Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Zbrodnie kuchenne

(8)
2006-02-15 16:27 | Polityka.pl
 • 2006-02-15 16:27 | Janka Graban

  K

  Boy-Zieleński pisał o piekle kobiet w kontekcie aktów seksualnych, to samo dotyczy innych sfer życia społecznego i osobistego. Rodzina to klasyczny poligon zakłamania, obłudy i co gorsze wielkiej krzywdy kobiet. Nie dość, że muszą wypełniać codzienne powinności domowe, same paracując zawodowo, to często latami doświadczają przemocy a gdy nie mogą już wytrzymać cierpienia i zabijają w odruchu samoobrony przecież swojego kata - traktowane sa tak, jak on powinien zostać potraktowany za życia. Widzę jedna radę na to, co jest - kobiety uciekajcie od swoich katów. Już jest to mozliwe. Trudne, ale mozliwe. I donoście na tych, którzy was biją, może wtedy nie trzeba będzie zabijać... janka graban
 • 2006-02-15 21:40 | volin

  profesor

  jezeli chodzi prawo w polsce to obywatele rp nie posiadaja prawa do samobrony,obrony mienia,obrony zycia ,swojego czy innych.nistety konstytucja rp nam na to nie pozwala . ciekawe kto ja wymyslil? nic dziwnego prokuratorzy sie panosza.za malo sie na ten temat dyskutoje.polacy nie wiedza ze nie maja zednych praw do samoobrony .ale za to pozwalaja im na modlitwe
 • 2006-02-16 17:09 | piotr

  latwe wytlumaczenie

  Uzasadnienie zabojstwa meza jego przemoca jest czesto tylko latwym wytlumaczeniem, nie latwiej bylo uciec? Pare dni temu zdumiala mnie wiadomosc, ze pewna kobieta zostala skazana na 4 lata wiezienia w zawieszeniu!! za zabojstwo jej nowo narodzonego dziecka. A ile lat dostalby jej maz gdyby to on je zabil? Mysle, ze najmniej 12.
 • 2006-02-17 14:44 | konik

  smutno

  Szczerze mówiąc, dawno już nie czytałem w Polityce tak kuriozalnego artykułu. Mam na myśli zawarte w nim poglądy prawne, delikatnie mówiąc, niezwykle kontrowersyjne. Nie wiem czy autorka ma wykształcenie prawnicze, ale jeżeli nie, to chyba nie powinna pisać artykułu, który z założenia jest krytyczną analizą obowiązujących przepisów i praktyki. Jeżeli natomiast ma wykształcenie prawnicze %u2013 to bez komentarza. ""Autorka podnosi problem "działania z zamiarem pozbawienia życia", wywodząc, że sędziowie nie mogą mieć pewności, iż bita kobieta, chwytając nóż podczas domowej utarczki, działa z zamiarem pozbawienia życia. ""Nie wdając się w szczegóły, problem w tym, że zamiar zabójstwa (zgodnie z art. 9 k.k.) można przypisać każdemu człowiekowi (w tym i kobiecie) który CHCE ZABI%u0106 drugiego człowieka, albo ewentualnie GODZI SI%u0118 NA TO. Przy czym w języku prawniczym %u201Echce zabić%u201D nie oznacza że ma zamiar zabicia, ale że ma świadomość tego, że jego czyn prowadzi w sposób nieuchronny do danego skutku, chociażby skutek ten był nawet niepożądany. Zatem w rozumieniu prawniczym ten, kto dziabie drugiego człowieka nożem kilka razy w klatkę piersiową ten działa właśnie z zamiarem pozbawienia życia %u2013 jest bowiem dorosły i wie, że uderzając kogoś nożem po prostu zabija się go. ""Zupełnie inną kwestią jest działanie w obronie własnej, ocena sytuacji, możność przewidzenia, motywacja, itp. ""Ale to jeszcze małe piwo.""Pisze autorka że %u201Enie brak autorytetów prawniczych, które twierdzą że w wielu sytuacjach można tu zastosować art. 155 k.k. %u2013 kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka%u201D. Po prostu ręce opadają. Pani autorko, autorytety wpuściły Panią w maliny. Musi Pani autorytety staranniej sobie dobierać. ""Według autorytetów, uderzanie kogoś nożem w klatkę piersiową i zabicie go można zakwalifikować jako nieumyślne spowodowanie śmierci. Prawie zemdlałem czytając ten artykuł. Art. 155 k.k. stosuje się np. w sytuacji, gdy ojciec pozostawia niezabezpieczoną broń, a dziecko w zabawie postrzeli się (to klasyczny przykład), albo gdy ktoś nakłania pijanego do prowadzenia samochodu, a ten potrąca śmiertelnie człowieka, zrzucenie przez robotników przedmiotu z wysokości, powodujące zabicie człowieka, pozostawienie przeszkody na drodze, w wyniku czego uderza w nią samochód a kierowca ginie %u2013 we wszystkich tych przypadkach sprawca NIE PRZEWIDUJE że jego zachowanie może spowodować śmierć człowieka, mimo ze obiektywnie rzecz biorąc, powinien to przewidzieć. Jak się to ma do uderzania kogoś nożem w klatkę piersiową?""Jak wynika z artykułu, to %u017Ali sędziowie nie umieją stosować prawa. Mogliby przecież zabójstwo zakwalifikować jako pobicie ze skutkiem śmiertelnym, albo jeszcze jakoś inaczej zakręcić... Ale to wszystko oczywiście spisek przeciwko kobietom, a przede wszystkim wina ministra Ziobry. ""Pani autorko, niech się Pani nie powołuje na literę prawa. "
 • 2006-02-19 00:35 | MATKA JARKA

