Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Zostawić immunitet

(15)
Sejm bez przestępców - to miłe dla szerokiej publiczności hasło. Ale jakich przestępców?
 • 2008-05-18 05:42 | Kangur

  Re: Zostawić immunitet

  Dla przykladu w Australii niema immunitetu, natomiast parlamentarzysta moze dopuscic sie szkalowania drugich ale tylko w parlamencie, jezeli sie posunie za daleko to wtedy marszalek wzywa go do przeproszenia, jezeli posel odmowi to go wyrzuca na dzien lub dwa z parlamentu.
  Natomiast gdyby to samo powiedzial poza parlamentem to bedzie pozwany przez strone do sadu ciwilnego za obraze, prokuratury w tych sprawach nic nie maja do powiedzenia, sa wylaczone.

  Z wyrokiem niema mozliwosci dostania sie do parlamenu, bo partia z ktorej jest parlamentarzysta niedopusci do tego, z powodu ze bedzie caly czas atakowana przez opozycje.

  Ostatnio stwierdzilem ze w Polsce jest zaduzo profesorow, i prokuratorow, zlikwidujcie 80% tego dranstwa, a bedzie wam sie zylo duzo lepiej.
 • 2008-05-18 16:42 | Jaruta

  Immunitet poselski powinien obejmować wyłącznie działalność polityczną i społeczną posła (bo a nuż znowu Ziobro albo ktoś podobny dostanie się do władzy). Natomiast to, co wykracza poza pełnienie mandatu (m.in prowadzenie pojazdów albo interesy) ochronie podlegać nie powinny. Cóż to za obyczaje, że poseł, sędzia czy radny nie godzi się poddać badaniu na obecność alkoholu we krwi albo zastrasza członków patrolu? Inną sprawą jest wystawianie osób uwikłanych w konflikty z prawem na listach wyborczych. Na to żadna partia nie powinna sobie pozwalać, a już przypadek Samoobrony, z której nie było chyba posła nie uwikłanego, był kuriozalny. I wyborcy, którzy na takich ludzi głosują to smutny rekord świata.
 • 2008-05-18 18:40 | toja

  Re: Zostawić immunitet

  Sz.p.red. - najmniej stronniczy redaktor w wolnej RP !
  Agencja reklamowa Lowe GGK należąca do koncernu, z którym do początku lutego związany był poseł PO Andrzej Halicki, wygrała przetarg na przeprowadzenie kampanii reklamowej dla rządowej agencji.
  Sprawa dotyczy wartej 4 miliony euro kampanii Agencji Rynku Rolnego
  Agencja Rezerw Materiałowych ponownie nałożyła karę na firmę paliwową J&S.
  Kara jest w identycznej wysokości, w jakiej jesienią postanowił ukarać tę firmę rząd PiS.
  Zmiany zarządów w KGHiM,PKN itp.
  - komisja „Przyjazne Państwo” nie usunęła ani jednego „absurdu”, czy „nonsensu”.
  - rynek mięsny do Rosji - tylko 10% tego co kiedyś exportowaliśmy
  - zatrzymania redaktora i kamerzystę o godzinie 6 00 rano
  Tusk wybrał się na wycieczkę do Ameryki płd. za bagatela 1,5 mln zł
  - błąd funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego storpedował wielką polsko-amerykańską akcję antynarkotykową
  CZY POLITYKA TO SKRYTYKOWAŁA ? Czy w ogóle to zauważyła
  Dla " polityyyki "kalendarz się zatrzymał .
  Czytając tę gazetę odnosi się wrażenia że w RP rządy sprawują inni , na pewno nie PO .
  Ludzie OBUDŻCIE SIĘ ,
  OD PÓŁ ROKU RZĄDZI PLATFORMA podobno OBYWATELSKA !
 • 2008-05-18 20:58 | Magnum

  To jest kwestia szeroko pojmowanej kultury politycznej istniejącej w krajach zachodnich liberalnych demokracji. Chodzi zarówno o to, że nikomu "nie powinno" przyjść do głowy takiego karanego kandydata wystawić w wyborach ale -co niemniej ważne- nikomu też "nie powinno" przyjść do głowy zagłosować na takiego delikwenta. A u nas jednak przychodzi ...
  Z tą kulturą polityczną związana jest też sprawa immunitetu parlamentarnego. W krajach o ugruntowanej kulturze m.in. politycznej takie nadużycia, jak za PiS-u byłyby po prostu nie do pomyślenia. A u nas są do pomyślenia ...
 • 2008-05-18 21:28 | Poraj

