Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

CZAS NA FANTASTYKĘ!

(1)
2008-10-16 14:17 | gryzak
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie pt. CZAS NA FANTASTYKĘ z redaktorami „Czasu Fantastyki”, które odbędzie się w ramach Akcji Czytam – Piszę (http://akcja.czasopism.pl/) 22 października (środa), o godz. 18.00, w kluboksięgarni Serenissima (http://www.serenissima.pl/chmielna/, ul. Chmielna 16/2) w Warszawie.

Nasi znakomici goście: Maciej Parowski (red. nacz. „Czasu Fantastyki”), Konrad T. Lewandowski (pisarz, krytyk, filozof), Krzysztof Głuch (krytyk, autor wywiadów) i Tomasz Niewiadomski (twórca komiksów, twórca „Ratmana”).

O czym będziemy rozmawiać? O „Czasie Fantastyki” i „Nowej Fantastyce”; o historii pewnej schizmy oraz paradoksach popkultury. Albo o tym, jak stracić największy na rynku miesięcznik fantastyczny, a otrzymać ambitny kwartalnik krytyczno-fantastyczny, nie tracąc przy tym autorów ani przyjaciół i zyskując dotację.

„Czas Fantastyki” – czarno-biały magazyn publicystyki i prozy dla najbardziej wyrobionych czytelników. Redakcja „CzF” z równą powagą podchodzi do komiksu, fantastycznego malarstwa, kina (zawodowców i amatorów), literatury (polskiej, amerykańskiej, czeskiej czy sowieckiej). Do krytyki literackiej i polityki, do religii i herezji, do nauki i antynauki.
„Traktowanie fantastyki jako pępka świata, Arbitralne diagnozy, Paranoidalne felietony, Eksperymentalne nieprzyzwoite opowiadania, Nieznośnie długie recenzje, Przemądrzałe wywiady, Naukowe i intelektualne zadzieranie nosa” – tak jesienią 2004 redaktor Maciej Parowski reklamował pierwszy numer swojego pisma. I to chwyciło. Pismo zdobywa prenumeratorów, bardzo dobrze przyjęli je internauci i doborowa klientela największych empików. Wśród współpracowników, autorów i rozmówców „CzF” znajdziemy największe postaci polskiej fantastyki: Jacka Dukaja, Lecha Jęczmyka, Marka Oramusa, Konrada T. Lewandowskiego, Marcina Wolskiego, Łukasza Orbitowskiego, Tomasza RATMANA Niewiadomskiego, Grażynę Lasoń, Agnieszkę Fulińską, Wita Szostka, Bogusława Polcha, profesorów – Antoniego Smuszkiewicza i Jerzego Jarzębskiego, reżyserów – Piotra Szulkina i Juliusza Machulskiego. Oraz wiele nowych nazwisk, które już niedługo okażą się przyszłością polskiej sztuki wyobraźni i pogłębionej nad nią refleksji.
Strona www pisma: http://www.fantastyka.pl/index.php?go=czas_fantastyki

GOŚCIE SPOTKANIA:
Krzysztof Głuch – (ur. 1978) z Lublina, dziennikarz literacki oddany fantastyce. Współpracuje z „Czasem Fantastyki” (wypytywanie literatów, rozważanie ich płodów) i „Frondą” (święcenie popkultury). Redaktor (eksnaczelny) „Innych Planet” – jednego z ostatnich papierowych zinów. Scenarzysta komiksów.

Konrad T. Lewandowski – (ur. 1966) chemik po Politechnice Warszawskiej, doktor filozofii. Fantasta, laureat Zajdla, publicysta, pieniacz i metafizyk. AD 2008 wydał napisaną ludzkim językiem poważną pracę filozoficzną Pochwała herezji, pisze kryminały o XX-leciu międzywojennym, Poznaniu i Warszawie. W „Czasie Fantastyki” publikuje bezlitosne recenzje książek naukowych. Autor paru powieści fantasy i środowiskowej prowokacji Bo kombinerki były brutalne oraz zbioru opowiadań o redaktorze Tomaszewskim Noteka 2015. Pracuje nad powieścią Bursztynowe Królestwo.

Tomasz Niewiadomski – (ur. 1971) grafik, twórca komiksów. Studiował na Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, wydział grafiki (1997 – dyplom z wyróżnieniem). Stworzył Ratmana i Nerwolwera. Współpracuje z „Nową Fantastyką” (debiut Ratmana 1994), „Czasem Fantastyki”, drukował w „Newsweeku”, „Polsce”, „Życiu”. Albumy: Ratman. O obrotach dział niebieskich (Kultura Gniewu, 2003), Ratman. Marsjanie z globalnej wioski (Nowy Świat, 2004), Nerwolwer. Wypił o jedną lufę za dużo (Zin Zin Press, 2004).

Maciej Parowski – (ur. 1946) pisarz, felietonista, scenarzysta komiksów, krytyk literacki i filmowy. Absolwent Politechniki Warszawskiej debiutował felietonami (1968) w uczelnianym „Tygodniku Studenckim „Politechnik”, był potem kierownikiem działu kultury, sekretarzem redakcji, a w 1981 roku elekcyjnym naczelnym pisma. Publikował w „Życiu Warszawy”, „Na przełaj”, „Ekranie”, „Kinie”, „Polityce” „Kulturze”, „Literaturze”. W latach 1977–1981 na etacie w dziale kultury tygodnika „Razem”. Od 1982 roku kierownik działu literatury polskiej w „Fantastyce” (od 1990 „Nowej Fantastyce”), w latach 1992-2003 również naczelny pisma. Obecnie wicenaczelny „NF”, prowadzi też krytyczny kwartalnik „Czas Fantastyki”.
Debiutował prozą (1969) w „Życiu Warszawy” i opowiadaniem science fiction Bunt robotów w tygodniku „Na przełaj”. Książki: Bez dubingu (1978, felietony), Twarzą ku ziemi (1981, powieść SF), Sposób na kobiety (1985, opowiadania SF), Czas fantastyki (1990, krytyka). Współautor scenariuszy komiksów rysowanych przez Bogusława Polcha: Funky Koval (z Jackiem Rodkiem) i Wiedźmin (z Andrzejem Sapkowskim). Wyróżnienia: w konkursie (1973) „Młodego Technika” za opowiadanie Poczucie pełni i w konkursie Złocisty Jantar (1974) za esej o fotografii. Skarcony za zasługi dla polskiej science fiction i niezależność myślenia antynagrodą Złoty Meteor (1999) Śląskiego Klubu Fantastyki. Doktorat humoris causa w Łodzi za zasługi dla polskiego komiksu (2006) oraz srebrny medal Gloria Artis z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Michała Kazimierza Ujazdowskiego (2007) na ćwierćwiecze „F” i „NF”.