Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nie było trzeciej drogi

(40)
17 grudnia 1989 r. ówczesny wicepremier i minister finansów przedstawił pakiet ustaw, nazwany później planem Balcerowicza. W 25. rocznicę tego wydarzenia przypominamy rozmowę, przeprowadzoną przed kilkoma laty z prof. Balcerowiczem.
 • 2008-10-29 02:19 | Janina

  Re: W USA nie skorzystano z rad Sachsa i Balcerowicza

  To co stało w Polsce to jest porównywalne do utracenia niepodległości. Banki które oddano w obce ręce to zapowiedź przejęcia całego majątku narodowego w okresie następnego pokolenia. To już się stało w Stanach. Podstępna polityka kredytowa spowodowała przejęcie kontroli finansowej nad majątkiem zwykłych obywateli i wielkich biznesów. Ekspansja na rynki trzecie w poszukiwaniu "łatwych" zysków, poza granicę USA, spowodowała ucieczkę kapitałów i fabryk. Jeżeli tam nie zatrzymano takiego rozwoju sytuacji , to Polsce grozi "powtórka z rozrywki". To jest zapowiedź dramatu, którego źródeł należy szukać w "reformach" Balcerowicza. To jest absolutnie fałszywa droga o czym już teraz przekonuje się miliony obywateli najbogatszego dotychczas kraju na świecie.
 • 2008-10-29 18:17 | w_u_j_e_k

  Nie było trzeciej drogi

  Trzeciej drogi nie było a na szczęście był entuzjazm i zgoda na reformy. Leszek Balcerowicz znalazł się we właściwym czasie na właściwym miejscu.
 • 2008-10-30 08:38 | Mieczsilver

  Re: Nie było trzeciej drogi

  Dziękuję za zaproszenie.Przy tej okazji chciałbym nawiązać do XIX-wiecznego spostrzeżenia Gabora Steingarta,że "banki są większe i potężniejsze od kościołów,pieniądz nowym Bogiem naszych czasów".
  Na tej podstawie Georg Simmel charakteryzuje trzy nurty:
  1.Skwapliwie przynoszący pieniądze w nadziei,że się pomnożą,
  2.Oszczędzają i pożyczają ale w tej właśnie kolejności /daje przykład Niemców/,
  3.WSPÓLNOTA POZBAWIONA WSZELKICH ZAHAMOWAŃ,która cieszy się szczególną popularnością w Ameryce.Wiara w beztroskę,namietną rozrzutność oraz wszechobecną zachłannaość.
  Nędzę utopii globalnego wolnego handlu zaprezentował Jams Goldsmith w książce PUŁAPKA.Polskojęzyczne wydanie z roku 1995 zawiera również rozmowę z autorem Radosława Sikorskiego.To ten sam,który był korespondentem wojennym z rewolwerem w ręku w Afganistanie,póżniej ministrem od kontynuowania wojny,a obecnie ministrem od wojennych spraw zagranicznych.Godzi się przypomnieć,że to spadkobiercy wojennego komunizmu pod wodzą Aleksandra Kwaśniewskiego,prezydenta "Oszusta" zawarli braterstwo broni z demokratami wojennymi dla realizacji ukrytych celów.Tym celem było opowiedzenie się po jednej ze stron walki zła ze złem to jest krwawego wewnątrzsemickiego konfliktu islamofaszyzmu z judeofaszyzmem biorąc udział w nadużywaniu bezwzględnego prawa silniejszego.
  Do dziś brak oceny ekonomicznej ukazującej obieg pieniądza przy wyższości ekonomii politycznej nad ekonomią jako nauką o oszczędnym gospodarowaniu.

  To komentarz,który zamieściłem w "naszej klasie" w profilu dotyczącym upadających polskich stoczni.
 • 2008-10-30 11:39 | Teresa Stachurska

  Re: Nie było trzeciej drogi

  Nie było? "Wujek" pisze nawet o entuzjazmie, myląc go z niedowierzaniem własnym oczom i uszom. Nie było dnia bez "złotej" myśli "Pierwszy milion trzeba ukraść". Głoszono, że trzeba zniszczyć stare by powstało nowe. Tego starego wyzbywano się jak gorącego kartofla nie mając pojęcia ile wysiłku trzeba było włożyć by to stare powstało, nie szanując ogromu pracy wielu ludzi. Starego nie ma, nowego powstało niewiele. Przez dwadzieścia lat! I jeszcze się racjonalizuje swoją niekompetencję!... Niby nic dziwnego, skoro tej kompetencji nie przybyło.

  Jak można było podjąć się zarządzania życiem milionów ludzi nie mając wiedzy o konstrukcji człowieka, mechanizmów jakie nim zarządzają i dynamikami tych mechanizmów?