  Re: smutno

  Mnie też smutno, koniku!. Dlatego, że pod żadny artykuł,nie podlegają lekarze-położnicy za błędy lub zaniedbania, popełnione przed, czy podczas porodu, na niewinnych noworodkach. Urazy okołoporodowe - niedotlenienie mózgu - , powodują nieodwracalne zmiany psychofizyczne u dzieci lub ich śmierć. Liczba kalekich od urodzenia dzieci, nie będzie nigdy maleć, dopóki za śmierć lub porażenia mózgowe u noworodków, prokurator z urzędu, nie będzie szukał winych na oddziałach położniczych. Czy rodzice mogą sami dokonywać samosądu?. Ofiary błędów lekarskich są nieludzko traktowane przez system, a te od urodzenia, nawet gdy dorosną, nie mają żadnej możliwości dochodzenia swoich praw obywatelskich. Prawo w Polsce pomagając nie przyznać się winnemu, co popełnił błąd, pozwala ofierze cierpieć czy umierać. Doświadczona cierpieniem Syna, matka Jarka.
 • 2006-02-19 10:28 | Zig.

  Re: smutno

  Komentarz uczony i głupawy, odnosi się bowiem do usterek terminologicznych, a nie do sedna sprawy, które jest oczywiste - co robić z przypadkami, gdy ofiara zabija oprawcę ? Jest to tak specyficzna kategoria czynów, że zasługuje na szerokie i odrębne potraktowanie w kodeksie karnym, uwzględniające sytuację emocjonalną ofiar. O ile w prawie międzynarodowym istnieje pojęcie "wojny sprawiedliwej" i nikt nie kwestionuje wartości moralnych obrony własnego kraju, która sprowadza się do zabijania agresorów, to w prawie karnym dominuje interes państwa realizowany poprzez ograniczanie praw człowieka m.in. w sferze samoobrony.Samoobrona może przybierać różne formy, a w skrajnych przypadkach pozbawienie życia agresora.Jest to sprawa delikatna, ale nadrzędną wartoscią w jej rozważaniu musi być moralne prawo każdego człowieka do obrony siebie i rodziny w sytuacji, gdy obrony tej nie mogą mu zapewnić organy prawa.To, że kobiety, które pozbawiły życia sadystycznych partnerów, otrzymują długoletnie wyroki jest jednym z przykładów pośredniej ochrony prawnej agresji, sadyzmu i przemocy.
 • 2006-02-19 19:13 | Malgorzata Rudnik

  Sredniowiecze

  Niedopomyslenia co siedzi w glowacj ludzi, którzy maja bezczelnosc zwac sie cywilizowani i sadzic o ludziacj, o których zyciu nie maja najmniejszego pojecia. No bo który mezczyzna doznal tagiegi ponizenia na jakie godza sie kobiety ob tysiacleci?