Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Do użytku wewnętrznego?

(17)
Czy narodzi się nowa centrolewicowa partia z Dariuszem Rosatim na czele?
 • 2008-10-22 00:44 | mariapg

  Re: Do użytku wewnętrznego?

  Jedno jest pewne, że Napieralski dla SLD to całkowity "błąd w sztuce" a głosowania tożsame z pisem to wręcz seppuku. Niech tam, to nie moja bajka. Jednak są ludzie w SLD, których cenię np. Kalisz, Pani Szymanek-Deresz i muszę przyznać, że ostatnio także Olejniczak., chyba ci ludzie oraz Demokraci powinni pomyśleć o czymś nowym. Być może teraz jeszcze nie mają wielu szans ale metodą małych kroczków.......kto wie? Niestety o panach : Rosatim, Piskorskim no i Rokicie mam tylko jedno zdanie --- chcieliby jeszcze zaistnieć a bez zaplecza nie mają szans /pobudki czysto egoistyczne/.
 • 2008-10-22 02:16 | Adalbert

  Re: Lewica , czy Rosati będzie z córką i kinem niemym ?

  Taka lewica - to chyba maski dekoracyjne na karnawał .
  Po tow.Millerze i tow.Kwaśniewskim , teraz tow.Rosati ?
  Co oni mają wspólnego z lewicą i z problemami ludzi walczących o przetrwanie w czasach liberalnych przebierańców , którzy udają kombatanów Solidarności ?
  W czasach koalicji Liberałów z Ludowcami możliwa jest co prawda lewica z Rosatim , ale to tylko kontynuacja zabaw w politykę.
 • 2008-10-22 03:38 | Odio

  Re: Do użytku wewnętrznego?

  Niby z lewicą nie chcą mieć nic wspólnego,ale na lewicowym elektoracie chcą się wybić.Dziwne tylko że Cimoszewicz chce w tym uczestniczyć.Chłopaki już kombinują jak się wbić do PE.Szkoda tylko że ich "gierki" znów osłabią(i tak już dość słabą) pozycje lewicy w polityce.
 • 2008-10-22 08:36 | marius21

  Re: Do użytku wewnętrznego?

  Doskonala nazwa. Otwarta Polska!
  Ja po przeczytaniu nazwisk zalozycieli uwazam, ze powinno sie ich zamknac zanim sie otworza.
  Ani jeden z czysta przeszloscia, wrecz przeciwnie, wszyscy jacys umorusani.
 • 2008-10-22 14:07 | marszal80

  Re: Do użytku wewnętrznego?

  wyglada to na reaktywacje demokratow, a przynajmniej lewego skrzydla unii wolnosci po secesji tuska, i dobrze, brakuje mi parti ktora patrzacej lewym okiem na kwestie swiatopogladowe i centrowej jezeli chodzi o sprawy gospodarcze, sld ze napieralskim na czele to porazka, zapatrzyl sie na zapatero i socjalizm, taki mlody a taki wsteczny, moze sie okazac ze przez jego ideologiczne zacietrzewienie padnie ustawa o zozach, chyba ze to jakas jego cyniczna taktyka co by swiadczylo o nim jeszcze gorzej, brakuje mi jeszcze jednego nazwiska - Housnera, polityk tak sponiewierany a teraz chyba wiele osob zaluje iz nie weszly jego reformy, patrze przyjaznym okiem, puki co popieram platforme, pomimo jej lizusostwa wobec kosciola realnie patrzy na sprawy gospodarki a teraz to najbardziej sie liczy
 • 2008-10-22 14:28 | czosnek

  A co wy wiecie o lewicy???