  Jeśli to co stało się w Polsce jest takie dobre, czemu nie kopiuje tego Norwegia, Szwajcaria, Finlandia, czy Japonia?
 • 2008-10-30 18:24 | huncfot

  bo nie są państwami postsocjalistycznymi i mają inne problemy
 • 2008-10-31 00:28 | Lizak

  Re: Nie było trzeciej drogi

  Najciekawszym w tym wszystkim są pytania redaktorów.
  Odpowiedzi nie budzą większego zainteresowania, ponieważ są płodem chorego fanatyka.
  Rozbicie i zniszczenie polskiej gospodarki, oddanie jej za bezcen w obce ręce, spowodowanie potwornego zadłużenia Polski, wymuszenie wielomilionowego bezrobocia i nie mniejszej emigracji za chlebem oraz wpędzenie w tarapaty i biedę połowy polskiego społeczeństwa ten nawiedzony i nieodpowiedzialny człowiek ma odwagę nazwać sukcesem 300-lecia Polski.
  Szkoda , że nie jest uprzejmym wspomnieć ile personalnie zarobił na nieszczęściu, w które wpędził Polskę.
  Nawet jednym słowem się nie zająknął o swoich błędach i krzywdach jakich musieli doświadczać Polacy w wyniku jego nieprzemyślanych i niekompetentnych posunięć.
  Balcerowicz w końcu musiał odejść.
  Za jego błędy i fanatyczne decyzje jeszcze wiele pokoleń Polaków będzie musiało płacić gorzką cenę.
 • 2008-11-01 15:55 | tomy

  Re: Nie było trzeciej drogi

  balcerowicz to fanatyk, ktory wierzy w to co mówi, a że sprzedał Polskę i doprowadził do samobójstw i upadu tysiecy obywateli to już szczegół, powinien stanać przed trybunałem stanu i opwowiedzieć za swoje zbrodnie, podobnie jak osoby odpowiedzialne za obecny kryzys finansowy, powinna obowiązywać prosta zasada, duże wynagrodzenie - duża opwoiedzialność ale gdzie tyu szuakc sprawiedliwosci,
  panie balcerowicz, jedź pan jak najdalej od polski i nigdy nie wracaj, kolejnej twoeje epoki ten kraj nei przetrwa
 • 2008-11-02 21:08 | M.W.

  Jesteś taaaaaka mądra, kompetentna - morze wiedzy! Jestem pod wrażeniem! Tylko... powiedz mi, dlaczego nie podzieliłaś się tą wiedzą o konstrukcji człowieka? Rozumiem, że chciałaś żyć w socjaliźmie? Nomenklatura? Czy też po prostu zawistnie czekałaś, aż się innym noga powinie? A może jesteś tchórzem podszyta i zwyczajnie bałaś się zrobić cokolwiek?
  Nie, już wiem - jesteś po prostu zawistnym nieudacznikiem żyjącym przeszłością i nie potrafisz znieść tego, że ktoś chciał coś zrobić, zrobił i - biorąc pod uwagę okoliczności - dobrze mu wyszło. Sama siedziałabyś do tej pory marudząc, że jest źle i jak to trzebaby coś zrobić.

  Zapytaj Szwajcarów, Japończyków, Finów bądź Norwegów, dlaczego nie przekształcali socjalizmu w kapitalizm. Że po prostu nie musieli jest dla Ciebie na pewno za prostym wytłumaczeniem...
 • 2008-11-02 21:30 | M.W.

  Zdecyduj się - skoro nie skorzystano z rad Balcerowicza, to skąd te "banki w obcych rękach" (co jak rozumiem jest w/g Ciebie istotą całej reformy)? Czyli jednak korzystają?
  A może jednak nie korzystają, skoro banki w USA są jednak amerykańskie?
  Czy dla Ciebie fakty w ogóle mają jakąś wartość, czy to taki 'kfiatek' do kożucha?
  Rozumiem, że tę podstępną politykę kretytową to w Stanach Balcerowicz prowadził? No to w końcu jak - korzystają z jego rad, czy nie?
  Jeśli kapitały uciekły - to co te biedne banki teraz kontrolują? Wszystko im zwiało za granicę przecież?
  Odkąd to Polskie fabryki uciekają za granicę? Raczej to do Polski przychodzą z zagranicy.
  No i jak to w końcu jest - to Balcerowicz jest odpowiedzialny za dramat w USA? Chyba dlatego, że nie skorzystali z jego pomysłów?

