Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Widok zza tarczy

(7)
O tarczy w Polsce i Czechach sporo ostatnio w światowych mediach. To znaczy, poprawka: pisze się tam o systemie antyrakietowym. Czasem z wyjaśnieniem: „chodzi o system, który jego zwolennicy lubią nazywać tarczą”.
 • 2008-05-21 00:30 | Janek

  Re: Widok zza tarczy

  Rzeczowy artykuł, jakich ze świeczką szukać ostatnio, szkoda tylko, że nie wspomina o bardzo krytycznym wobec amerykańskiej tarczy rakietowej raporcie wybitnego fachowca, prof. Romana Kuźniara, którego lobby probushowskie, a więc prowojenne, pozbawiło z tego powodu pracy za rządów PiS.
 • 2008-05-25 13:16 | Tomasz Jaworski, Niemcy

  Re: Widok zza tarczy

  Oceniam artykuł bardzo negatywnie.Zakładanie na podstawie jakiejś wypowiedzi niemieckiego naukowca, że tarcza antyrakietowa to jedynie niefunkcjonująca atrapa, jest przesadą. Jeśli tak jest to dlaczego Rosjanie tak są jej budowie przeciwni?? Czy jakiś niemiecki naukowiec wie lepiej od rosyjskich fachowców od bezpieczeństwa co jest dla Rosji bezpieczne a co nie?? Dziwi mnie bezkrytyczne podejście autorki do tak kluczowego zagadnienia. Trzeba umieć zadawać proste pytania i znajdować na nie odpowiedzi a nie budować wielkie założenia na fałszywych przesłankach.
  Sam fakt ukazania sie jakiegokolwiek artykułu na ten temat, w sytuacji panującej ciszy medialnej, chociażby w sprawie stosunku Czechów do tarczy- nie usprawiedliwia moim zdaniem tak zasadniczych błędów logicznych.
  Jedyną ciekawą informacją w arytkule jest ta, że Czesi po pierwsze prowadzą jakieś ściśle tajne rokowania z Amerykanami, a po drugie, że ceną za jaką "sprzedadzą" się w tej rozgrywce jest priorytetowość obrony czeskiego terytorium. To wiele mi tłumaczy. Chociażby to, dlaczego tak cicho o czeskich negocjacjach! Czesi nie są idiotami. Do publiczej wiadomosci podają jedynie jakieś "ochłapy" o niby naukowcach co to mają mieć dostęp do technologii!! A chodzi o coś znacznie bardziej istotnego - w przypadku ataku ich kraj bedzie broniony systemem w pierwszej kolejności!!! Dlaczego to polska dyplomacja nie może wywalczyć dla Polaków takiego priorytetu??? Bo polska dypolmacja z panem Sikorskim na czele jest porostu nieudolna!! Jedyne co panowie Tusk i Sikorski potrafią to robić wokół siebie medialny szum i ładne miny. A Czesi tym czasem robią swoje- po cichu ale jakże skutecznie!!
  I na koniec dodam, tak a propos właśnie cytowanych w artykule Czechów- czy autorki artykułu nie dziwi fakt, że Czesi po cichu "załatwiają" sobie priorytet obrony za pomocą w/w tarczy?? A ponoć według Pani ta tarcza ma przecież nie działać!!!
  W sumie artykuł bardzo kiepski. Przede wszystkim logicznie niespójny i bez umiejętności wyciągania wniosków- co gorsza z informacji, które sama Pani w artykule zamieściła.
 • 2008-06-04 23:20 | PT

  Re: Widok zza tarczy

  czy nikt z Państwa nie zauważył implikacji, jakie niesie instalacja rakiet mogących przenosić głowice być może atomowe ( a mamy tylko amerykańskie słowo że maja służyć do przenoszenia kill wechicles) tak blisko Rosji?
  już sam fakt wybudowania silosów byłby casus belli dla ZSRR jeszcze kilkanaście lat temu

  pomijając stan obecny rosyjskiej armii - na miejscu Miedwiediewa czy Putina nie ufałbym do końca amerykanom że to tylko niewinna obronna zabawka Amerykanów..

  koniec końców: jakie korzyści przyniosłaby ta tarcza Polakom? parę starzejących sie już patriotów? kilka(naście/set) mln dla wojska polskiego? nawet jeśli to czy renegocjacja umów handlowych z Gazpromem i droższy gaz i ropa nie kosztowały by więcej?

  pozostawiam to już przemyśleniom..
 • 2008-06-07 23:48 | nadęty pismak z polityki

  Re: Widok zza tarczy

  nie chcemy być tarczą piepszonych jankesów!!! niech se zrobią te tarcze w izraelu bo to niedaleko od iranu, ot co
 • 2008-11-13 13:31 | matrek

  Same bzdury

  Gratuluje rzetelnosci dziennikarskiej i profesjonalizmu. Zamiast cytowac wypociwny jakiegos dziennikarza, pro[ponuje samemu zajrzec dooryginalnych jawnych materialow programu antybalistycznego.


  Nie bylo ani jednego testu, w ktorym pocisk antybalistyczny nie trafil w glowice. A te niby "nieudane" proby, to testy anulowane, albo nie doszle do skutku, na skutek awarii. Zarowno pociski GBI jak i SM-3 trafiaja xa kazdym razem w sweet spot pociusku balistycznego o srednicy kilku centymtrow.
 • 2008-11-13 13:33 | matrek

  [cytat]
  zy nikt z Państwa nie zauważył implikacji, jakie niesie instalacja rakiet mogących przenosić głowice być
  może atomowe ( a mamy tylko amerykańskie słowo że maja służyć do przenoszenia kill wechicles) tak blisko
  Rosji?
  [/cytat]

  Nie nie amerykanskie slowo - glowica pocisku GBI wazy 75 kg i do takiej masy ladunku zostalty te pociski skontruowane. Nie mozna wlozyc w nie wielokrotnie ciezszych glowic atomowych, bo pocisk antybalistyczny zwyczajnie nie ma takiego udzwigu.

  Wystarczy tylko poczytac troche czegos innego niz niechetnych Ballistic Missile Defense gazetek
 • 2008-11-13 13:34 | matrek

  [cytat]

  2008-05-21 00:30:10 | Janek
  Re: Widok zza tarczy [0]
  Rzeczowy artykuł, jakich ze świeczką szukać ostatnio, szkoda tylko, że nie wspomina o bardzo krytycznym
  wobec amerykańskiej tarczy rakietowej raporcie wybitnego fachowca, prof. Romana Kuźniara,
  [/cytat]

  Wybitny fachowiec Kuzniar? A przepraszam, jest fachowcem od czego? Od obrony antybalistycznej/ Fachowcem z Fizyki? czy mniemanologii stosowanej?