiwan lepszego katalizatora.
 • 2008-05-04 09:00 | Mieczysław S.Kazimierzak/Mieczsilver/

  Rzeczy niemożliwe stają się koniecznością,bo potrzeba jest matką wynalazków.Do wykorzystywania nowych nośników energii jest potrzebna jednak świadomość dla bardziej precyjnego zdefiniowania zrównoważonego rozwoju.JAKI ROZÓJ,to ciągle nurtujące pytanie,aby sięgać po osiągnięcia ewolucji ludzkiego myślenia ?!?!?!
 • 2008-05-04 20:22 | Kurt Gödel

  Innowacje to jedna rzecz, prawa fizyki to druga. Zas trzecia, to stan aktualny. Zatem jestesmy w trojkacie, z ktorego nie mozemy wyjsc. O jakiej swiadomosci i jakim rozwoju mowisz? Jesli masz na mysli rozwoj-naukowo techniczny, to on mial zawsze ceche lokalna i nieliniowa. Dlatego skutkow odkryc naukowych nie sposob przewidziec, zas rozwiazania moga byc specyficzne, stosownie do panujacych warunkow. Jednakze wszystko to miesci sie w wyzej wymienionym trojkacie.
 • 2008-05-07 00:52 | Mieczysław S.Kazimierzak/Mieczsilver/

  Świadomości,że świat postulatów etycznych jest najwazniejszym ze wszystkich stworzonych przez człowieka.Świadomości,że globalny wolny handel to kolejna konfliktogenna utopia dająca na bazie wyższości szkoły biznesu nad szkołą ekonomii możliwość realizacji prywatyzacji wojen.Nadużywa się bezwzględnego prawa silniejszego dla realizacji ukrytych celów.Nie można się dziwić,że w tym celu to właśnie spadkobiercy wojennego komunizmu z Al.Kwaśniewskim prezydentem "Oszustem" zawarli braterstwo broni z demokratami wojennymi.Wasalna polityka wobec tego prawa potoczyła się niczym śnieżna kula popychana przez politycznych szulerów.