Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Co zrobić z Chinami

(19)
Donald Tusk nie jedzie na olimpiadę. Dziękuję! Adidas i Coca-Cola zapłacą bojkotem za bezduszność wobec zbrodni w Tybecie. I dobrze! Pekinu pewnie nie zbawimy. Ale siebie, w jakimś stopniu, tak. Może świat też?
 • 2008-04-11 00:10 | Wojciech

  Na tle innych awantur - to drobiazg

  Na tle innych awantur które toczą się w chwili obecnej na tym świecie to sprawa Tybetu jest przedawniona, ale przez cwaniaków odgrzana z powodzeniem. Jak się okazuje nawet protestami, a może wyłącznie protestami, można manipulować skutecznie. To jest nauczka dla młodych ludzi , których znowu zmanipulowano. Kto teraz ma suwerenność, nawet mocarstwa są zawłaszczone przez oligarchię ?
 • 2008-04-11 02:43 | Grzegorz

  Borusewicz zaprosił...

  ...Dalajlamę, a zaraz potem pojechał do przodującej w przestrzeganiu praw człowieka Arabii Saudyjskiej.Chyba pewne granice obłudy są jakieś p. Jacku???
 • 2008-04-11 08:38 | Niedobry Polak

  Może sama natura rozwiąże problem

  Zgodzę się z tym że Chiny rozwijaja się bardzo szybko, zbyt szybko jak na nasze zachodnie stndardy. Autor nie uwzględnił jednak ceny jaką płacą za dewastację środowiska. Część Chin pustynnieje, znikają lodowce dające początek największym chińskim rzekom itd. może nie dziś nie jutro i nie za 10 lat ale Chinom przyjdzie zapłacić za ignorację wobec natury. I tego powiniśmy się bać - bo co zrobi bogaty Chińczyk gdy jego kraj będzie już na tyle suchy i śmierdzący że nawet on nie będzie mógł tam żyć ????
 • 2008-04-11 10:35 | pielnia1

  Żakowski contra reszta świata

  Szanowny Redaktorze, czyta się Pana artykuł z przyjemnością i satysfakcją, bo zawiera mnóstwo istotnych dla"wykształciuchów" informacji. Ale sedno sprawy ukrył Pan (bezradnie)w jednym zdaniu:"nie pozwólmy chińskim komunistom zmusić nas do uznania ich rządów za normalne, a standardów za akceptowalne.!"Tylko ja się nieśmiało pytam Pana, kiedy Chiny zażądały od nas takiego oświadczenia? Może coś przeoczyłem? Jeśli Zachód boi się rosnącej potęgi Chin i jeśli rację ma prof. Łagowski, że świat Zachodu nie może w swojej zarozumiałości uzurpować sobie prawa narzucać Chinom tzw. '"zachodnich wzorców demokracji", bo chińska cywilizacja jest dużo, dużo starsza od zachodniej, to mówmy Chinom, owszem, że naszym zdaniem działania władz chińskich w Tybecie są drastyczne, ale przestańmy się wygłupiać z gaszeniem zniczy i tym infantylnym zwalczaniem Olimpiady. Te gesty są puste, jałowe; przypominają mi nobilitacyjne jeżdżenie do wód przez szeroką rodzinę Dulskich
 • 2008-04-11 12:51 | joe

  Co z tym Jackiem Żakowskim?

  To spory luksus dla intelektualizującego publicysty postrzegać świat w biało-czarnych barwach. Można spokojnie skupić się na skutkach i pominąć przyczyny, choć taka terapia marnie sprawdza się w medycynie - jeszcze nie napotkałem przypadku, żeby trypra wyleczono okładami z rumianku.Można oskarżać Chińczyków o całe globalne zło, zachęcać wszystkich do bojkotu olimpiady, od czasów starożytnej Grecji święta pokoju, okazji do zbliżenia i pojednania ludzi z całego świata, jednak trzeba do tego sporej naiwności, albo złej woli. O naiwność dziennikarza cytującego w swej książce wywiady z Naomi Klein, czy z Noamem Chomsky’m trudno posądzić, o złą wolę także, więc zupełnie nie rozumiem pana, Panie Jacku. Każdy, kto spojrzy na mapę świata i ma odrobinę zdrowego rozsądku w ocenie rzeczywistości zrozumie, dlaczego niektórym „wzorom demokracji” może zależeć na wprowadzeniu swoich porządków także w Tybecie. Dziwi mnie, że przedkłada Pan żądania podjudzonych, bezmyślnych zadymiarzy, nad rozsądek, inteligencję oraz ogromną wiedzę Dalajlamy.Premierowi się nie dziwię, zajęty jest, od Internetu stroni, więc skąd ma czerpać informacje, od swoich doradców? Głosowałem na niego i mimo tego blamażu pozytywny bilans nadal jeszcze przeważa
 • 2008-04-11 15:22 | John Kowalski