  Drodzy forumowicze, rozpisujecie się o lewicy, prawicy i centroprawolewicach, jakbyście nie mieli pojęcia w jakim kraju żyjecie. W Polsce podział na lewicę i prawicę praktycznie nie istnieje. Jedyne co istnieje to partie, które w swoje programy wpisują lewicowe i prawicowe frazesy w zależności od bieżącego zapotrzebowania mas społecznych. PiS mieni się hasłami prawicowymi, natomiast ich program jest czystym lewicowym populizmem. PO również uważa się za prawicę, jednakże z ich parciem na wolny rynek i ogólną swobodę gospodarczą są niewiele lepsi od SLD. SLD natomiast, zwłaszcza za czasów Hausnera i Belki stawiał najbardziej prawicowe gospodarczo postulaty w ówczesnym parlamencie. I gdzie tutaj logika? Jak tutaj zdefiniować polską lewicowość i prawicowość? Moim zdaniem, w Polsce lewica i prawica w europejskim rozumieniu polityki po prostu nie istnieje. Uważam, że podział na lewicę i prawicę jest po prostu bezsensowny. W polskim wydaniu, podział na frakcje polityczne wygląda następująco.
  Pierwsza grupa, to partie budujące swój program na elektoracie konserwatywnym moralnie, społecznie i religijnie. Elektoracie nieufnym Europie, oczekującym, że państwo i rząd to organizacje odpowiedzialne za rozwiązanie wszystkich problemów. Taki elektorat jest nastawiony socjalnie i roszczeniowo. Z jednej strony, taki elektorat jest prawicowy (ze względu na konserwatyzm), z drugiej lewicowy (ze względu na preferowany protekcjonizm państwa, socjal itd.). W buciorach uszytych przez taki elektorat wygodnie chodzi dzisiaj PiS, prezydent oraz marginalne już dzisiaj ugrupowania jak LPR i Samoobrona.
  Druga grupa partii, to organizacje szyjące swój program na miarę ludzi niechętnych państwu jako instytucji nadrzędnej mówiącej jednostce jak ma żyć. Wyborcy takich partii będą bardziej proeuropejscy, liberalni, otwarci na zmiany, z dystansem będą podchodzić do kwestii związanych z moralnością, religią i utartymi normami społecznymi. I tutaj, mamy mieszankę prawicy (pod względem liberalizmu gospodarczego) oraz lewicy (biorąc pod uwagę podejście do spraw moralnych i religijnych). W takich butach próbuje chodzić PO, ale widać jak na dłoni, że ustępuje pod naciskiem roszczeniowych grup interesów, którym opiekuńczy system stwarza cieplarniane warunki.

  Jak widzicie, każda partia w tym kraju to mieszanka w większym bądź mniejszym stopniu podejść prawicowych i lewicowych. Patrząc na ludzi chcących stworzyć nowy blok, wydaje mi się że są to ludzi rozsądni i godni małego kredytu zaufania (no, może poza Piskorskim). Cimoszewicz, Rostati, Celiński to ludzi wywodzący się z "lewicy", jednakże w swoich poglądach są 1000 razy mniej lewicowi niż bracia Kaczyńscy. Pod względem odporności na zapędy populistyczne biją na głowy wszystkich dzisiejszych liderów partyjnych, niezależnie od tego, czy rządzą czy są w opozycji. I pewnie dlatego nie ma ich dzisiaj na pierwszych stronach gazet.
  Ja nie miałbym nic przeciwko temu, aby ci panowie zorganizowali jakąś konkretną działalność. Może w końcu pojawiłaby się partia, która ma coś innego do zaoferowania, niż tylko prześciganie się w populistycznych frazesach. A to, czy partia ma być lewicowa, to nie ma żadnego znaczenia. Bo w tym kraju podział lewica-prawica, po prostu nie istnieje.
 • 2008-10-22 15:18 | andrzej

  Re: Do użytku wewnętrznego?

  Andrzej Celiński, Jan Widacki i Marek Balicki.... Żaden z nich nie ma charyzmy lidera... Takie spotkanie przypomina jak żywo prawicowe zloty z czasów jej smuty. Ponadto lewicowy elektorat jest dziś rozproszony, trudno o wyrazistą ideową platformę.

  Przypomnę, Bugaj wspierał Kaczyńskich. Rosati jawi się jako wyalienowany pragmatyczny centrysta. Celiński to raptus zmieniający partie. Widacki "umoczony" adwokat. Balicki wolny elektron bez bazy. I jak wytłumaczyć symapatykom lewicy, jakim sposobem Piskorski miałby nagle stać sie lewicowcem. To kpina.
  Nie ma w tym ani pomysłu, ani grama potencjału. Życzeniowe myślenie to za mało, aby sprawić cuda. Zresztą lewicy bliżej do agnostycyzmu. ;)
 • 2008-10-23 15:14 | Kiks

  Partia czy też jakiekolwiek stronnictwo polityczne w tak niewyrobionym społeczeństwie jak polskie nie ma szans działania bez dużej dozy populizmu i co gorsza "maglaskiej" formy dyskusji politycznej.Ludzie formatu Cimoszewicz,Rosati czy Celiński jawią się w oczach społeczeństwa jako mądrale gadający o czymś co jest nieciekawe wręcz nudne.Gdzie im do Kamińskiego,Leppera czy też J.Kaczyńskiego lub Gosiewskiego z ust,których leją się potoki słów zrozumiałych dla powszechnej gawiedzi a jeszcze do tego można się ekscytować kto komu bardziej ..... .Jedyna partia UD potem UW padła jako zbiorowisko mądrusiów głoszących trudne do przyjęcia /bo prawdziwe/ programy.Przykre ale prawdziwe,dojrzałość polityczną narody nabywają przez wiele ,wiele lat.
  Pozdrawiam
 • 2008-10-23 20:42 | jpet1

