Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jestem sędzią Rzeczpospolitej Polskiej

(16)
Sędziowie, którzy mogliby oczekiwać awansu w okresie kadencji pana prezydenta, otrzymali jasny sygnał: „uważajcie, co robicie, wasze wyroki mogą się obrócić przeciwko wam”.
 • 2007-09-04 20:35 | krystyna

  nie jestem...

  Nie jestem sedzia na szczescie,ale moj ojciec byl,nalezal do bardzo dobrych cywilistow w okregu lodzkim(i na marginesie ,choc to nie tu i nie na temat nigdy nie byl w PZPR,choc czesto sie mowi o trudnosciach zawodowych tychze)i...calkowicie zgadzajac sie z Pani wypowiedzia,ciesze sie,ze on nire dozyl czasow ministra Z.Z.Ale obawiam sie ,ze sie w grobie przewraca!z wyrazami szacunku
 • 2007-09-04 21:38 | Kasia

  Sprawiedliwośc wg PiS..

  Testem na niezawisłość sędziowską okaże się 10 werześnia br. proces pułkownika Jarosława Kaczyńskiego, usuniętego ze stanowiska a docelowo ze służby z powodu zbieżności jego imienia i nazwiska z imieniem i nazwiskiem urzędującego premiera. Jak go poinformowano na osobiste polecenie premiera.
 • 2007-09-04 23:12 | ,Wojciech

  Dokąd mamy takich sędziów

  Dokad mamy w Polsce takich sędziów jak Autorka artykułu do wtedy będzie nadzieja że w tym kraju jeszcze warto zostac.
 • 2007-09-05 00:29 | Tejrezjasz

  Ziobro "quasi prawnik"

  "Mały" ten człowiek i młody, ma potężny kompleks związany z przebiegiem jego kariery prawniczej. Kodeks postępowania karnego i Kodeks karny to raczej przeczytał, coś tam pamięta ale niewiele zrozumiał. Na pewno nie zrozumiał "ducha praw". Zdemolował prokuraturę (dosłownie), nadgryza niezawiłośc sądów - o próbie ośmieszania sędziów nie wspomnę. Wypełza też spod dywanu "małe" niedopatrzenie w Konstytucji RP - brak osadzenia tam Prokuratury i oddzielenia od bieżącej polityki. To ostrzeżenie dla wszystkich rządzących, którzy w imię ochrony partyjnych interesów naruszają fundamenty państwa. To zawsze odbija się na nich po wyborach.A tak naprawdę nie wierzę, że Ziobro jest wypadkową niedouczenia i młodzieńczego naiwnego idealizmu - to sprytny i bezwględny gracz. Jarosław "Gomułka" Kaczyński kiedyś się o tym dowie...
 • 2007-09-05 01:16 | mt

  paranoja

  Kasiu po przeczytaniu Twego wpisu przezylem szok. To jakas paranoja!!!
 • 2007-09-05 04:46 | Jozek

  Ciesze sie.

  Ukonczylem studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Gdyby nie to, ze jestem ateista, to podziekowal bym Bogu, ze nie uczyli mnie prawa, tacy doktorzy nauk prawnych jak prezydent i premier Rzeczpospolitej.
 • 2007-09-05 10:01 | jak1

  tak, ale

  poparcie "ciemnego narodu" dla ograniczenia nizależności sędziów wynika z doświadczeń ostatnich kilkunastu lat. Samorząd sędziowski, w opini społecznej był raczej "samoobroną stanu sędziowskiego" niż instytucją strzegącą wysokich kwalifikacji moralnych i zawodowych swoich członków i nie było żadnych sygnałów aby chciał zmienić swój sposób postępowania. Oczywiście sterowanie sądami przez administrację jest zaprzeczeniam zasad demokracji i w przyszłości tylko pogorszy jakość pracy sądów. Niemniej sędziowie powinni mieć świadomośc, że to właśnie oportunizm ich samorządu doprowadził do takiej sytuacji.
 • 2007-09-05 10:05 | kabron

