Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nowa nowomowa

(20)
Antysłowo IV RP wybrane. Przez cztery tygodnie wraz z Państwem lustrowaliśmy język naszych polityków. Szukaliśmy słów, które najskuteczniej manipulują rzeczywistością i oddalają od prawdy. Czas na podsumowania z udziałem jury.
 • 2007-07-04 08:41 | kasia

  rozmowki rozbudowane

  Proponuje poszerzyc te rozmowki o niemiecki i rosyjski, tak by premier/prezydent mogl czuc sie swobodniej w Berlinie oraz Moskwie... ;o) pozdrawiam,
 • 2007-07-04 09:43 | alalila

  antysłowo

  Są to słowa ,które przez nadużywanie przez obecną "elyte" stały się słowami śmieciami.Żal i strach.
 • 2007-07-04 14:35 | Jasia

  Pytanko do dziennikarzy i nie tylko

  Dlaczego za "komuchow" dziennikarze nie dowalali tak rzadowi (brakowalo odwagi?)???
 • 2007-07-04 23:54 | alexanderson

  Odpowiedź Jasi

  Bo za "komuchów" nie było u władzy tylu idiotów, nieudaczników i kryminalistów, władza nie rościła sobie prawa do jedynie słusznych opinii i nie atakowała tak brutalnie kolejnych środowisk społecznych.
 • 2007-07-05 12:04 | tuciu

  Jasiu, polecam lecytyne ;-)

  Dowalali jeszcze gorzej. Miller wyrazil chec likwidacji sluzby cywilnej i od razu zostal oskarzony o atak na demokracje i zawlaszczanie panstwa. Obecna koalicja zlikwidowala sluzbe i slychac bylo tylko cichutkie popiskiwania, bo wszyscy byli zajeci ideologicznymi wojenkami pp.prezesa i prezydenta.
 • 2007-07-05 17:50 | danny

  brakuje

  A gdzie hasło OBROŃCA DEMOKRACJI/AUTORYTET MORALNY? Czy redaktorzy nie głosowali na siebie?
 • 2007-07-06 08:33 | Jaruta

  Rsfsł Ziemkiewicz i antysłowo

  Właśnie w dzisiejszej Rzeczpospolitej przeczytałam wypowiedź R.Ziemkiewicza o konkursie Polityki na antysłowo IV RP. W tekście nie dłuższym, niż jeden arkusz papieru autor zdążył insynuować brzydkie rzeczy o redakcji "polityki", zespole jurorów konkursu, obrazić A.Michnika i T.Mazowieckiego i jeszcze parę innych równie miłych gestów wykonać. Facet jest tak pracowity w ściganiu "układu", że włos się jeży. Może by rócił jednak do fantastyki?
 • 2007-07-06 09:18 | Lolektyrmand

  Cywilizacja śmierci

  Straszne, obraźliwe dla inteligentów słowa: "cywilizacja śmierci". Zapewne śp. bł. Jan Paweł II został zmanipulowany przez "Kaczorów" i nieświadom budował IV RP. Szkoda, że redaktor Żakowski nie dostał się na audiencję. Powstrzymałby Papieża.
 • 2007-07-06 11:19 | Ektobus

  odpowiedzi

  Do Lolektyrmand:Nie myl pojęcia nowomowy z obraźliwymi zwrotami. Przeczytaj jeszcze raz jakie były kryteria typowania słów i jaka jest definicja nowomowy, a potem odwołuj się do Jana Pawła II.Do Jurata:Problem z Ziemkiewiczem jest taki że on nigdy od swojej fantastyki nie odszedł, a nadal w niej żyje lub co gorsze nigdy nie uważał jej za fantastyka, ale jako otaczającą go rzeczywistość.A co do nowomowy, to przynajmniej politycy zatroszczyli się o bogaty materiał do prac magisterskich i doktoranckich z językoznawstwa. Choć boli "że ciemny lud" słucha, nie rozumie, ale wierzy i przyswaja.
 • 2007-07-06 16:01 | Magda

  Naturalna śmierć języka

  Nie widzę zwrotu "do naturalnej śmierci", który też zrobił zawrotną karierę :).
  Konkurs świetny, ale i niebezpieczny. Na pewno za rogiem już czai się ktoś, kto zabroni nam czytać Orwella, żeby takie bezeceńskie pomysły już więcej nikomu do głów nie wpadły :)
 • 2007-07-06 18:24 | hazama

  granice rozmowek

  Rozmowki winny byc bez granic - wszak do Prezydenta i Premiera swiat nalezy. Chetnie wezme udzial w konkursie tlumaczenia kaczomowy na japonski - czekam na ogloszenie takowego. Yoroshiki...
 • 2007-07-08 00:53 | Lolektyrmand

