Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Tarcza wciąż niepewna

(7)
Pamiętajmy, że parafowana umowa nie jest wiążąca dla następnego rządu USA.
 • 2008-08-21 17:29 | Alicja

  Re: Tarcza to nowy mur Berliński

  Tarcza to podrzutek destabilizujący Europę. To powtórka z roku 1961 , czyli nowy mentalny mur Berliński - jak napisano w emigracyjnej gazecie codziennej. Ten mur, za ktory zapłaci polski podatnik jest tworem duetu post-solidarnosciowych politykierów Kaczyński & Tusk, którzy małpując kierunek wytyczony przez tow. Kwasniewskiego wprowadzając ferment w UE. To jest tak głupie , ze aż zatyka oddech. Jako broń jest klasycznym szmelcem, ponieważ rakiety ,tak jak komputery starzeją się w okresie 5 -cio letnim i roczniki starsze możba tylko wyrzucać na złom. Na to mogą pozowlić sobie bogate kraje, ale taki kraj jak Polska obciąża się wydatkami tylko z powody głopoty własnych "wodzów". Trzeba dogamać się nowych wyborów i usunąć idiotów , aby nie mogli brnąć dalej w swojej głupocie.
 • 2008-08-21 17:47 | Wojciech Kłosowski - Zieloni

  Re: Tarcza wciąż niepewna

  Tarczy po prostu nie będzie. Na szczęście, bo to tak idiotyczny projekt, że mógł się wykluć tylko w głowach amerykańskich Republikanów. Projekt - gdyby został zrealizowany, co na szczęście jest niezwykle mało prawdopodobne - radykalnie pogarsza bezpieczeństwo militarne Polski. Nie zniwelują tego rakiety o żartobliwej nazwie "Patriot". Panie Wawrzyńcu: WIADOMO, ile ich będzie. JEDNA bateria. Drugą moglibyśmy dokupić, ale - nie mamy pieniążków: pojedynczy "Patriot" kosztuje w cenach transakcyjnych nie mniej, niż 8 mln USD. Jedna Bateria to 8 wyrzutni po 12 rakiet, czyli 96 rakiet. Żeby powstał MINIMALNY SYSTEM, Potrzeba ok 12 takich baterii rakiet, a najlepiej ok 24. Więc na ten absurd musielibyśmy wydać od 9,2 do 18,5 mld dolarów. Pytam spokojnie: PO CO?
  ***
  Zapraszam do zerknięcia na nasz blog zielonapolityka.blog.onet.pl ; piszemy tam nieco więcej o tym absurdzie.
 • 2008-08-21 18:58 | Janusz

  Moim zdaniem umowa nie daje żadnych nowych gwarancji bezpieczeństwa Polsce

  Nie dostrzegam innych gwarancji, niż te, które mogły ewentualnie wynikać ze starego porozumienia NATO, sprzed wielu, wielu lat. Tekst umowy został dziś opublikowany na portalu TVN24, cytuję odpowiedni fragment, przy czym istotna jest pierwsza linijka, określająca, że punkty o obronie Polski jasno odnoszą się wyłącznie do kontekstu Traktatu Północnoatlantyckiego i działania w zgodzie tym traktatem, jeśli miałoby być inaczej i umowa miałaby dawać jakieś rzeczywiste gwarancje Polsce, wystarczyło rozpocząć od słów "Stany Zjednoczone..."

  "1. W kontekście i zgodnie z Traktatem Północnoatlantyckim oraz rozwijającego się
  polsko-amerykańskiego partnerstwa w zakresie obrony przeciwrakietowej, Stany
  Zjednoczone zobowiązują się:
  a. zapewnić bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej; oraz
  b. bronić Rzeczypospolitej Polskiej przed atakiem rakiet balistycznych przy
  użyciu swojego systemu obrony przeciwrakietowej."

  Przy okazji, sądzę, ża żaden przedsiębiorca nie podpisałby tak niekorzysntej umowy. Proszę ją sobie przeczytać: http://slimak.onet.pl/_m/TVN/BMDA-wersja-polska.pdf
 • 2008-08-22 10:24 | Adrian

  Wyliczenie jest lekko naciągane: "Patrioty" są wcale nie po "co najmniej 8 mln dolarów" tylko od 5,5 do 8 mln. Więc w dobrym układzie 12 baterii może nas kosztować tylko nieco ponad 6,3 mld dolarów, a 24 baterie (moim zdaniem nie potrzeba aż tyle) to przy dobrym kontrakcie niecałe 12,7 mld $. Fakt, że to tylko koszt rakiet i dojdzie jeszcze infrastruktura wyrzutni, obsługi i naprowadzania (ok 24-30% kosztów rakiet), ale to nie jest koszt niewyobrażalny dla Polski. Obronność KOSZTUJE i z tym się trzeba pogodzić.
 • 2008-08-22 16:37 | jerry

  Re: Tarcza wciąż niepewna...

  Polska nigdy nie byla i (nadal) nie jest zadnym "sojusznikiem" dla USA... Polska to li tylko pionek w rozgrywce pomiedzy USA i Rosja!
 • 2008-08-22 16:48 | malwa

  Re: Tarcza wciąż niepewna

  Zadnej "tarczy" nie bedzie nawet jak wygra dziod, ktory jest starym, poczciwym, tradycyjnym "antykomunista" (czytaj : russophobic) a la Reagan, ale nie neoconem.
  Znowu sie polactwo wyglupilo, ale na szczescie nikt sie tym na swiecie nie przejmuje, a juz najmniej w Ameryce. Tyle takich kolonialnych kraikow ma pod soba, ze trudno nawet pamietac jak sie nazywaja...
 • 2008-08-24 13:44 | Kejstut 300

  Stany Zjednoczone i Unia reprezentuja 800 000 000 ludzi, oraz 50% produkcji swiata. Rosja obecnie 150 000 000
  Kto tu jest wielkim bratem ?