Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Cudo z kija

(2)
Łuk tysiące lat służył do polowań, by z czasem stać się bronią. Używano go też do innych celów. Żadna inna tak prosta machina nie miała aż tylu zastosowań.
 • 2008-08-24 19:51 | CzytelnikOd1957

  Re: Cudo z kija

  "Dziś nieliczni polują za pomocą łuku", napisali błędnie autorzy ciekawego artykułu.
  Nic podobnego. Np. w stanie Vermont w Nowej Anglii sezon polowania z łuku trwa ok. dwa tygodnie i niedługo się rozpocznie, a następnie będzie sezon dla młodzieży, z broni odtylcowej na proch czarny i wreszcie normalne jatki ze sztucerów. Szczegóły patrz:
  http://www.vtfishandwildlife.com, > Calendar of Events.
  Piszę "jatki" nie w sensie negatywnym tylko żeby podkreślić, iż po pierwsze, łup jest obfity, a po drugie dziczyznę chętnie zjadamy (zjatkamy?), ciesząc sie, że ktoś inny wykonuje niewdzięczną pracę przy uboju.
  Co roku w mojej okolicy, na niewielkim obszarze obsługiwanym dla kontroli stanu zwierzyny przez jedną wagę w wiejskim sklepie, zabija sie z łuku kilkadziesiąt jeleni i kilka czarnych niedźwiedzi.
  W katalogu Cabela's (www.cabelas.com) są łuki w cenie od ok. $200 do ponad $1600, szukaj pod Archery>Bows. Nawet te tańsze mają ciekawe rozwiązania i udogodnienia techniczne, najdroższe moga konkurować celnością z bronią snajperską.
 • 2008-12-21 14:59 | bgffbgbgf

  Re: Cudo z kija

  "Do oddziałów łuczników zaciągano w Anglii każdego wolnego mężczyznę, który miał na tyle siły, by naciągnąć długi łuk. "

  imo zbytnie uproszczenie.
  Warto bylo wspomnieć o dekrecie który nakazywał w każdą niedzielę obowiązkowe cwiczenia dla każdego kto posiadał łuk. klasa średnia to byyła ogromna siła, nawet feudalni panowie woleli nie przesadzać z gromadą chłopów i mieszczan tak sprawnie posługujących się łukiem:)