  Do Ektobusa

  Z założenia termin "nowomowa", jako forma języka tłamsząca możliwość swobodnej wypowiedzi, prowadząca do zatracenia prawdziwego sensu słów, czy wreszcie utrudniająca wyrażenie myśli i poglądów jest czymś obraźliwym. Mam tu na myśli takie rozumowanie, jakie towarzyszyło autorom konkursu: pokażmy, jakim językiem posługuje się obecnie władza, aby pokazać, jak jest ona zła.
  Zatem, skoro "cywilizacja śmierci" to przykład nowomowy IV RP, jest jednocześnie przykładem złych działań władz. I w tym właśnie kontekście nazwałem "cywilizację śmierci" obraźliwą. Dla walczących z IV RP.
 • 2007-07-11 16:49 | pitek

  taaa

  nie ma tez: ...Bez uwlaczania
 • 2007-07-19 10:09 | sz26

  Przyspieszamy

  Dla mnie jednym z "najfajniejszych" słów to PRZYSPIESZENIE.A "cywilizacja śmierci" to w rzeczy samej termin Jana Pawła II. Wstyd szanowni redaktorzy. Bo za "komuchów" nie było u władzy tylu idiotów, nieudaczników i kryminalistów>bez komentarza!
 • 2007-07-26 06:16 | Monsieur Roman

  Kilka słów o wytwornym francuskim

  Jak widzę z przykrością, całkowicie pominięto język francuski. Kontakty z Francuzami i nie i to nie byle jakiego kalibru, nasi również mają i na przykładzie ostatnio oglądanych transmisji telewizyjnych, Wyraźnie czułem się zażenowany gdy nasz prezydent dosłownie przykleił do swej twarzy cały czas ten sam jałowy, głupawy uśmieszek satyra dokładnie głupawy (podczas czego ani trochę nie zakłopotany) Podczas takiej nieprawdopodobnie krępujących momemtów, można wyło wypowiedzieć (nawet po ludzku całkiem zrozumiale WYDUKAĆ) ALBO też z minimum uwagi wysłuchać kilka najprostszych zwrotów (w zakresie absolutnego gwarantowanego TAKYU francuskiego rozmówcy - nie wymagających żadnego wysiłku z powodu prawie identycznej wymowy i to nawet zdań lekko złożonych do których też nie potrzeba wysiłku i jakiegokolwiek polotu. Zwykłe przeciętne zdolności i odrobina upory, kilka powtórek i wszystko jest gotowe nawet na wcale udaną konwersację "dyplomatyczną"Na razie nie wiem czy kogokolwiek poruszony temat zainteresuje i nie podaję tłumaczenia po francusku. Takich kilka elementarnych zwrotów zaliczyłbym: , -proszę tędy -proszę zobaczyć-proszę zerknąć-proszę spojrzeć-jesteśmy na miejscu,-proszę usiąść-proszę rozgościć się -zapraszam skosztować -polecam specjalnie to: chyba przypadnie do gustu, smaku-może bezalkoholowe-może chłodniejsze(na stole powinno być KILKA zestawów przypraw (jeden na sześć osób) a w nich OBOWIĄZKOWO: sól, pieprz, ostra musztarda, olej z oliwek, papryka i ocet winny>(koniecznie !!!) (nie podawać przypadkiem tzw. wedety, ani przyprawy do zup. ========== A na koniec kilka zdań dość eleganckich.
 • 2007-07-26 14:12 | Guziol

  Co z tym Krajem?

  TO MA BYĆ MOCNY KRAJ Z PORZĄDNĄ WŁADZA LUDZI MYŚLĄCYCH KTÓRYM ZALEŻY KTÓRZY POKIERUJA WIEKSZOSCIA MĄDRYCH INTELIGENTNYCH I PRACOWITYCH LUDZI JAKIMI SĄ W WIĘKSZOSCI PODKREŚLAM POLACY..... GDZIE PRZEMYSŁ, GDZIE TECHNOLOGIE GDZIE LICENCJE PRACA I PŁACE???JESTEŚMY W NAJLEPSZYM POŁOŻENIU ZE WSZYSTKICH KRAJÓW ŚWIATA - POMIĘDZY NIEMCAMI A RUSKIMI I CZEMU NADAL NIE MA TAKIEGO CO BY TO WYKORZYSTAŁ DLA NASZEGO DOBRA. BO KOLEJNA WŁADZA CZEKA NA JAKIEŚ NIESZCZEŚCIE WIĘC MÓDLMY SIĘ O DUSZE LUDZI KTÓRZY ŹLE CZYNIĄ GDYŻ MIECZI TAK ZOSTANIE WZNIESIONY PRZEZ UMĘCZONY NARÓD... wIEM TO BO ROZMAWIAM Z SZARYMI LUDŹMI ZMĘCZONYMI 4 Rozbiorem Polski... AŻ ZNAJDZIE SIĘ DOKTOR KTÓRY ODDZIELI ZIARNO OD PLEW (sory za ewentualne błędy)
 • 2007-08-11 21:52 | chaos1024k