  [cytat]
  Partia czy też jakiekolwiek stronnictwo polityczne w tak niewyrobionym społeczeństwie jak polskie nie
  ma szans działania bez dużej dozy populizmu i co gorsza "maglaskiej" formy dyskusji politycznej.Ludzie
  formatu Cimoszewicz,Rosati czy Celiński jawią się w oczach społeczeństwa jako mądrale gadający o czymś
  co jest nieciekawe wręcz nudne.
  [/cytat]
  Pozwolę sobie na zdanie odrębne. To nie jest kwestia "niewyrobionego społeczeństwa" tylko braku koncepcji na partie.
  UD i UW odeszły w niebyt na własna prośbę - gdyż same wykluczyły ze swojego elektoratu ludzi rzutkich , ambitnych, otwartych i pracowitych - choć niekoniecznie wykształconych , z niską świadomością państwową, prawną i obywatelską oraz szczatkową wiedzą o demokracji. Kto zatem ma działać na rzecz "wyrobienią społeczeństwa"? Partia rządząca ? Po co, by paść w następnych wyborach? Partia ubiegająca się o wladzę? Tak. Ale aby trud sie "opłacał " władzę trzeba utrzymać przez kilka kadencji....
  I to by było na tyle
 • 2008-10-24 10:34 | Aneta

  bardzo jestem ciekawa tej nowej inicjatywy. może w końcu będę miała na kogo głosować? najbardziej odpowiadałaby mi partia o lewicowych poglądach na kwestie obyczajowe i prawicowych poglądach na gospodarkę (im dalej od państwa socjalnego tym lepiej):-) dobrze pokazuje to bezsens podziału na lewicę i prawicę.... tylko, czy próbujac łaczyć te dwie rzeczy nie popadam gdzieś (nie wiem gdzie) w sprzeczność?
 • 2008-10-26 16:49 | Adam Jönköping

  Re: Do użytku wewnętrznego?

  Szanowna pani redaktor.
  Jak zwykle nie zawiodlem sie na pani ostrosci widzenia i jalowosci polskiej klasy politycznej.Niestety to co raczy pani nazywac maszyneria to kiedys nazywalismy koryto i to chyba tyle na temat tego zjawiska.Dziwi ze chlopcy co zyja z Eurpy do dzis nie znalezli tematu jak jednolite prawojazdy,dowod rejestracyjny dla Eu pojazdu,jednolite swiadectwa kwalifikacji.Tak zwana integracja,z ktora robol jak ja musi walczyc co dnia.Jednolite ID czy dowody to co w USA jest norma, wy musimy wyrabiac od nowa,lub otrzymac nowe .Niby glupstwo lecz dla ludzi co dzis w Irlandi ,jutro w Szecji ,a na starosc w Norwegi to klopot.Brak tego widzenia ze zyjemy w jednej maszej Europie.Otwarta Polska to taki Wytarty Kaczynski ,powielony Tusk czy cokolwiek co do prasy sie nadaje.Nic nowego bez wizji.Brak tych Rozpalonych oczu.Tu w Szwecji jak widze tych emerytow co dyskutuja w socjaldemokratycznych kolach o rondzie,trawniku ,elewacji,czy drodze to serce rosnie .A NASZ Kraj to 40 letni emeryci bez wigoru ,pierdy na kazdy temat nic co dla Kowaklskiego na co dzien jest wazne.Chocby tablice rejestracyjne co trzeba zmieniiac z powiatu na powiat,jak by samochod zmienial nazwisko.Edukacja co lezy i kwiczy,na kazdym poziomie.Jak tu poszedlem zobaczyc szkole dziecka szczena opadla ,uniwerek z kawiarniami samo obslugowa biblioteka,darmowa stolowka,indywidualne plany zajec ,a dzieciaki po 16 lat.Dlaczego lewica tym sie nie zajmuje ,to dla rodzicow chyba podstawa.Tylko zaszczepiac i przenosic by jak w Eu bylo.Koniec mazen,Czytam o naszej lewicy,a tu temacik jak kaske wyrwac jeszcze 4latka bez pracy na krzywy .To kabaret Dudek mi sie w glowie odtwarza,a nie walka klas.
 • 2008-10-26 23:17 | PIRS

  Re: Do użytku wewnętrznego?

  Jest taki stary dowcip parodiujący przemówienie Gomułki: „Towarzysze, gdybyśmy mieli cienką blachę, to zarzucilibyśmy świat konserwami. Ale nie mamy mięsa.”
  Podobnie jest niestety z nowymi ugrupowaniami lewicowymi. Można rozważać zalety inicjatorów ruchu, ale gdzie są członkowie? A żeby pojawili się członkowie, muszą najpierw pojawić się atrakcyjne idee. A z tym jest kłopot. Jakoś nie widzę porywających idei.
  W Polsce głosuje się raczej przeciw komuś niż za kimś, przypisując „naszym” wszystko co dobre. W tym znaczeniu każda partia ma swój żelazny elektorat.
  Prawie dokładnie rok temu ukazał się w GW bardzo ciekawy wywiad z prof. B. Łagowskim o lewicy, jej problemach i perspektywach (http://wyborcza.pl/1,76842,4636413.html). Bardzo byłbym ciekaw obecnych opinii Profesora.
 • 2008-10-27 11:09 | AMW

  Re: Do użytku wewnętrznego?

