Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Pigułka wolności

(1)
Pigułka antykoncepcyjna trafiła do aptek w 1960 r. Oznaczała rewolucję w obyczajach na skalę przewrotu kopernikańskiego w astronomii. (Tekst pochodzi z drugiego zeszytu Kolekcji Jubileuszowej CYWILIZACJA).
  • 2007-03-09 06:28 | sagax

    Pigułka wczesnoporonna

    Cytat: "Kolejny ważny etap tej eksploracji to wynalazek pigułki wczesnoporonnej, słynnej RU486, ... Jej przyjęcie w okresie do 72 godzin po stosunku seksualnym ... chroni przed niechcianą, przypadkową ciążą" świadczy o tym, iż autor myli pigułkę wczesnoporonną z antykoncepcją postkoitalną. Pigułka RU jest skuteczna do kilku tygodni po zapłodnieniu i rzeczywiście powoduje przerwanie ciąży - szczegóły np. tutaj http://www.ru486facts.org/index.cfm?page=effectiveness . Do 72 godz. po stosunku należy natomiast przyjmować środki zaliczane do antykoncepcji "po stosunku". Nie można ich nazwać środkami wczesnoporonnymi, ponieważ przerwanie ciąży (sztuczne) poronienie może mieć miejsce dopiero w tedy, gdy do tej ciąży dochodzi. Ciąża natomiast powstaje w momencie zagnieżdżenia zarodka w macicy. Antykoncepcja postkoitalna zapobiega zapłodnieniu lub (jeśli do niego jednak doszło, co ma miejsce kilkanaście godz. po stosunku) eliminuje zarodek (przed nidacją = zagnieżdżeniem = przed zaistnieniem ciąży), nie można jej więc nazywać środkiem wczesnoporonnym. Inną sprawą jest to, że dla osób wg których życie ludzkie zaczyna się w momencie zapłodnienia stosowanie antykoncepcji "po stosunku" niewiele różni się od środków wczesnoporonnych... ale od autora (bez względu na jego światopogląd) należałoby oczekiwać większej staranności w opisie.