  Rewolucja moralna - polityczne tsunami

  Prof. Michał Głowiński:„rewolucja moralna" - dziwna formuła w ustach przedstawicieli nurtu ideowego, odwołującego się do konserwatyzmu---Panie Profesorze,rewolucja ma troche wiecej znaczen niz jedynie wyrzynanie przedstawicieli klas wyzszych przez przedstawicieli klas nizszych. Do rewolucji zalicza się także rewolucję przemysłową, przeciwko której to nie konserwatyści protestowali.Organizatorom konkursu umknęło gdzies 'polityczne tsunami'.
 • 2007-09-06 22:05 | Popolupo

  Zapomniane ?

  Sadzę, że wielu obrońców obecnego tzw. "układu" zapomniało już, że dawniej zwracano więcej uwagi na kulturę obycia w towarzystwie. Jak czesto się gani rzadzących sprzed `90 roku. Ale właśnie w tamtych czasach na obycie towarzyskie zwracano wiele wiecej uwagi. Cham i prostak napewno nie wystąpił publicznie choćby nie wiadomo jaką wiedzę posiadał. Zawsze dbano o wizerunek prominentów. Jeżeli nawet wśród osób publicznych pojawiały się dziwadła to nie dopuszczano ich do głosu. W czasach obecnych, mimo wielu wzorców, obszernej literatury polskojezycznej, a nawet kursów nasi prominenci nie dbają o to by zaznajomić się z podstawami bon tonu. Widać to przy każdym wystąpieniu. I kto ma tu dawać przykład jak się zachować ? Ijak ganić dzieci jeżeli przykłady idą z samej góry. Chamstwo się upowszechnia, klonuje jest jak epidemia. I przez to własnie obraz Polaka - buraka. Tak nas odbierają w świecie. Co gorsza, gdy ktokolwiek ośmieli się o tym napisac lu powiedzieć naraża się za ugodzenie majestatu. Nawet więcej - wykrzykuje się wszystkim krytykującym, że to my będziemy uczyć innych i nie bedziemy głowy chylić przed kimkolwiek. Muszą nas tolerować takimi jakimi jesteśmy. Chamstwo i zarozumialstwo. Nie chcę być reprezentowany przez buraka i nie chcę być postrzegany jako jeden z nich. Szanowna "władzo" trochę pokory i wyczucia. Pokażcie, że macie klasę, a nie, że wyszliście z chlewa i brak wam ogłady. Reprezentujecie Państwo Polskie - kraj o pięknych tradycjach i kulturze.
 • 2007-10-20 14:54 | Sarr

  "Cywilizacja śmierci" i do Lolektyrmand

  Ludzie, proszę, błagam o trochę opanowania i mniej warcholstwa :). Będzie w kolejności:1. Cywilizacja śmierci - to rzeczywiście słowa Jana Pawła II. Ale tu właśnie wychodzi polska, podwórkowa "antymądrość" (piękne słowo do artykułu...):"A "cywilizacja śmierci" to w rzeczy samej termin Jana Pawła II. Wstyd szanowni redaktorzy." -> Nic podobnego :). Chyba, że nie dostrzega się różnic między naszymi politykami, a śp. Janem Pawłem II. Błagam, nie mówcie mi, że to już prawda...2. Lolektyrmand -> obraźliwość to rzecz dość subiektywna, natomiast Ty nie tylko nie wypowiadasz się za siebie, ale sugerujesz że ktoś inny na 100% odbiera coś obraźliwie... W jak wielkim jesteś błędzie, nie dowiesz się bez opanowania podstaw psychologii.W ogóle odnoszę coraz bardziej smutne wrażenie, iż ludzie bez tych podstaw w rzeczy samej nigdy nie mogą być pewni tego co mówią. Czasem nie potrafią odgraniczyć własnych uprzedzeń i emocji od rzeczywistości, a co dopiero w sferach tak szerokich jak polityka i socjologia... Zaciekłość walki o własne na wierzchu i forsowanie swojego zdania mimo braku realnych argumentów --> to rezultaty. Przyczyny są niestety głębokie i pokoleniowe...Pozdrawiam,Sarr
 • 2010-08-18 14:26 | alexa

  Re:Nowa nowomowa

  Obecnie furorę robi "godne upamiętnienie"