Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Egzorcysta Gross

(15)
Rozdrapywaczy ran nie lubi się nie tylko u nas.
 • 2008-01-30 17:49 | Werner M. Szczepanek

  mg.-inz.

  Odbieram, niestety, poprzez satelite tylko TVPinfo, TVP Historia, TVP Polonia no i TV TRWAM. Coprawda "lepsze jak nic", ale do bolu jednostronne. Na tle tego, co tu slyszalem, powyzszy artykul odczuwam jak jakas intelektualna ulge. "Polityka" jednak nie zawodzi, uchylam wiec z pewna wdziecznoscia kapelusza -choc takowego nie mam w zwyczaju nosic- za ciekawy, wywazony i obiektywny artykul.-Moze drobna krytyka: obok Francji i Anglii moznaby wymienic Niemcy, ktore -sila rzeczy- musialy sie zajac swoja najnowsza historia. -Pozdrawiam
 • 2008-01-30 18:33 | Marcin Kowolik

  Ignorancja historyczna szansą

  Ilu młodych ludzi wie,że jednym z założycieli KOR był ... Antoni Macierewicz ? Tak,ten Macierewicz,czołowy dziś "katoendek". Ile osób wie,że odsądzany od czci i wiary,przez liberałów i lewicę,"katoendek" Jan Dobraczyński został uhonorowany tytułem "Sprawiedliwego wśród narodów świata" ? Rzecz w tym,iż większość polskich magistrów nie ma zielonego pojęcia o historii Polski - wykorzystują to tacy autorzy jak pp. Gross i Szostkiewicz. Żenujące jest,że o krytycznych recenzjach "Strachu",napisanych przez wybitnych historyków,znawców przedmiotu,p. Szostkiewicz pisze protekcjonalnie,że są "godne uwagi". Kwestia źródeł - warto zwrócić uwagę na to,że w szeregu przypadków autor "Strachu" powołuje się wyłącznie na jedno źródło. Trudno pojąć,skąd się bierze pewność sojuszników Grossa,że te jedne jedyne źródła zawsze mówią prawdę. Aby jakiś fakt uznać za pewny,trzeba dysponować przynajmniej dwoma,niezależnymi od siebie,źródłami,mówiącymi z grubsza to samo. No tak,ale krytycznie do źródeł mają zwyczaj podchodzić profesjonalni historycy,a nie propagandziści po socjologii lub polonistyce. Możnaby więcej napisać,ale pojawia się obawa,że nawet to nie przejdzie przez cenzurę.
 • 2008-01-31 00:36 | Agatha King

  Polityka proizraelska

  Dlaczego autor nie wspomina iz na spotkaniu ze studentami na uniwersytecie bano sie azeby ten polakozerca odpowiadal na pytania z audytorium, nawet pytania byly zadawane w niedemokratyczny sposob, moderator wybieral te progrossowskie. To jest absolutna bzdura i paszkwil majaca na celu zafalszowanie historycznych faktow i pobudzenie do nienawisci , a takze odwrocenie uwagi na 'lewacka' polityke rzadu, traktat lizbonski, prywatyzacje sluzby zdrowia, strajki etc....Polityko zmien sie i nie badz taka antypolska i antynarodowa....Czytajac 'Politykowe' artykuly zbiera sie na ...torsje... czy tylko Nasz Dziennik ma glosic prawde?Toddles,Agatha King,Toronto
 • 2008-01-31 17:32 | Werner M. Szczepanek

  A jednak?

  Czytajac powyzsze dwa komentarze juz nie dziwi mnie opinia wielu mediow i prywatnych osob pozapolskich, iz w Polsce jednak dusznawo w temacie antysemityzmu. Zauwazam to rowniez -NIESTETY!- wsrod moich znajomych i jeszcze blizszych w czasie moich pobytow w Polsce. Chociazby juz dlatego Polska potrzebuje wiece Szostkiewiczow, a szczegolnie Grossow. -Pozdrawiam czytelniczke "Naszego Dziennika" i zycze dobrego odbioru TV Trwam -amen
 • 2008-01-31 18:58 | michrich

  Przemilczanie strachu ze strachu

  Kwestia źródeł - warto zwrócić uwagę na to,że w szeregu przypadków autor "Strachu" powołuje się wyłącznie na jedno źródło. Trudno pojąć,skąd się bierze pewność sojuszników Grossa,że te jedne jedyne źródła zawsze mówią prawdę. Aby jakiś fakt uznać za pewny,trzeba dysponować przynajmniej dwoma,niezależnymi od siebie,źródłami,mówiącymi z grubsza to samo. No tak,ale krytycznie do źródeł mają zwyczaj podchodzić profesjonalni historycy,a nie propagandziści po socjologii lub polonistyce. Możnaby więcej napisać,ale pojawia się obawa,że nawet to nie przejdzie przez cenzurę. Marcin Kowolik:Ci co Zydow zabijali ne stana sie dobrowolnie zrodlem.
 • 2008-02-01 00:45 | noelkabat

  ignorancja...Kowolika

  Jakich jeszcze faktow P. Kowolik szuka? Fakty na temat wydarzen opisywanych przez Grossa nie budza prawie zadnychwatpliwosci historykow, wiec do jakich zrodel mial Gross siegac? Artykul Szostkiewicza jest swoietny, wywazony, napawajacy optymizmem i miejmy nadzieje, ze w koncu znajda sie mlodzi historycy (napewno jednak nie w IPN), ktorzy swoimi dzielami zmienia poglady wielu Polakow.
 • 2008-02-01 13:22 | mure

  mówmy o wszystkich krzywdach

  Brakuje mi w całej tej dyskusji tła w postaci historii II wojny światowej, a co za tym idzie – pamięci o głównym sprawcy całego zła – czyli Niemcach. Nie mam nic przeciwko na postawieniu sprawy pogromów w jasnym świetle, skonfrontowaniu doświadczeń, dyskusji.Niemniej jednak obawiam się zdecydowanego pogorszenia wizerunku Polski na tle krajów europejskich, postrzegania nas wyłącznie jako antysemitów. O II wojnie światowej nie mówi się już prawie nic, nie ma punktów zapalnych, które wywołałyby dyskusje nad naszą krzywdą. Mówię to w kontekście tego, co usłyszałam ostatnio od pewnego Francuza : „Przecież Polska była z Niemcami” [chodzi o II wojnę].
 • 2008-02-01 17:27 | Marcin Serafinski

