Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Szach królowi

(2)
2006-07-17 23:13 | Polityka.pl
 • 2006-07-17 23:13 | Hanna

  Szach królowi

   Szanowny Panie,
  w artykule poświęconym królowi Janowi III Sobieskiemu wspomniał Pan o Marku Matczyńskim.
  Przyjaciel króla, koniuszy koronny, podskarbi wielki koronny, wojewodu ruski, bełski i tak dalej, człowiek, którego kariera polityczna przypada na lata panowania króla Jana III Sobieskiego zmarł w 1697 roku i został pochowany prawdopodobnie w kościółku w Warężu.
  Miałam w ręku testament Matczyńskiego,z dokumentu tego wynika, że był to człowiek, któremu warto poświęcić trochę miejsca na kartach historii. Szukam informacji o Marku Matczyńskim. Stąd prośba do Pana, może zechciałby Pan podpowiedzieć mi gdzie szukać informacji historycznych o tej postaci. Jest w wykazach urzędników koronnych, wykazach herbowych Jastrzębiec, wspominał o nim J. Ch. Pasek w swoich pamiętnikach. Może Pan napisze o urzędnikach za króla Jana III Sobieskiego?
  Ja noszę nazwisko Matczyńska, być może Marek Matczyński jest moim przodkiem.
  Serdecznie pozdrawiam
  Hanna Matczyńska