  Re: Zostawić immunitet

  Nie! Kiedyś mówiono: Żona Cezara powinna być poza podejrzeniami. I tego samego żądajmy od polityków. Mnie nie przekonuje zaden argument typu: Ktoś specjalnie wytoczy sprawę politykowi, by go odsunąć. Niech głupek uważa, by nie dać pretekstu do takiego działania, a jeśli nie potrafi, to jest za głupi by w moim imieniu rzadzic krajem. I to by było na tyle...
 • 2008-05-18 23:28 | Alik kot Jarka

  Polska demokracja jest lepsza.
  Bo mino imunitetu, na pytania posla opozycyjnego na sali Sejmu "odpowiada" prokurator, urzednik panstwowy. I sam posel przed sadem.
  Ale on sam sobie jest winny bo to "cham" z PGRu i go nikit nie lubi lacznie z wolnymi od odpowiedzialnosci mediami.
 • 2008-05-19 03:52 | Andrzej

  Kangur,
  Nie wiem czy za duzo jest profesorow na pewno redaktorow przedsawiajacych jedyna sluszna wizje.
 • 2008-05-19 12:54 | J.Lorkiewcz

  Typowo pieniacki komentarz z wykorzystaniem chodliwego porzekadla!!! Problem w tym,ze od zony cezara nikt nie wymagal zadnej aktywnosci i pracy a tylko jej cnota byla wartoscia publiczna. Wyborcy natomiast nie wybieraja urzedowych prawiczkow tylko ludzi ,ktorzy maja DZIALAC pozytywnie w sferza publicznej.Aktywna polityke uprawiaja ludzie z osobistymi ambicjami (rowniez finansowymi) i niekoniecznie latwym charakterem. Tylko parlametarzysta,ktory niczego nie robi nie daje nikomu powodow do pomowien. Kazdy aktywny posel wielokrtonie podejmuje decyzje finansowe i chcac nie chcac kreuje sobie przeciwnikow politycznych. Nie ma ich tylko bezwolna miernota, z ktora nikt sie nie liczy.
  W jaki sposob pisowska histeria odzwyczaila urzednikow panstwowych od podejmowania decyzji szczegolnie w zakresie inwestycji i sklonila do bezpiecznego nic nie robienia - wiedza wszyscy poza propagatorami "moralnej czystosci" za wszelka cene twojego pokroju. Immunitet nie paralizuje posla w trakcie kadencji natomiast obecne uregulowania umozliwiaja wystapienie sejmy o uchylenie immunitetu w sprawach drastycznych a co bardziej uczciwych sklaniaja do rezygnacji z immunitetu na czas dochodzenia - i to jest tez wskazowka na czas kolejnych wyborow -sprawy poslow, ktorych to spotyka staja sie wiadome wszystkim!!! NIE PROMUJMY MIERNOTY KTOREJ JEDYNYM ATUTEM JEST NIEROBSTO na koszt podatnika I OCZYWISCIE "CZYSTE RACZKI' - szkoda tylko ,ze obie lewe.
 • 2008-05-19 13:59 | J.Lorkiewicz

  Bla,bla,bla mily Panie. Co to wszystko ma wspolnego ze sprawa immunitetu posla??

  Te "argumenty" to typowe "szydlo, mydlo i powidlo"......

  Czy to,ze z agencja zwiazany jest posel PO swiadczy o tym ,ze automatycznie jej oferta nie mogla byc najlepsza??? I niby dlaczego???? Moze jasniej z tym "zarzutem" Mily Panie!!!

  A moze firma J&S juz wczesniej slusznie zostala ukarana za rzadow PiS-u zgodnie z obowiazujacymi przepisami??? W koncu sankcje czasowo cofna nie polityk PO tylko wicepremier Pawlak. Albo szanowny Pan widzi konkretne nieprawidklowosci w konkretnych procedurach albo niech nie zawraca glowy.

  "Zmiany zarządów w KGHiM,PKN itp..... " lubie takie pseudoargumenty konczace sie wiele mowiacym "itd itp ..." o ile mi wiadomo stosowne ministerstwa MAJA PRAWO INGEROWAC W ZARZADY SPOLEK SKARBU PANSTWA, szczegolnie gdy poprzednie byly zwiazane z poprzednia EKIPA A PRZY TYM ZBYT UPOLITYCZNIONE. Zaden rozsadny resort nie stoleruje piatej kolumny w podlelglej sobie spolce BO TO ON PONOSI ODPOWIEDZIALNOSC POLITYCZNA ZA JEJ WYNIKI EKONOMICZNE. Jesli natomiast wedlug Szanownego Pana "nowi w zarzadzie sa niekompetentni lub upolitycznieni" to prosze pokazac palcem, ktorzy i w czym albo dac sobie spokoj z takimi uwagami.