  Tak długo, dopóki nie znajdzie się charyzmatyczny lider o poglądach lewicowych, tzn: z rezerwą do Kościoła, szacunek dla zwykłych ludzi, nie przeszkadzać klasie średniej, skutecznie opodatkować bogaczy, których majątek powstał nie z pracy ale z wyłudzeń i spekulacji - przy wykorzystaniu dojść, układów i działań pozaprawnych lub półlegalnych, nie niszcząca kontrolna funkcja Państwa w stosunku do wszystkich podmiotów gospodarczych - tak długo nie powstanie żadna licząca się lewica.
  Z obecnych nazwisk takim liderem mógłby być Cimoszewicz lub Rosatti - gdyby chcieli włożyć dużo pracy i serca w to przywództwo.
  Nie istnieją partie o poglądach tylko lewicowych czy prawicowych, każda z nich może czerpać z dorobku różnych idei i środowisk i nie będzie to naśladownictwem.
  Trudno sobie wyobrazić, że Tusk wprowadza niski podatek liniowy, bo taki leży w interesie "kapitalistów" i nie liczy się zupełnie z klasą robotniczą; z podobnych przyczyn lewica nie będzie realizować tylko interesów ludzi pracy - bo to grozi bezrobociem i stagnacją gospodarczą. Zdecydowanym wyróżnikiem może być dzisiaj tylko stosunek do Kościoła, aborcji, nauki religii w szkołach czy kilku innych fanatycznych idei.
 • 2008-10-27 13:00 | arena

  "sld ze napieralskim na czele to porazka, zapatrzyl sie na zapatero i socjalizm, taki
  mlody a taki wsteczny, "

  Dziecko, czy Ty w ogole wiesz, ze w tym roku Nobla z ekonomii dostal Paul Krugman, najglosniejszy zwolennik upanstwowienia amerykanskiej sluzby zdrowia? Czy wiesz, ze Europa jest socjalna a nie jakas tam liberalna? I czy Ty wiesz, ze nigdzie w Europie nie prywatyzuje sie sluzby zdrowia?

  Z powyzszych wiadomosci mozna wyciagnac tylko jeden wniosek: jestes moj drogi cholernie wsteczny!
 • 2008-10-27 13:06 | arena

  Nie do konca wiesz o czym piszesz, powtarzajac jakies wytarte banaly. PIS nie jest lewicowy, ale chadecki. To jest typowa partia prawicy socjalnej, cos jak niemiecka CDU. Najbardziej roszczeniowa grupa spoleczna w kraju sa przedsiebiorcy, ktorzy chca wiecej i wiecej, nie rozumiejac, ze to panstwo i spoleczenstwo tworzy dla nich warunki rozwoju. W panstwie opiekunczym nie ma nic zlego, tak dlugo jak jest skonstruowane w sposob emancypacyjny a nie paternalistyczny ( czyli Szwecja zamiast Niemiec ). Panstwo socjalne poszerza wolnosc, tworzac wiecej mozliwosci do samorealizacji. Dobrobyt Europy nie zostal zbudowany dzieki liberalom ale socjaldemokratom, nie widze powodow aby w Polsce bylo inaczej.
 • 2008-10-27 13:08 | arena

  [cytat]
  im dalej od państwa socjalnego tym lepiej):-)
  [/cytat]

  No to proponuje wyjazd do Haiti albo na Somalie.
 • 2008-10-28 06:46 | Andrzej Falicz

  formula dojscia do wladzy

  Jest cos nadzwyczaj odpychajacego, wrecz obrzydliwego w probach stworzenia formuly, ktora za jedyne zadanie ma umozliwienie dopchania sie do wladzy.
  Szeregi dzialaczy juz sa - teraz jedynie potrzebne sa "fokus" grupy (chcialoby sie powiedziec fokus-pokus) by stworzyc "formacje" jak nowa paste do zebow - byle ludzie kupili...
  Programy, idealy, przekonania, autentyczna praca oddolnej samoorganizacji i reprezentowania realnych interesow konkretnego elektoratu - wszystko to zastapiono hokus-pokus grupa...
  Nie ma zapotrzebowania na lewice wiec zarzadzimy zmiane przekonan na centrowe jak i to sie nie powiedzie poszukamy innych "formul"...
  Ostateczna moralna smierc lewicy, z ktorej zostal jedynie oportunizm spragnionych wladzy dzialaczy.
  OCHYDA!