Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Zimniej na Krymie

(19)
Rośnie napięcie między Rosją a Ukrainą w sprawie Krymu. Rosyjscy nacjonaliści coraz głośniej upominają się o półwysep, na którym mieszka 1,7 mln Rosjan i stacjonuje Flota Czarnomorska.
 • 2008-08-29 02:27 | danka

  Re: Zimniej pod pierzyną z zielonych ?

  Problem rozegra się zupełnie na innej płaszczyźnie. Unia Europejska wzięła na utrzymanie Kosowo, teraz Gruzję , a potem itd , itd ...ale Ukrainy nie uniesie bo za dużo mieszkańców i zaczną się buntować podatnicy UE. Podrzucanie problermów Europie jest sprytnym chwytem , ale jest to zbyt nachalna i czytelna gra miliarderów szukających zbytu dla wojennego szmelcu. Czy Ukraina zdobędzie się na suwerenność ? Zobaczymy , Polsce się to nie udało . Polska wypadła z jednego obozu, ale teraz musi się okupować drugiemu obozowi. Takie to są smutne refleksje , których te cymbały od polityki udają , że nie widzą.
 • 2008-08-29 05:57 | Emigrant

  Re: Zimniej na Krymie

  Kiedy Rosja przestanie zyc przeszloscia? Na konfrontacji z Zachodem zyskuja tylko Chiny. Kiedys moze sie okazac, ze na wschodzie bedziemy graniczyc z ChRL, co dla nas, a tym bardziej Rosji bedzie katastrofa.
 • 2008-08-29 11:35 | dyplomata

  Bardzo dobrze mowisz!!!
 • 2008-08-30 08:55 | Marek Wnuk

  A wedlog ciebie, jaka inna alternatywe miala Polska? My nalezac do UE mamy wiecej kozysci niz strat. Ciekawe co ty bys zrobil, gdyby decyzja nalezala do ciebie?
 • 2008-08-30 17:55 | pat

  a co słychać w Czeczenii ?

  czy przypadkiem nie zaczną się tam walki. Wojna jest ostatecznością. Na Syberii mieszka 14 mln obywateli Rosji. A ilu obywateli Chin tam mieszka? Co będzie jak wystąpią o referendum ?
 • 2008-08-30 20:44 | danka

  @ Marek Wnuk
  Gdyby decyzja należała do mnie , to "my należeć do Unii" - przelewamy z pustego w próżne.
  Unia i inne organizacje globalne to jest forma neokolonializmu w tej ekonomiczno-militarnej odmianie przy którym dawne próby "internacjonalistów" były tylko niewinnym żartem.
  Nie ma zgody na ukrytą dyktaturę grupy miliarderów owładniętych religijno-finansową obsesją.
 • 2008-09-11 02:36 | Mr. Bambino

  Re: Co z ta Rosja.
  Unia Europejska nie jest potega, chociaz ma wielkie aspiracje byc. UE robi mnostwo halasu. Byl czas azeby postwic czolo Rosji za agresje na Gruzje, politycy UE nie odwazyli sie azeby dac Rosji klapsa w tylek,jedynie pogrozili palcem, i tylko wtedy, gdy Rosja patrzy w innym kierunku. Europa boi sie Rosji, obawa przed utrata gazu, doslownie jak doswiadczyla Ukraina. Moim zdaniem, Rosja z Ukaina zrobi doslownie jak postapila z Gruzja. UE bedzie wrzec z wscieklosci, nie zrobi jednak nic, azeby ukarac Rosje.
 • 2014-02-26 20:13 | Agnes

  Re: Gorbaczow powinien spalić sie ze wstydu jako polityk

  Zachód robi w konia tych naiwnych towarzyszy rosyjskich, którym imponowało rozdawanie na prawo i lewo wszystkiego
  co im popadło. Zachód składał Gorbaczowowi przyrzecznia, że nie będzie agresywny w swoim podboju świata, ale
  rzeczywistość okazała sie zupełnie inna i bez zimnej wojny się nie obędzie. Oby tylko bez zimnej, bo może być gorąco.
 • 2014-02-26 21:32 | le_mon

  Re:Zimniej na Krymie

  Może wtedy kiedy Polska przestanie żyć przeszłością? :P
 • 2014-02-27 12:55 | Tanaka

  Jeśli dobrze pamiętam, Ukraina przedłużyła umowę o pobycie floty rosyjskiej do 2042 roku.