  Re:mowmy o wszystkich krzywdach

  Odopwiadajac na post Mure :Wizerunek Polski jako kraju antysemickiego tworzymy my sami ,Polacy. Jestesmy jedynym krajem Europy w ktorym maluje sie gwiazdy Dawida obok emblematow klubow sportowych. Uzywanie slowa Zyd jako obelgi jest tez na porzadku dziennym i zaznaczam ze nie tylko przez smarkaterie ,chuliganow ,lobuzow ...Jest przyzwolenie w spoleczenstwie na myslenie o nas i Tamtych Innych .
 • 2008-02-01 19:58 | Marcin Kowolik

  Moralność Jana Tomasza Grossa

  Bożena Szaynok ujawniła w "Gazecie Wyborczej",że informowała J. T. Grossa,że pamiętnik Kurasia "Ognia" to falsyfikat. Mimo tego Gross zacytował w "Strachu" to "źródło". Powtórzmy: Jan Tomasz Gross świadomie wykorzystał fałszywy dokument jako źródło. Nawet gdyby wszystko inne w książce p. Grossa było prawdą (tak nie jest),to sprawa tego fałszerstwa dyskwalifikuje go moralnie.
 • 2008-02-01 21:38 | kasjopeja

  pytanie o esej Błońskiego

  Czy w sieci można gdzieś przeczytać wspomniany w tekście esej Jana Błońskiego „Biedni Polacy patrzą na getto”?
 • 2008-02-01 22:10 | michrich

  mówmy o wszystkich krzywdach

  mówmy o wszystkich krzywdach:Brakuje mi w całej tej dyskusji tła w postaci historii II wojny światowej, a co za tym idzie – pamięci o głównym sprawcy całego zła – czyli Niemcach. Nie mam nic przeciwko na postawieniu sprawy pogromów w jasnym świetle, skonfrontowaniu doświadczeń, dyskusji.Niemniej jednak obawiam się zdecydowanego pogorszenia wizerunku Polski na tle krajów europejskich, postrzegania nas wyłącznie jako antysemitów. O II wojnie światowej nie mówi się już prawie nic, nie ma punktów zapalnych, które wywołałyby dyskusje nad naszą krzywdą. Mówię to w kontekście tego, co usłyszałam ostatnio od pewnego Francuza : „Przecież Polska była z Niemcami” [chodzi o II wojnę].:O krzywdach Narodu Polskiego powojenna prasa polska pisala nieskonczona ilosc razy. Przy kazdej uroczystosci 1 Wrzesnia, O powstaniu Warszawskim itp, itp.Natomiast w Polsce nie slyszalo sie i nie pisalo sie o szmalcownikach zerujacych na ukrywajacych sie Zydach, nie slyszalo sie o tych co donosili na sasiadow ukrywajacych Zydow, Nie pisalo sie o mieszczach warszawskich mowiacych Hitler kochany zloty nauczyl Zydow roboty, Nie pisalo sie o powiedzonku krazacym po Warszawie w czasie powstania w ghettcie ze "Pluskwy zydowskie pala sie" itp, itd
 • 2008-02-02 18:25 | Rysio

  Trafna uwaga

  Trafna uwaga Adama Szostkiewicza:w miare uplywu czasu negatywne emocje Polakow wobec Zydow nasilaja sie.A jakze inaczej! To jest ABC psychologi/psychiatri:nieleczone patologie (czytaj: antysemityzm)nie znikaja same z siebie,lecz zaczynaja przybierac coraz bardziej groteskowy i demoniczny wymiar...
 • 2008-02-03 22:27 | Vilgot T

  "Biedni Polacy..."

  Do kasjopei:Tu, prosze bardzo:http://www.or.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=469&Itemid=101
 • 2008-02-05 08:18 | Marcin Kowolik

  W odpowiedzi

  Werner Szczepanek jest oszczercą,noelkabat nie ma pojęcia o historii,a wierszyk tu przytaczany brzmiał: "Marszałek Śmigły - Rydz nie nauczył nas nic,i przyszedł Hitler złoty,nauczył nas roboty". Kuroń pisał w książce o tym,kto i w jakich okolicznościach,na rozkaz Niemców,recytował tę rymowankę.
 • 2008-02-07 02:28 | michrich

  W opowiedzi

  "Marszałek Śmigły - Rydz nie nauczył nas nic,i przyszedł Hitler złoty,nauczył nas roboty". Kuroń pisał w książce o tym,kto i w jakich okolicznościach,na rozkaz Niemców,recytował tę rymowankę. Marcin Kowolik:Inna wersja juz przytaczana:Hitler kochany zloty nauczyl Zydow roboty.Rym powtarzany na widok Zydow zmuszanych do czyszczenia ulic w dzielnicy niezydowskiej w czasie wojny.michrich