  skandal

  Rok temu skończyłem aplikację sądową. Rzeczywiście, po egzaminie 3/4 naszego roku przeszło do zawodu radcy prawnego. Chociaż trzeba przyznać, że najlepsi dostali etaty asesorskie. Odmowa powołania sędziów pozytywnie zakwalifikowanych przez KRS to skandal. Prezydent jest tylko notariuszem. Nie ma uprawnień do odmowy powołania sędziego. Powinien za to odpowiedzieć przed Trybunałem Stanu. Na miejscu niedoszłych sędziów zastanowiłbym się nad roszczeniem odszkodowawczym od Skarbu Państwa.
 • 2007-09-05 11:10 | PPiotr45

  co by tu ....

  bo w Polsce coraz bardziej umacnia się ustrój-demokracja komunistyczna.Albo inaczej - jaka matka taka Natka.Krasicki z Dewotką się kłania dzisiaj PiSowi.
 • 2007-09-05 17:50 | Tejrezjasz

  sądy i trybunały bastionem demokracji

  To do Was sędziowie RP należy stanie na straży demokracji i praworządności (oba pojęcia są funkcjonalnie nierozerwalne). Na szczęście w Konstytucji RP zawarte jest odwołanie o praw naturalnych (niezbywalnych praw, które posiada człowiek od urodzenia). Stanowi to ogranicznik zupełnego woluntaryzmu w stanowieniu prawa pozytywnego. "Mali ludzie" u władzy tego nie rozumieją i uważają, że demokracja ogranicza się do aktu wyborczego, a zwycięzca posiada nieograniczony mandat do sprawowania władzy na 4 lata. Otóż nie ! I właśnie Sędziowie Trbunału Konstytucyjnego próbują to "małym ludziom" wyjaśnić. Są pewne trwałe wartośći, których nie może wzruszyć nawet władza posiadająca demokratyczny mandat. To wreszcie Wy sędziowie macie obowiązek i zaszczyt dopilnować aby materiały operacyjne nie przenikały do postępowania sądowego. Dowody procesowe mylą się Zbigniewowi "quasi prawnikowi" Ziobrze z materiałem operacyjnym. Wam sędziowie nie mogą pomylić się nigdy! To wreszcie Wy sędziowie wyrażacie zgodę na kontrolę operacyjną prowadzoną niejawnie (podsłuchy etc.). Niezależnie jak podskakują kukiełki w szklanym pudełku w Was pokładamy nadzieję na zachowanie naszych praw. My szarzy ludzie zniszczymy kilka kukiełek kartką formatu A4 wrzuconą do biało-czerwonej skrzynki
 • 2007-09-05 19:34 | mt

  Prosba do Kasi [ 04.09 g. 21.38 ]

  Ciekawi mnie wyrok z 10.09Jak mozesz to podziel sie informacja m_chimal@gazeta.plDzieki.
 • 2007-09-05 23:05 | Andrzej

  Bzdury piszecie

  Prezydent powinien miec silna wladze, w tym mozliwosc decydowania o tym jacy ludzie powinni pracowac w aparacie wladzy. Koniec, kropka. To nie tylko ze nie zagraza demokracji, ale ja zabezpiecza przed korupcja.Sedzia "niezalezny" ktorych tysiace bylo i nadal jest bioracy jest wlasnie tym ktory powinien pamietac ze dziala przeciwko sobie. Kiedys po czasie wyjda grzeszki. Jednak mozna im zapobiec zwyczajnie administracyjnie czego boi sie korupcyjne grono.
 • 2007-09-07 01:24 | Jozek.

  Trojpodzial wladzy.