  Co do statusu Krymu z czasów jego przekazania Ukrainie to wątpliwości wcale nie muszą być "rzekome" jak stwierdzono w artykule, ale rzeczywiste i zasadne. A Sąd Najwyższy Rosji nie tą sprawę badał, jak wynika w treści.
  Przekazanie przez Chruszczowa Krymu związane było z konkretnym celem [darowizny] - umacnianiem więzi pomiędzy Rosjanami i Ukraińcami w ramach republik ZSRR, jeszcze w kontekście dawnej ugody perejasławskiej i całego ciągu wydarzeń historycznych od tamtej pory. Jeśli cel darowizny nie został spełniony - a jak widać są powody by cel kwestionować - darowiznę można cofnąć.
  Inna rzecz jest taka, że dla Rosjan z Krymu i Rosjan w ogóle, Krym i Sewastopol to bardzo ważna część ich historycznej, oraz wojennej tożsamości. napięcia i spory w tej materii, kwestionowanie tego i zagrożenie utratą tej części tożsamości Rosjan jest niezwykle dotkliwe i niebezpieczne. Niejedna wojna wybuchła z tego powodu.
  Zapewne trafne jest stwierdzenie w artykule, że Rosja ma dość środków politycznych, oraz gospodarczych, by Krym pozostał pod silnym wpływem Rosji na zawsze. W związku z tym zmierzanie w kierunku rozwiązań militarnych nie ma sensu i szkodziłoby zarówno Rosji jak i Ukrainie. Kijów nie może zmniejszyć zakresu autonomii republiki Krymu, a Krym ma sporo możliwości i powodów, by zwiększyć zakres własnej autonomii. Co właśnie widzimy: obawa o niepokoje i niestabilność Ukrainy jest oczywistym powodem, by wzmocnić własną autonomię, to jest działanie zarówno naturalne jak i łatwo dające się usprawiedliwić, a krytycy takich ruchów mają w związku z tym słabe argumenty. Zarówno UE , USA jak i NATO nie dysponują zapewne silnymi kontrargumentami.
  Niezależnie od tego, skoro większość mieszkańców Krymu to Rosjanie, mają oni prawo do dużego zakresu władztwa o określaniu statusu formalnego terytorium na jakim żyją. Nie należy zapominać o ludziach tam żyjących.
 • 2014-02-27 18:33 | Andrzej

  Re:Zimniej na Krymie

  Najważniejsze dla rządu Ukrainy to zachować spokój i nie dać się sprowokować przez Rosjan.
 • 2014-02-27 19:43 | camel

  Re:Zimniej na Krymie

  Danka, ale wytłumacz mi, jaka dla przeciętnego Polaka różnica czyim jest niewolnikiem? Czy harując na polskich księży, rolników, utrzymanie polskich górników, polityków i miliona urzędników, taki szaraczek ma się lepiej niż kiedy owi politycy i księża są choć troszeczkę zależni od zachodu i nie mogą sobie w Polsce poczynać zupełnie dowolnie z poddanymi?