  Nie badzcie naiwni

  Drodzy Rodacy,Nie badzcie naiwni i nie dajcie soba manipulowac. Cala ta awantura ma na celu oslabienie Chin, wywarcie presji. Niestety dla Chin, oni maja ciagle silny rzad, ktory pilnuje interesu Chin. Jesli kiedys dorobia sie rzadu typu rzad Donalda, ktory bedzie na kolanach przed "zachodem", nikt nawet nie splunie w strone Tybetu.Osobicie uwazam, ze Chiny to przyszlosc, a to co oplacone pismaki wypisuja to bzdury na uzytek kapitalu.Zyczylbym Polsce rzadu jaki jest w Chinach, a znam Chiny bardzo dobrze.
 • 2008-04-11 17:06 | Johan

  Gesty

  A nie pomyślał Pan ,Panie Zakowski że może im więcej tych Pana "gestów" czyli policzków dla Chińczyków tym więcej kopniaków dla Tybetańczyków po Olimpiadzie.Może jednak szybciej mozna było by cos osiagnac gdyby cały tak zwany "Zachód" zaczą rozmawiać z Chińczykami a skonczył z demagogią gestów
 • 2008-04-11 18:00 | frank drebin

  kilka pytan

  artykul raczej sie przelatuje niz czyta. zyje w azji i zajmuje sie w czasie wolnym tutejsza polityka, sporo rozmawiam z ludzmi, czytam, troche publikowalem. opisane tu poglady sa znane z wielu wczesniejszych anglojezycznych publikacji - nihil novi, ladna kompilacja. jestem natomiast ciekaw z iloma Chinczykami i Tybetanczykami Autor rozmawial, ile razy tam byl itd. w moim odczuciu jest to kolejna prawie histeryczna publikacja, ktora nie wnosi wiele nowego do tematu.
 • 2008-04-12 02:32 | bolo de tapioca

  chiny sa ok

  pan zakowski to kolejny dziennikarz,zyjacy z cytowania innych.Jak sie opisuje jakis region swiata warto go najpierw na wlasne oczy zobaczyc.
 • 2008-04-12 23:04 | janic

  paradox

  Najdziwniejsze w sprawie Tybetu jest to, ze nikt nie widzi, ze byloby to po prostu panstwo wyznaniowe! Oprocz tego jako dzialaczy politycznych widzimy tylko mezczyzn. Dlaczego Tybet, w przyszlosci panstwo religijne nie budzi watpliwaosci ateistow? Dlaczego kraj ktorym brak kobiet na eksponowanych stanowiskach nie niepokoi feministek? Jezeli ktos wie , prosze o komentarz.
 • 2008-04-13 17:24 | Caramba

  Sprostowanie

  "Nawet krucjata neokonserwatystów i G.W. Busha, którzy snuli plany demokratyzacji islamu, nigdy nie sięgnęła Chin."Gdyby snuli plany demokratyzacji, zaczeliby od Arabii Saudyjskiej silnie z USA zwiazanej. Naprawde licza sie PIENIADZE czyli surowce, tania sila robocza itp. Wojna o rope trwa od wielu lat. Okupacja Iraku i walki w Czeczeni to byc moze jeszcze nie apogeum tej wojny.
 • 2008-04-14 07:19 | Olhado

  Najpierw Kosowo!

  popieranie albańskiej agresji na Kosowo, realizowanej wg takiego samego scenariusza jak chińska inwazja na Tybet, a przy tym potępianie agresji chińskiej to szczyt hipokryzji.Co red Żakowski zrobił w sprawie Kosowa? Czy protestował pod albańską ambasadą? Nie pytam o bojkot albańskich towarów, bo szanowny redaktor musiał by się przyznać do używania narkotyków, kobiet-niewolnic w domach publicznych albo korzystania z usług płatnych porywaczy dla okupu, względnie przeszczepu organów pobranych siłą. Ewentualnie jeszcze papierosów z kontrabandy.
 • 2008-04-14 12:50 | momo

  Chiny są ok ????