  Gratuluje dobrego samopoczucia Andrzeju. Nie czuje sie powolany, by nauczac cie teorii panstawa i prawa, ale uwazam, ze powinienes zapoznac sie z pogladami Monteskiusza. Dowiesz sie z nich co to jest "trojpodzial wladz", dlaczego cywilizowane narody te zasade przyjely i stosuja. By cie zaciekawic i zachecic do zdobycia odrobiny wiedzy na ten temat, napisze tylko, ze, Monteskiusz uwazal iz o jakosci panstwa decyduje WOLNOSC JEGO OBYWATELI, przez co rozumiec nalezy poszanowanie ich praw. Dowiesz sie, ze dzieki trojpodzialowi wladzy, sedziowie nie musza bac sie naciskow rzadzacych, co gwarantuje tobie szeroko pojete bezpieczenstwo, gdybys odwazyl sie wladze krytykowac czy byc jej przeciwnym. Dlatego w twoim interesie lezy by sedziowie byli niezalezni od rzadzacych. Do czego prowadzi podporzadkowanie sedziow wladzy, swiadczy najlepiej chyba okres peerelu, gdy sady wydawaly czesto wyroki na zyczenie "milosciwie nam panujacych". Ile popelniono zbrodni sadowych, ilu ludzi stracilo zycie. Pozniejsza rehabilitacj sadowa zycia im nie przywrocila, tylko dobre imie a i to nie zawsze. Przykladem niech bedzie wykonany wyrok smierci, wydany na zyczenie Gomulki w aferze miesnej.
 • 2007-09-09 06:24 | Jurand

  Absolwenci

  Gdyby Kazimierz Wielki mogł przewidzieć jakie typy skańczą ten uniwerek /Ziobro/ to by pewnie go nie zakładał. Ukłony dla promotora i recenzenta pracy tego Feliksa Edmundowicza naszych czasów.
 • 2007-09-09 10:13 | asmyk

  obrona swoich za wszelką cenę

  Korporacje za wszelką cenę bronią swoich członków, często nie zważając na elementarną uczciwość. Lekarz uśmiercający lub oślepiający pacjenta z powodu nieuctwa, według oficjalnej opinii innych lekarzy, działa zgodnie z zasadami sztuki medycznej.Niedawno prasę obiegła wiadomość o psie pani prokurator bodajże z Łodzi biegającym po osiedlu bez smyczy i kagańca, i napadającym na inne zwierzaki. Policja jest bezradna bo panią prokurator chroni immunitet, a odpowiednia korporacja prawnicza, rozważa sprawę od miesięcy.Nie wiem jakby było gdyby był to pies należący do pani sędzi, ale zapewne nie lepiej. Są to oczywiście sprawy marginalne, ale utwierdzające w społeczeństwie przekonanie o tym, że samorządy, korporacje zawodowe i immunitety służą do ochrony korupcji, lewych interesów i bezprawia, a z takiego nastawienia korzystają mający zapędy totalitarne populiści jak Zbigniew Ziobro i Jarosław Kaczyński.Nie neguję słuszności, napisanych w innych komentarzach, opinii broniących niezawisłości sędziowskiej lecz tylko wskazuję na źródło podatności społeczeństwa na propagandę. Korporacje i samorządy zamiatające brudy pod dywan zawsze będą mieć społeczeństwo przeciw sobie. Właścicielka pieska pogryzionego przez rottweilera chronionej immunitetem pani prokurator lub sędzi nie będzie szukała usprawiedliwienia w pismach Monteskiusza. asmyk
 • 2007-10-30 17:18 | as

  lojalki w ministerstwie

  a mnie pan minister z konsekwentnie pomija przy mianowaniu ponieważ nie zrzekłem się swoich uprawnień radcowskich , o tym to się w prasie nie mówi że ten wielki "obrońca" pokrzywdzonych przez korporacje najpierw pomaga osobom po egzaminach sędziowskich wpisać się na listę radców prawnych a potem zmusza ludzi do składania oświadczeń ,żeby z dniem poprzedzającym dzień mianowania na asesora sądowego składali wnioski o wykreślenie się z listy radców prawnych ( brak jest ku temu podstawy prawnej !!) , draństwo i tyle nic dodać nic ująć no i próba "ręcznego sterowania" sądami zaznaczam że wielu moich znajomych wpisanych na listę radców z zawieszonym prawem orzeka jako asesorzy