  Chyba, że sama jesteś członkiem kasty próżniaczej, to wtedy rozumiem twoją złość.
 • 2014-02-27 21:25 | taki jeden

  Re:Zimniej na Krymie

  UE i "ukarać Rosję". Hahahahahaha!!! Żartowniś! UE miała by ukarać Rosję? W jaki sposób? Obrazić się na nią? A może tupnąć nóżką?
 • 2014-02-27 21:28 | taki jeden

  Re:Zimniej na Krymie

  Jeszcze jeden emigrant. Chyba z Księżyca! Polska miałaby graniczyć z Chinami! Mocarstwo nadwiślańskie kurza twarz!
 • 2014-02-27 21:30 | taki jeden

  Re:Zimniej na Krymie

  I tu się zgadzam.
 • 2014-02-27 22:15 | Eau de Cologne

  Re:Zimniej na Krymie

  Po prostu, kiedys ktos "podarowal" Krym Ukrainie... Rosja ma pelne prawa, by domagac sie zwrotu!
 • 2014-02-28 07:13 | le_mon

  Re:Zimniej na Krymie

  Majdan. Płonące budynki, strzelanie do milicji (i nie tylko), płonące opony, barykady itd. Według polskich mediów - "pokojowa demonstracja" ;)
  Krym. Ludzie stojący z rosyjskimi flagami, drobne (w porównaniu z Majdanem) przepychanki.... Według polskich mediów "nacjonaliści, separatyści" itd. :D
  Poziom polskich mediów sięgnął dna już dawno. Widzę że "Polityka" postanowiła dołaczyć do tego zacnego grona. Szkoda :/
 • 2014-02-28 08:22 | axiom1

  Re:Zimniej na Krymie

  Polski partyjny motloch, wszystkie partie i media, ingerujac w wewnetrzene sprawy niepodleglego panstwa Ukrainy przyczynil sie do obalenia legalnego rzadu i przejecia wladzy przez skrajnie faszystowsko-nacjonalistyczny element.

  Oczywiscie polski partyjny motloch i media nieuleczalnie dotkniety choraba rusofobi nawet nie rozwazal mozliwych skutkow zawieruchy ktora wspierali z deteminacja. Bo zakladaja ze kazde koszty sa dobre byle by tylko w jakis sposob popsuc interesy Rosji. Cena za to bedzie ogromna.

  I stalo sie, ukrainscy faszysci juz zapowiedzieli nowe porzadki. Zakaz poslugiwania sie jezykiem rosyjskim w kraju gdzie ponad 70% ludnosci sie nim posluguje i pozbawienie ukraincow rosyjskiego pochodzenia obywatelstwa. To z koleii dotyczy 15-20 mln ludzi.

  Separacja Ukrainy jest nie do unikniecia co widac juz na Krymie gdzie 97% mowi po rosyjsku. Wschod Ukrainy rowniez zdominowany przez rosjan rowniez sie odlaczy. A tam na wschodzie jest przemysl.
  W obecnej pozycji nielegalny rzad Ukrainy nie jest w stanie pozyczyc wymagane $35 mld !!! Bo sa nielagalni, bo nie maja mandatu, bo Ukraina sie terytorialnie rozpada. Kasa juz jest pusta a wybory dopiero w maju i tak sie nie odbeda w kraju ktory sie terytorialnie rozpada.

  Rozwija sie strszliwa tragedia za ktora glownie 45 mln ukraincow sromotnie zaplaci i szczegolnie ta czesc centralna i zachodnia sterroryzowana przez fanatykow faszystow i nacjonalistow popieranych morda nie finansami przez polski partyjny motloch i polskie. Sasiednie kraje w tym Polska rozwniez zaplaca. Polska juz placi. Eksport na Ukraine spadl do zera co zagraza dziesietki tysiecy miejsc poracy w Polsce.
 • 2014-02-28 11:27 | gosc

  Re:Zimniej na Krymie

  dobrze pan mowi . My w koncu powinnismy zajac sie swoimi sprawami. Jestesmy ciagle ojcem chrzestnym dla Ukrainy dla Bialorusi... Zacznijmy od swoich brudow , od bezrobocia , biedy ...Ukraincy sie za nami nie wstawia. Co najwyzej upomna sie o "ich " tereny ... Wszystko to kwestia czasu ,