Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kościół i medycyna

(2)
2008-02-09 20:03 | Polityka.pl
  • 2008-02-09 20:03 | Marcin Kęsy

    Kościół a medycyna

    Pozwolę sobie przypomnieć że do początku XIX wieku największy (i prawdopodobnie najlepszy) szpital na ŚWIECIE(!)był to szpital zakonny w Valetcie na Malcie-Zakonu św.Jana Jerozolimskiego,czyli Joannitów lepiej znanych jako Kawalerowie Maltańscy.W związku z niezależnością od biskupów Joannici byli(a raczej SĄ)podporządkowani wyłącznie papieżowi-korzystali z doświadczeń medyków chrześcijańskich, muzułmańskich a podobno nawet chińskich. W połowie XVII wieku sale szpitalne były trzy razy dziennie dokładnie zmywane wodą z solą(lizolu jeszcze nie było), każdy chory miał osobne łóżko z moskitierą i przydzielonym pielęgniarzem.Puszczania krwi nie praktykowano już od końca XVI w. Opieka medyczna była całkowicie bezpłatna i taka sama czy się było hrabią czy poganiaczem osłów.Szpital przestał istnieć dopiero po usunięciu Joannitów z Malty przez Napoleona w roku 1798.