Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nieprosta historia

(10)
Nie będzie prawdopodobnie nowego filmu o Westerplatte, jest za to debata o szarganiu świętości. Konkurs na scenariusz filmu o Solidarności okazał się całkowitą porażką, mamy natomiast spór o Lecha Wałęsę. W innych krajach pisanie historii na ekranie jakoś lepiej się udaje.
 • 2008-09-15 03:52 | kubajurek

  Re: Nieprosta historia

  Szanowny Panie
  Nie widze nic odkrywczego w panskim felietonie.
 • 2008-09-15 11:35 | Rumburak

  A film "Luter" leciał w C+ od chyba roku wiec jak zwykle napinka Polityk ,szkoda że nie napisali ze to wszystko wina PIS-u
 • 2008-09-15 17:41 | fredek

  Z przeproszeniem, a czyja? Kto rozbudza te hurrapatriotyczne emocje? Nie PiS?
 • 2008-09-15 18:33 | ruta

  Jak nie widzisz to uzasadnij, bo sam fakt czy cos widzisz czy nie, jest malo interesujacy
 • 2008-09-15 18:42 | Borys Kubicki

  Re: Nieprosta historia

  Sophie Scholl we filmie zostala scieta na gilotynie a nie toporem. W 3. Rzeszy gilotyna wykonywano wyroki przewidziane w owczesnym, niemieckim/ nazistowskim Kodeksie Karnym - nie byl to wynik jakiegos specjalnego okrucienstwa wobec zdrajcow. Nie byl to rowniez proces technologii mydla, jak falszywie opisala Nalkowska.
  Toporem scinano naszych w Lunach w Bieszczadach i w Ogniomistrzu Kaleniu. Faktycznie ta ksiazka i film do dzisiaj sa symbolem prymitywnej propagandy i budza odruch obrzydzenia i pogardy wsrod moich przyjaciol Ukraincow w Toronto. A mi sie podobaly a ksiazke, w mrokach PRL-u i jako szczeniak, czytalem chyba 4x.

  Borys_Mississauga_Ontario
 • 2008-09-16 15:13 | Obcy

  Re: Nieprosta historia

  W roku 1962 nakrecony zostal film "Taras Bulba" z T. Curtisem i Y.Brynnerem w rolach glownych. Urzad cenzury w Polsce nadal funkcjonuje, Widzieliscie ten film?
 • 2008-09-16 19:06 | dziecko_bessy

  Czeski film

  Cytat:
  "...w miniony piątek TVP pokazała w najlepszym czasie antenowym czeski film „Ciemnoniebieskie niebo"[...]Natychmiast pojawiło się też pytanie, dlaczego mianowicie południowi sąsiedzi[...]zafundowali sobie efektowny obraz, a my nie byliśmy w stanie?"
  Dwie uwagi:
  1.Prawidłowy tytuł filmu to nie żadne '... niebo' tylko 'Ciemnoniebieski świat/Tmavomodrý svět/Dark Blue World'.
  2.My nie byliśmy/jesteśmy w stanie, bo nie mamy Jana Svěraka.
  Film Svěraka jest wspaniały i poruszający, jest to przykład doskonałego kina. A to wszystko dzięki sposobowi w jaki zostali nakreśleni główni bohaterowie, to ludzie z którymi można się identyfikować, postacie z krwi i kości. Ich tragiczne losy mają bardzo osobisty wymiar, dlatego tak mocno przemawiają do wrażliwości każdego widza. Poza tym uwagę przykuwają wspaniałe zdjęcia Vladimíra Smutnego, tytuł filmu nie jest przypadkowy.
  Strach pomyśleć, jak wyglądałby film o takiej tematyce kręcony w Polsce. Wszyscy piloci to byłyby papierowe postacie, rycerze bez skazy i zmazy, którzy jak nie śpią to strzelają do Niemców i nic poza tym. Nie mogliby wymieniać się zdjęciami erotycznymi (to byłby skandal, prowokacja i profanacja polskiego munduru), a co najwyżej zdjęciami Matki Boskiej lub Rydza-Śmigłego. Rozmowy o seksie, a co gorsza romansowanie z Angielkami też nie znalazłyby miejsca w scenariuszu, gdyż wiadomo, że każdy polski żołnierz na obczyźnie zaślubiony jest tylko Ojczyźnie i żyje w celibacie, przynajmniej do czasu kiedy jedną serią z działek 3 niemieckich samolotów na raz nie strąci. O piciu alkoholu 'po godzinach' nawet nie piszę, wiadomo, Polacy - a polscy bohaterowie w szczególności - to abstynenci.
  P.S.
  Co gorsza, polska kinematografia historyczna ma kolejny powód do zgryzot. Czesi i Słowacy nakręcili kolejny film wojenny, o wiele mówiącym tytule 'Tobruk'. Premiera chyba jakoś niedługo.
 • 2008-09-20 19:08 | JP2

  "strategiczni przyjaciele"

  "W 2003 r. powstała „Czarnia sotnia", produkcja mająca wsparcie ukraińskiego ministerstwa obrony." Film nosi tytuł ŻELAZNA SOTNIA, został wyjątkowo zgodnie niezauważony przez polskie media.
 • 2009-09-10 22:25 | antyhistoryk

  My nie potrafimy robic filmow o zyciu tylko wydumane, nierealne idee, dlatego tez polskie filmy nie nadaja sie w wiekszosci do ogladania, gdyz sa nieprawdziwe, nie wspominajac juz o dialogach, dretwych i nie majacych nic wspolnego z rzeczywistoscia.
 • 2009-09-10 22:28 | antyhistoryk

  owszem, ale nie w Polsce. Cenzura dotyczy nie tylko filmow, gdzie mowi sie o Polsce nieprzychylnie ale rowniez ksiazkowych tlumaczen, gdzie albo sie omija nieprzychylne zdania albo przeinacza. Wiadomo, my narod wybrany.... przez samych siebie...