Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Liga Intelektu, etap II, odcinek 4(8)

(12)
2006-05-17 03:17 | Polityka.pl
 • 2006-05-17 03:17 | AB

  Otello - jak ruszyć z miejsca

  W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi Otello chciałbym podzielić się swoimi doświadczeniami. Łamigłówka ta jest jak najbardziej logiczna i posiada tylko jedno rozwiązanie, do którego można dojść stosując wyłącznie drogę dedukcji - bez wspomagania się intuicją. Pokażę jak zacząć; Najpierw należałoby zauważyć (co chyba wszyscy zrobili), że w pierwszym rzędzie od góry, w szóstym polu od lewej musi być czarne kółko. I teraz moment najważniejszy; Proszę zwrócić uwagę na dwa białe kółka leżące przy brzegach. A także na wszystkie leżące pomiędzy nimi pola brzegowe po drugiej stronie niż wstawione przed chwilą czarne kółko (cały dolny rząd, prawa skrajna kolumna i drugie pole od prawej w rzędzie górnym). Na wszystkich tych polach muszą znajdować się białe kółka. W przeciwnym wypadku, gdyby znalazło się tam chociaż jedno kółko czarne, musiałoby się ono łączyć z czarnym kółkiem w górnym rzędzie, a to z kolei definitywnie rozdzieliłoby dwa wspomniane białe kółka leżące przy brzegu (wszystkie "na środku" można ominąć, ale brzegowe - nie). Grupy połączonych ze sobą kółek stanowią bowiem granicę nie do przebycia dla kółek przeciwnego koloru - doskonale pokazuje to zamieszczony przez Autora przykład. Idąc dalej, trzeba zauważyć, że przynajmniej na jednym z pól położonych na środku (piąte i szóste od góry) skrajnej lewej kolumny musi znajdować się czarne kółko i, podobnie jak wcześniej w przypadku białych, wszystkie pola brzegowe pomiędzy nim a czarnym kółkiem wstawionym na samym początku (górna połowa lewej kolumny i lewa połowa górnego rzędu) muszą być czarne. Dalej jest już łatwo i myślę, że każdy poradzi sobie sam. Dziękuję i pozdrawiam Autora oraz wszystkich rozwiązujących.
 • 2006-05-17 09:51 | XY

  Skrytki

  Zadanie z gazety ma kilka rozwiązań. Czy wystarczy przesłać którekolwiek?
 • 2006-05-17 10:10 | XY

  Skrytka

  A jednak jest jedno rozwiazanie.
 • 2006-05-19 10:27 | bip

  Klucze

  Czy ktoś mógłby na forum ( a może sam autor znajdzie czas) wyjaśnić rozwiązanie zadania z kluczami z poprzedniej Polityki. Czemu 7 kluczy i 4 dla Tajnego. Ja na przykład pomyślałam, że najprostsze rozwiązanie to 3 klucze w komplecie i 1 dla Tajnego. Proszę kogoś mądrego o wyjaśnienienie
 • 2006-05-19 18:20 | jarek

  klucze cd.

  a co z sytuacją gdy I ma ABC II ma ABD III ma ACE IV ma ADE a minister BCDE
 • 2006-05-20 17:00 | Bryś

  Re: klucze

  Rozwiązanie rzeczywiście można dostrzec na pierwszy rzut oka. Po pierwsze, wszyscy mają po jednym kluczu, którego nie ma minister. Po drugie, musi istnieć jeszcze 6 innych kluczy, bo istnieje 6 możliwych par wiceministrów i musimy zadbać aby każda z tych par nie posiadała przynajmniej jednego z kluczy (dwóch wiceministrów nie może samodzielnie dostać się do skarbca). Reszta jest łatwa jak kobiety ;)
 • 2006-05-22 10:46 | Ola

  re: klucze

  Na początku nie wiemy, ile jest kluczy, ale możemy im nadać jakieś nazwy; A, B, C, D %u2026 itd."Minister może wejść z jednym z dowolnych posłów, a to oznacza, że ma on wszystkie klucze oprócz jednego, a wszyscy pozostali mają po tym jednym kluczu. A więc - według naszych oznaczeń - minister nie ma klucza A, a wszyscy mają po jednym A."Z warunków zadania wynika, że do skarbu mają się dostać trzy dowolne osoby z czterech. Oznaczmy je I, II, III i IV. Czyli wejść mogą; I + II + III albo I + II + IV albo I + III + IV albo II + III + IV. Nie może się zdarzyć tak, że dogadają się tylko dwaj i to wystarczy."Warunki zostaną spełnione, gdy poseł I będzie miał klucze ABDE, poseł II - ACDF, poseł III - AEFG, poseł IV - ABCG, minister - BCDEFG."Nie wiadomo, który z posłów I-IV jest posłem Tajnym, ale wszyscy mają po 4 klucze, więc on też."
 • 2006-05-22 10:50 | Ola

  odpowiadam Jarkowi

  Jarek; "a co z sytuacją gdy I ma ABC II ma ABD III ma ACE IV ma ADE a minister BCDE""Czyli kluczy jest u Ciebie 5, od A do E, tak?"To wystarczy, że I z IV się dogadają (ABC + ADE), a muszą być co najmniej 3 osoby."Pozdrawiam, Ola
 • 2006-05-22 10:51 | adam

  skarbiec

  Jeżeli rozwiązanie Oli jest prawidłowe, to dlaczego nie może być 6 kluczy, po trzy dla zastępców i 5 dla ministra? Stosując oznaczenia literowe; poseł I-ABD, poseł II-ABC, poseł III-AEF, poseł IV-ACD, minister-BCDEF. Warunki są spełnione, żadna dwójka posłów nie otworzy skarbca, a minister z każdym.
 • 2006-05-22 11:00 | Ola

  odpowiadam Skarbcowi

  U Ciebie trójka posłów I + II + IV nie dostanie się do skarbca, bo mają razem klucze ABD + ABC + ACD. Zabraknie im kluczy EF."Pozdrawiam"Ola
 • 2006-05-22 12:31 | Ola

  Odpowiadam Adamowi

  Adam; "poseł I-ABD, poseł II-ABC, poseł III-AEF, poseł IV-ACD, minister-BCDEF". Przy takim rozdzieleniu kluczy nie wejdzie trójka I + II + IV, bo nie będzie miała kluczy E i F. Z warunków zadania wynika, że każda trójka posłów ma móc wejść."Pozdrawiam, Ola"