Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wesołe prosektorium

(7)
2005-10-12 17:55 | Polityka.pl
 • 2005-10-07 04:58 | S Dabrowski

  Re: polska lewica - strach czy raczej korupcja??

  Moje gratulacje. Wspanialy komentarz. Vancouver
 • 2005-10-09 21:58 | Boo Kaff

  Zadziwiajace

  Pan Redaktor Daniel Passent, ktorego cenie za blyskotliwosc i trzezwe spojrzenie na rozne problemy tym razem chyba calkowicie postradal zmysly. Trzeba miec 100% amnezje zeby pisac cos takiego. Nawet konwencja felietonu nie usprawiedliwia autora. Nawet kompletny kretyn widzi co bylo przyczyna tak szykiego upadku lewicy i wiodaca rola Leszka Millera w tym procesie. Jestem zawiedziony ze jeden z moich ulubionych autorow (felietonistow) tego nie zauwaza lub udaje ze nie wie o co chodzi. Szkoda." BK ;-))))))
 • 2005-10-10 09:55 | Murcek

  Nigdy nie bylo polskiej Lewicy

  Problem w ty,. ze w ostatnim pólwieczu nie mozna mówic o polskiej Lewicy tylko o sforze zadnych wladzy i przywilejów konformistów i karierowiczów, ktorzy zalapali sie za Lewice, poniewaz w latach PRL tylko to gwarantowalo dostep do wladzy, przywilejow i sklepów za zoltymi firankami! Po transformacji ustrojowej, ze wzgledu na ich zyciorysy nie dopuszczono ich do zwycieskiej formacji solidarnosciowej (chociaz niektórym sie udalo) wiec musieli dalej zatrudnic sie za Lewice i czekac na ich szanse. A kiedy kaprys historii wyniósl ich do wladzy to mogli tylko to jedynie robic co naprawde potrafia dobrze, czerpac korzysci pelna garscia z wladzy!!!"Ot nedza polskiej tzw. Lewicy!!!!
 • 2005-10-10 21:48 | 1953

  No nie!

  W Polsce nie bylo lewicy."To, co robiono przed 1989 rokiem - to zarty. Lizusostwo bylo zawsze. najpierw w stosunku do ZSRR - wymagal je serwilizm tamtych czasow zwiazany z półkolonialnym statusem (Jaruzelski; "bylismy wolni, moglismy ksztaltowac sami poltyke naukowa, rolnictwo", cyt. z wywiadu dla jednej z Gazet moskiewskich). Stosunek do - ten Pan przesadza, chyba, ze mysli izby wszyscy zapomnieli dawno haslo "Partia awangarda klasy robotniczej"; mowi samo za siebie. Teraz jest trudno - ale placimy za tamte czasy, chybo ze ktos nadal wierzy w klamstwa Trybuny Ludu o 10 potedze gospodarczej na swiecie (lata siedemdziesiate...), ha ha ha.
 • 2005-10-12 10:25 | leolo

  Re: polska lewica - strach czy raczej korupcja??

  Myślę, że komentarz p. Passenta doskonale wtapia się się w dobrze znany nurt dodawania pierwiastków humanistycznych do zjawisk całkowicie ich pozbawionych. Jedynymi atutami powojennej "polskiej" lewicy były z początku bagnety a potem dobra socjotechnika. Mówienie o strachu w aspekcie działań lewicy jest o tyle trafione o ile jest to strach przed prokuratorem lub "hakami" w Moskwie. "Myśl" polityczna lewicy opiera się w ostatnich dekadach na nie na podziale społeczeństwa na bogatych i biednych, co byłoby jakimś tam echem myśli politycznej janosika, czy w ogóle na jakiejkolweik diagnozie społecznej, ale na identyfikacji "swoich" i "nie-swoich", czego najlepszym wyrazem jest np. walka o emerytury mundurowe dla SB-ków i innych bandytów. Natomiast rzeczywiście, w odniesieniu do "własnych życiorysów" p. redaktor może mieć rację - w końcu sam być może przeżywa taki włąsńie kłopot."PS Stosunek postkomunistów do Ameryki - rzeczywiście dość podległy - nie wynika z fobii historycznych "lewicy" a raczej z nawyku wykonywania rozkazów suwerena. Pewna schizofrenia działań SLD z tym związana jest po prostu rezultatem pojawienia się dwóch, częsciowo sprzecznych, centrów decyzyjnych - Moskwy i Waszyngtonu - w miejsce jednego.
 • 2005-10-12 17:55 | mike

  polska lewica - strach czy raczej korupcja??

  Problem jest zasadniczy ; lewica z prawdziwej tradycji social demokratycznej takiej jak w Wielkiej Brytanii, Niemczech, BeNeLuxsie czy w Skandynawii w Polsce nie istnieje bo była zawłaszczona i zniszczona przez władze komunistyczne PRLu! SDL i jego różne odłamy w III RP to tylko parodia lewicy. Ten sam problem istnieje w Rosji, tylko tam jest jeszcze gorzej. Polska "lewica" przegrała bo to jest grupa ludzi byłej komunistycznej nomenklatury, totalnie skorumpowana i bez jakichkolwiek wartości moralnych od samego początku istnienia. Przypomina mi ona te słynne lalki rosyjskich przywódców (wewnątrz Putina jest Stalin a w nim Lenin itd).Jest mi bardzo przykro że Pan Passent jest do niej tak przywiązany, bo powinnien raczej szukać rozwiązania problemu w stworzeniu kompletnie nowej prawdziwej social-demokratycznej lewicy, na wzorach w/w krajów (bron boże francuskich które są zakorzeniowane w krawej rewolucji, tak jak Rosja), dochodzących do zmian ewolucyjnych, i bez udziału nomenklatury PRLu. Tylko czas i zmiany pokoleniowe na to pozwolą! Co do PiSu i innych prawicowych partyjek, widać wyrażnie że polska "prawica" jest w swoim programie społecznym i ekonomicznym bardziej zbliżona do lewicy zachodnio europejskiej niż komunistyczna SLD. Nie uwazam SLD jako eks-komunistyczną jednostką bo tak jak Putin mówi ; nie ma eks-czekistów! "Z poważaniem"MM"(przepraszam za pomyłki w moim polskim ale jestem Anglikiem i głosuje dla Labour Party prowadzoną przez Tony Blair!)