  Pala ze znajomosci procedur sejmowych. Komisja sejmowa nie usuwa absurdow tylko je wskazuje i przesyla rekomendacje do sejmu, ktory dopiero uchwala lub nie stosowna ustawe a usuwanie biurokratycznych idiotyzmow moze byc wielu nie na reke niezaleznie od barw politycznych. Poza tym, Mily Panie, w polskim ustawodawstwie obowiazuje polroczne vacatio legis jesl Pan wie co ten termin oznacza. Skutecznosc rzadzenia nie polega tylko na tym zeby wybrac sprawna kadrowo partie ale jeszcze na tym ,zeby tej partii dac odpowiednia wiekszosc i nie instalowac w Belwederze psuja wetujacego wszelkie ustawy ustrojowe ZE WZGLEDOW POLITYCZNYC a jako szefa NBP - dyletanta (z pisowskiego nadania) specjalizujacego sie w psuciu pieniadza w imie interesow co bardziej nieudacznych eksporterow. Teraz tacy jak ty narzekaja na wzrost cen - przypomnijcie sobie role p. Skrzypka w napedzaniu inflacji przez ostatanie 1,5 roku i podziekujcie sobie pisiorki za "trafne" wybory oraz nominacje z klucza.

  Przypominam, ze za PiS-u eksportowalismy 0% do Rosji przez upor Kaczynskich. I to glownie Kaczynskim zawdzieczamu, ze kto inny zajal miejsce polskich eksporterow na rosyjskim rynku a w tej branzy dawne pozycje odbudowuje sie dluuuugo. Swoje "walne zaslugi" maja w tym tez nieuczciwi polscy eksporterzy,ktorych towar nie trzymal norm oraz ci zarmujacy sie reeksportwem - byli rowniez tacy. Jak ktos psul stosunki sasiedzkie przez 2 lata to niech nie oczekuje cudow w ciagu kolejnego pol roku!!!

  Zatrzymania o szostej rano sa norma w pracy sluzb po to zeby nie robic zbiegowiska w okolicy. Co inego zatrzymania o 6 rano z ekipa TV w celach medialno-propagandowych ale w tym specjalizowala sie poprzednia ekipa rzadowa , z tragicznym zreszta skutkiem dla bylej poslanki B.Blidy.

  Rozumie,ze ten "byly z ABW" dostal specjalne "instrukcje" od gabinetu Tuska zeby "storpedowac akcje". Te praktyki Mily Panie naleza do przeszlosci od 21 pazdziernika 2007 (a mialo byc "tak pieknie" - czyz nie). Widze,ze szanowny pisiorek uparl sie pisac duzo i niezbornie w ramach lansowania tezy o tzw "nieudolnosci rzadu PO". Szkoda ,ze Szanowny Pisiorek nie przygladal wie rownie uwaznie swoim pupilkom przed rokiem, materialu byloby o wiele wiecej - zapewniam..

  Oczywista brednia w/s "wycieczki Tuska" Panie Paszkwilancie. Za te 1,5 mln PlN delegacja rzadowa w ciagu tygodnia
  1. brala udzial w szczycie kliatycznym w Peru,
  2. Brala udzial w odlozonej oficjalnej wizycie w Chile,
  3. Brala udzial w odlozonej oficjalnej wizycie w Argentynie.

  Nie mow mi Pan ,ze wydanie srednio 500 tys PLN (150 tys euro) na oficjalna rzadowa wizyte w jednym kraju niemal na antypodach to ma byc duzo? To jest bardzo malo Panie Demagogu!!!
  Oba ostatnie kraje sa znacznymi partnerami handlowymi a szczyt klimatyczny jest na tyle istotrnym wydarzeniem miedzynarodowym, ze 1,5 mln PLN to BARDZO NISKI KOSZT w skali wydatkow reprezentacyjnych. Za to nie kupi sie nawet przyzwoitego sredniego domu na Saskiej Kepie ani tym bardziej w Sopocie. Za swojej kadencji rzad juz sie w Ameryce Lacinskiej po raz drugi nie pojawi. Tylko kompletny dyletatnt moze z takiej kwoty robic zarzut. A wycieczki turystyczne przy okazji sa norma w trakcie wizyt szczegolnie w rejonach egzotycznych. Gdyby przy swoich przyszlych perygrynacjach ekipa RZADOWA PO byla rownie oszczedna to jestem, jej gotow udzielc rabatu na kolejne wycieczki. Bez tych wycieczek koszt wyjazdu bylby praktycznie taki sam natomiast polityczne koszty glupawych medialnych dywagacji na ten temat sa o wiele wyzsze.