  Chiny są ok? Chiny to przyszłość? Mr.Mr.Kowalski,Bolo. What are you fucking about?Red.Zakowski zarysował masę problemów , które wkrótce staną przed NASZĄ cywilizacją.To,że świat jest cyniczny to oczywistość.Dlatego pomija Kosowo i Arabię Saudyjską , bo ma je pod kontrolą.Czy protesty ws. Tybetu są uczciwe? Mniejsza.Jeśli nawet traktujemy je jako próbę lekkiej rozróby i spowolnienia chińskiego expresu to OK.(wzorem "S" w Polsce za wujka Regana) Bo gdy dalej będzie jechał tak szybko, to marny NASZ los.Jeśli Zachód zmienił dwubiegunowy świat z ZSRR , na taki z turbokapitalistyczną CHRL to dla cywilizacji zachodniej może to być początek końca.Z dwojga złego wolę świat z żandarmem w postaci USA we współpracy z Rosją, niż to co mogą nam,białym barbarzyńcom, zgotować w niedalekiej przyszłości Chiny.
 • 2008-04-15 05:31 | Janek

  Sprostowanie

  Tybet jest większy od Polski cztery, a nie osiem razy (Tybet: 1 228 400 km², Polska: 322 575 km²; źródło: WIKIPEDIA)
 • 2008-04-17 13:16 | LINUX

  Chiny tak, USrael nie

  Rosja, Chiny, Brazylia prędzej czy później zniszczą parszywą liberalną demokrację.
 • 2008-04-22 01:51 | Planetar

  Słowa Myśli i Działanie

  A ja bym chciał by ludzie na szczycie wreszcie zaczeli o sprawie Tybetu rozmawiać z intencją pozytywnego rozwiązania tej drastycznej hańbiącej ludzkość sytuacji. Ile jeszcze można przymykać oczy, zatykać uszy - by nie widzieć i nie słyszeć? Tam ludzie rzucają się i wiją w bólach byleby tylko świat ich usłyszał. Enough!
 • 2008-04-25 03:33 | anka

  !

  ludzie! nie wierzcie w te brednie! mieszkam w Chinach jak wielu innych Polakow od kilku lat .Zwiedzilam wiecej niz polowe tego kraju mam wielu przyjaciol Chinczykow i nie widzialam zadnych aktow lamania praw czlowieka , wolnosci slowa.Tak bylo kiedys teraz kazdy mowi to na co ma ochote. Czytajac ten cyniczny artykul sciskalo mi sie gardlo! Gdzie my Polacy zyjemy !Co probuje sie nam wmowic i kto ma w tym swoj interes ! Obecnie zyje w Quanzhou ,nie chce wracac do Polski bo tu zycie jest latwiejsze i spokojniejsze i o polowe tansze .Wszyscy znajomi Polacy mieszkajacy tutaj maja podobne wrazenie .
 • 2008-07-28 13:53 | Tiar

  Re: Co zrobić z Chinami

  Nie rozumiem, dlaczego autor uważa demokrację za jakąś wielką wartość. To tylko ustrój. Tak jak komunizm. Nie powinniśmy atakować Chin - to tylko i aż wolne państwo. Jak Polska. Autor tego artykułu żyje w przeświadczeniu, że na całym świecie obowiązuje jedno dobro i jedno zło. Powinien wiedzieć, że to są kwestie umowne.
 • 2008-08-08 09:44 | szluss

  Nowa polska propaganda "demokratyczna" jest bardziej zalgana niz dawna. I na tym polega jej przewaga. Mocniej maci w glowach, a przy tym to przekonanie o nieomylnosci demokracji i swietosci USA jest zenujace!