Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Obcy w naszej klasie

(7)
Do polskich szkół chodzi coraz więcej dzieci imigrantów. Na razie jednak w naszym systemie edukacji tacy uczniowie formalnie nie istnieją.
 • 2008-03-05 22:19 | Agata

  Bez komentarza

  Jestem wierną czytelniczką Polityki od 30 lat.Od pewnego czasu zauważam, że jesteście obok tego co ważnego i istotnego dzieje się w kraju.Czy dla oświaty ten akurat temat jest najbardziej gorący? Gdzie zgubiła się pani Ewa Nowakowska, która tak dobrze znała i rozumiała problemy polskiej oświaty.Za moment nie będziemy mieć szkół publicznych na przyzwoitym poziomie i dostępnych powszechnie, a tu taki tekst.
 • 2008-03-11 10:37 | Ewa

  Dobry artykol

  Pani Agato,Wstrzasajaca jest Pani bezdusznosc. Jesli niema Pani zagrosz empatii toniech Pani choc sie postarazrozumiec,ze zaden kraj niebedzie dobrze funkcjonowalzamykajac oczy na szerokopojeta problematyke imigracji. Na Wyspach juz towiedza, dziennikarze Polityki i jej czytelnicy tez. Pani jest potrzeba klejnych 30 lat lektury.
 • 2008-03-12 14:24 | Maria

  Dobry poczatek

  Oby coraz mniej dzieci czulo sie obco w swojej klasie, niezaleznie od tego skad pochodza. Dobre wspomnienia z dziecinstwa to dobry start w dorosle zycie.
 • 2008-03-12 14:34 | Gabi_43

  Obcy w naszej klasie

  Koniecznie powinny znależć się pieniądze na dodatkową opiekę i nauczanie dzieci.Nie powinniśmy tłumaczyć się biedą i niedoinwestowaniem oświaty. Można , choćby , znależć wsparcie w wolontariacie .
 • 2008-03-12 14:42 | Marta

  dobre spostrezenie

  Dobrze, ze wreszcie szkoly zdaja sobie sprawe z powagi sytuacji dzieci imigrantow. We Francji, ktora spotyka sie z tym problemem na co dzien od dawna mysli nad tym jak przyjac do szkoly dzieci z Maroka czy z Senegalu aby sie dobrze zintegrowaly i zarazem nie zapomnialy wlasnej kultury i tozsamosci. Mimo tego, ze francuska szkola boryka sie z duzymi problemami zwiazanymi z imigracja, to jednak wprowadza sie programy majace na celu ksztalcenie tych dzieci w duchu dialogu interkulturowego. Mysle, ze czas nadszedl takze zeby polska szkola i spoleczenstwo uswiadomily sobie,ze roznorodnosc kulturowa takze istnieje w naszym kraju. I nie chodzi tylko o grupy Wietnamczykow lub Czeczenow ale takze o mniejszosci historyczne takie jak Zydzi, Ukraincy, Bialorusini, Tatarzy. Polacy powinni sobie zdac sprawe z tego, ze roznorodnosc etniczna, religijna i kulturowa stanowi o bogactwie spoleczenstwa. Dialog miedzykulturowy powinien byc pierwszym z celow polskiej szkoly. Zwlaszcza, ze rok 2008 jest rokiem tegoz dialogu.
 • 2008-03-12 20:12 | Urszula

  Do p. Agaty

  Pani Agato, przecież właśnie tekst jest o tym, jak nauczyciele zdobywają wiedzę, zwiększają swoje kompetencje po to, by być w pracy bardziej efektywnym! Szkoły nigdy nie będą na dobrym poziomie, jeśli będą zamknięte na inne kultury, obyczaje, na innych ludzi i jeśli nauczyciele pozostaną bierni wobec pojawiających się coraz to nowych wyzwań. A co za tym idzie - obojętni pozostaną wówczas także uczniowie. Młodzi Czeczeni, Białorusini, Ukraińcy, którzy spotkają się z taką obojętnością, za kilkanaście lat będą mówić o Polsce jako kraju nieprzyjaznym. A czy tacy chcemy być? Ja nie chcę.
 • 2008-03-13 23:13 | Agata

  Czy to gorący temat naszej oświaty?

  Chyba się nie rozumiemy.Stwierdziłam jedynie,że ten temat nie powinien pojawiać się teraz,gdy szykują się ogromne zmiany w systemie szkolnym, wprowadzane tylnymi drzwiami. Reforma Buzka nie wypaliła, a jej poprawianie w takim stylu jak robi to pani minister sytuacji nie poprawi i o tym teraz trzeba pisać.Zastępowanie szkół publicznych płatnymi szkołami to też nie jest krok w dobrym kierunku.Z tekstu artykułu wynika,że nauczyciele stanęli na wysokości zadania,podejmowane są różne inicjatywy.Zatem jeszcze raz- po co właśnie teraz o tym pisać? Artykuł wygląda na pisany na zamówienie. To trochę zabawne,że po tygodniu od ukazania się mojego komentarza pojawiło się aż 5 dykutantek,a trzy z nich piszą swoje komentarze w odstępie paru minut.Pozdrawiam