  Taaaak OD POL ROKU RZADZI PO (czyli jak najbardziej PLATFORMA OBYWATELSKA) i doskonale wiemy dlaczego. Nie ma juz w URM-e charakteropatow zatruwajacych atmosfere spraw publicznych (sa natomiast w sasiednim Belwederze). Z rutynowych "zatrzyman o swicie" nikt juz nie robi medialnej propagandowej szopki z wozeniem diomniemanego "winowajcy" z ekipa telwizyjna przez pol Polski. Przeprowadzone zostaly zmiany i konsultacje ze srodowiskami celnikow i medykow w zwiazku z wejsciem do strefy Schengen oraz unijnym skroceniem czasu pracy dla lekarzy I NIKT NIE UDAJE , ZE NIE MA W TYCH SFERACH PROBLEMOW I ZE NALEZY JE ZALATWIA BYLE JAK NA KOLANIE byle zdzazyc przed uplywm pol roku !!! pO to nadal rozsadny kompromis mierdzy oszolomstwem z prawa i z lewa, przy czym pod wzgledem programow gospodarczych PiS jest partia lewicowo-populistyczna.
  Tacy jak sz Pan powinni sobie przypomniec co zrobil PiS przez pierwsze pol roku poza medialnym cyrkiem z bylym min. Wasaczemi oraz tokowaniem n/t paktow stabilizacyjnych z przestepcami!!! Pol roku po dojsciu PiS-u do wladzy wlasnie wykluwala sie ta zenujaca koalicja P iS-Samoobrona_LPR, okres najlepszej koniunktury gospodarczej zostal zajety przez nieodpowiedzialne pisowskie awantury - reszta niech bedzie milczeniem
 • 2008-05-19 21:30 | lucjuszdem

  Re: Zostawić immunitet

  Nie ! Immunitet zieść dla wszystkich służb i stanowisk.
  Mamy już wystarczająco dużo dowodów, że ludzie chronieni immunitetem, czując się bezkarni, wyrządzają dużo zła; jednostkom, społeczeństwu i państwu.
 • 2008-05-20 07:44 | Wojtek

  Pani Redaktor ! Po raz pierwszy nie zgadzam sie z Pania. Osoby w Sejmie i na stanowiskach musza byc bez skazy tj zadnego wyroku . Dlatego jestem za zniesieniem immnunitet dla wszystkich z wyjatkiem Prezydenta i Premiera urzedujacego.
 • 2008-05-20 19:21 | gliwer

  Myślę podobnie. Pojęcie immunitetu, czyli ochrony Posła czy Senatora, powinno odnosić się do jego działalności jako parlamentarzysty. Poza tym powinien on podlegać takim samym prawom jak każdy obywatel. Jest rzeczą odpowiedniego ustawodawstwa uchronienie posła przed awanturnictwem "pieniaczy" sądowych. Może warto stworzyć Kancelarię Prawną Parlamentarzystów, gdzie mogliby oni odsyłać pozwy etc. i tam uzyskiwać poradę i wsparcie prawne, nie absorbujące ich działalności parlamentarnej.
  Zniesienie immunitetu nie jest wszak równoznaczne z utratą mandatu poselskiego.
  Tu się przywołuje "casus Ziobry".... otóż mógł on robić, co robił bo istniał immunitet (paradoks !!!) Mógł rozgrywać swoje gierki, gdyż wiedział, że immunitet jakby "rozmywa" sprawę, bo to poseł się za nim chronił.
  Dlatego, wraz ze zniesieniem immunitetu powinna się pojawić regulacja prawna dotycząca odpowiedzialności karnej za bezzasadne pozwanie parlamentarzysty, skutkująca nie więzieniem, ale bardzo wysoką grzywną. Bardzo wysoką i indywidualną !!! Dotyczącą aparatu ścigania, czyli policji, prokuratury i "owych pieniaczy sądowych". Pod każdym wnioskiem musi być podpis czytelny !!!
  A propos pijanych posłów..... Z pijaństwem na drogach walczymy wciąż źle. Moim zdaniem jedną z metod, która ograniczyłaby (być może, bo nie jestem alfą i omegą) byłaby natychmiastowa kasacją pojazdu, połaczona z obciążeniem kierowcy kosztami tego zabiegu i odebraniem mu prawa jazdy na miejscu. Zero tolerancji i "spakowanie" pojazdu w zgniatarce. Podejrzewam, że 99% pijaków przegra w każdej instancji odwoławczej. 1% przegranych warto zaryzykować.... To 99 zabójców na 100 - unieszkodliwionych i z problemem (jak dojechać do domu, co powiedzieć koledze, który pożyczył samochód.... itd itd... i kara dla tych co z nim wsiedli). Do rozważenia.
  Pozdrawiam.
 • 2008-05-20 22:06 | macwas

  A moze jakies przyklady ?
  A jak SLD przypadkiem dojdzie do wladzy i na dzien dobry aresztuje Kaczynskich i polowe poslow PIS to tez bedziesz zadowolony ?!!
 • 2008-05-24 20:45 | jeremi

  OCZYWIŚCIE!!!
 • 2009-10-31 18:03 | eRKa

  Nie immunitek winien chronić człowieka(posła,senatora i tp.) lecz uczciwe prawo,równe dla wszystkich obywateli.