Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Artysta plus VAT

(8)
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, największa w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, obchodzi 90 urodziny. Czy na tym jubileuszu zakończy żywot?
 • 2008-07-19 09:45 | Tichy62

  Re: Artysta plus VAT

  ZAIKS, prawie jak ZUS. Tfu.
 • 2008-07-20 00:06 | dal

  I znowu, za radosnymi i imponującymi technikami, o które nieustannie wzbogaca się Internet, nie idą żadne adekwatne regulacje prawne, mające służyć ochronie praw autorskich.

  /\/\/\
  Może tak szanowni autorzy wzięli by swoje tyłki w troki zaczęli korzystać z dobrodziejstw internetu? A nie tylko wymagać od państwa zaostrzania polityki wobec "piratów".
  Chodzi przede wszystkim o nowe kanały dystrybucji, których w Polsce w przeciwieństwie do rozwiniętych nowoczesnych gospodarek (patrz USA) nie ma.
 • 2008-07-20 15:58 | hip

  a przecież ZAIKS to taka fajna firma

  ze strony http://www.senat.gov.pl/K5/DOK/DIAR/13/1302.htm

  Stowarzyszenie ZAiKS 28 lutego 2001 r. zatwierdziło w tak zwanych tabelach nowe, nadmiernie wygórowane stawki za korzystanie z utworów. ZAiKS stosuje praktyki monopolistyczne, narzuca uciążliwe warunki umów bez możliwości indywidualnego negocjowania sposobu naliczania i wysokości; obecnie toczy się postępowanie przed Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

  W krajach zachodniej Europy wysokość stawki za te prawa nie przekracza 2%. ZAiKS do czasu wydania tabeli wymuszał i tak wysokie - bo wynoszące aż 5% - stawki. Obecnie, według nowych zasad, gdy przelicza się to w stosunku do przychodu firmy, dochodzą one nawet do 10%. Jest to całkowicie oderwane od polskich realiów oraz możliwości finansowych lokalnych stacji i w konsekwencji grozi ich upadkiem.

  Ponadto stowarzyszenie ZAiKS nie wykazało powiązania przyjętej stawki w tabeli, tak jak tego wymaga art. 110 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. ZAiKS bezpodstawnie różnicuje użytkowników stacji komercyjnych i publicznych, pobiera mniejsze stawki wymagalne od publicznych nadawców, a także dyskryminuje nadawców lokalnych poprzez naliczanie tantiem w formie ryczałtowej o dużo większych w porównaniu z obecnymi wartościach.
 • 2008-07-20 16:32 | Neosofista

  Re: Artysta plus VAT

  No i dobrze! Mamy najbardziej absurdalne prawo autorskie na świecie! Pisano je podobno w Ministerstwie Kultury i konsultowano z ZAIKS - a było na odwrót! Nie uwzględniono interesu konsumentów kultury! I tak każdy kto słucha radia w pracy musi zapłacić ZAIKSowi i każdej innej organizacji zarządzającej zbiorowo prawem autorskim która sie do niego zgłosi - przeszło 30 różnych! W USA tego nie ma! Ochrona praw autorskim na każdym etapie dystrybucji i dla każdego, kto chociażby się tylko podpisał pod czymkolwiek - absurd! W Szwecji można iść do biblioteki i wypożyczyć CD z muzyką lub DVD z filmem - w Polsce byłoby to złamanie prawa autorskiego! Jestem za ochroną dóbr intelektualnych ale zarazem za powszechnym dostępem do dóbr kultury - możliwie maxymalnie bezpłatnym! Pan Kaczor z ZAIKS zrobił coś wprost odwrotnego. Ja się cieszę, że ZAIKS dostanie po d... BARDZO DOBRZE!

  Radosław Herka
 • 2008-07-20 22:01 | momo

  Neosofiście.....Pełna zgoda na dokopanie wydrwigroszom / patrz zaproponowany przez ZAiKS % / . Wydaje się , że słowo " artysta " zwalnia część ludzi od krytycyzmu i logiki. Oni też są pazerni , paskudni a bywają większymi wyzyskiwaczmi niż korporacje. Proponuję , żeby ZAiKS obłożył tantiemami melodie nucone przy goleniu lub kąpieli.
 • 2008-07-20 22:27 | momo

  Re: Artysta plus VAT

  Dodam jeszcze bardziej krytyczny komentarz. Dzięki Bogu , że tylko "artyści " są tak łajdacko pazerni.To w ogóle najbardziej cwane gapy . Pomyślcie jak paranoiczny byłby swiat gdyby wszyscy pobierali tantiemy. Lokatorzy - płaciliby architektom , budowlańcom itd. , pacjenci - do końca swych dni - lekarzom. Dzieci - rodzicom za spłodzenie . Itd. Itd Itd. Bo niby czemu nie? Tymczasem autorka H. Pottera jest już druga po królowej Elżbiecie pod wzgl. zamożności . Jeszcze jej potomkowie będą czerpać kasę z powodu łajdackiego prawa. Tak jak potomkowie Milne'a za Kubusia Puchatka , którego prawa sprzedali Disneyowi. Nasz Uszatek I Bolek I Lolek , musieli czekać po kilkanaście lat , aż się pazerni spadkobiercy " doprocesują" . Ludu - na barykady !!!
 • 2008-07-21 23:52 | paweł

  I oto mamy Cuda Tuska !!

  Widać jak działa Tusk z bolszewickimi działaniami !! Mało im =w PO ???
  II Irlandii nie wróże !!!
  A od artystów proszę się odwalić --bo kilku was popierało gdy chodziło o wybory i zagranie koncerów na które były tłumy !! Ludzie co wy wyrabiacie ...
 • 2008-07-24 18:40 | ogormeister

  cos tu sie nie zgadza skoro w wojewódzkiej bibliotece w Krakowie mozna pozyczac filmy DVD, muzyke na Cd winylach itd ....