  Wiesz co... zapisz się na kurs logiki i popracuj nad jasnością wypowiedzi, dobra? Bo sama sobie przeczysz w co drugim zdaniu.
 • 2008-11-03 22:27 | pan Krzysio

  gdzie można dostać listę nazwisk tysięcy ludzi doprowadzonych przez Balcerowicza do samobójstw? Może postawić im pomnik? "Skoczył z mostu przez Balcerowicza".
  Ciekawe, ile zrobili dla Polski jego krytycy... W ilu podręcznikach pojawi się ich nazwisko... Ile dysertacji naukowych zostanie napisanych o panu Tomy, Lizaku, czy pani Stachurskiej? A kto to by czytał? No to piszcie swoje uwagi. Możecie. Macie wolność. Kit wam w oko!
 • 2008-11-20 05:05 | zly

  Zgadzam sie z toba zupelnie,Balcerowicz znikaj z tego kraju,w ktorym niczego dobrego nie uczyniles!Wszystko co widac w Polsce to nedza,bida i masowa ucieczka za chlebem..Jakim cudem Czechy,Wegry, Slowenia sa tak daleko przed nami?Bo nie posluchaly jego rad..To fanatyk neoliberalizmu,ktorego teoria wlasnie zbiera wciry dookola swiata.Moze teraz wreszcie przyzna sie do bledu?
 • 2008-12-20 17:20 | xx

  Re: Nie było trzeciej drogi

  wycieraie sobie gęby kuronim to już maksymalne przegięcie
 • 2008-12-20 21:42 | yot

  Wywody typu : w zaciszu salonu. Proponuję jednak przenieść się z zacisza na wyżyny polityki.
  Bo dużo jest krytyki czy nawet trafnych spostrzeżeń. Tylko co z tego i co dalej?
 • 2008-12-20 22:01 | yaga

  Czytam te "krytyczne" opinie i dochodzę do wniosku ,że w ogóle chyba nie czytałaś wywiadu. Albo go nie zrozumiałaś...
 • 2008-12-20 22:07 | otem

  Te twoje "wywody"...Jakie mają związek z wywiadem i jego treścią? To zupełne nieporozumienie. Ten bełkot...
 • 2014-12-17 08:29 | zasadniczy

  Re:Nie było trzeciej drogi

  A oto slowa wg sw. Balcerowicza:

  "To nie była rola zasadnicza (mowa od dyktacie zachodnich instytucji <uzyjmy tego efemizmu> finansowych przyp. moj.). Podstawowe kwestie były dla nas jasne od początku. Ma być gospodarka prywatna, a więc musi zostać przeprowadzona prywatyzacja."

  Objawienie? Iluminacja? Jak dobrze, ze p. Balcerowiczowi nie przyszlo do glowy np.: ma byc zaba, a wiec musi byc przyprowadzona kijanka. I teraz jedlibysmy te zabe. Zreszta rozne inne 'ma byc, a wiec' tez do glowy mogly przyjsc.

  "Sachs wzmacniał nasze przekonania."

  To jak z ta rolą? Byla zasadnicza, czy nie? Jak znam zasady nowomowy, to 'wzmacnianie' zle mi sie kojarzy.

  "Ważne były oczywiście rozmowy z MFW, z którym musieliśmy uzgodnić program stabilizacji."

  Wiec jednak cos 'musieli'. A ja myslalem, ze to jednak czyste objawienie bylo, wolna decyzja niezaleznego wielkiego umyslu!

  "Należy jednak pamiętać, że byli inni istotni doradcy, np. Dawid Lipton, Stanisław Gomułka, Jacek Rostowski, Władysław Brzeski, Karol Lutkowski."

  Jak mozna byc 'istotnym doradca' nie pelniac 'zasadniczej roli'?

  Itd... Przypominaja sie slowa Kmicica skierowane do Wolodyjowskiego...

  Pan dziennikarz prowadzacy wywiad powinien byc beatyfikowany zaraz po p. Balcerowiczu. Za nieziemska wrecz litosc i wyrozumialosc dla wywiadowanego. • 2014-12-17 09:27 | axiom1

  Re:Nie było trzeciej drogi

  Nie bylo zadnego planu Balcerowicza. Balcerowicz byl tylko parobkiem. Plan zniszcznia Polski napisal Sach z Liptomen. Sach, wtedy 34 letni chlystek i akademicki fantazjolog. Wtedy zatrudniony oplacany przez Sorosa. Lipton amerykanski namiestnik d/s europy wschodniej. (oficjalnie podsekretarz stanu)
  Sach i Lipton napisali plan dla Polski w 5 godzin. Przedstawili go polskim solidarnym specom Michnikowi, Gemyrkowi i Kuroniowi.

  Kuron po przeczytaniu skometowal to tak; ""nic z tego nie rozumiem ale popieram w calosci.""
  Zaszczutych niedowiarkow odsylam do pamietnikow Sacha, ktory wykazal juz wielokrotnie duzo pokory i przepraszal za swa dzialalnosc.
 • 2014-12-17 10:52 | tkw

  Re:Nie było trzeciej drogi

  Pamiętam wywiad, jakiego udzielił w TV Balcerowicz wiele lat temu. Nie wiem, co go podkusiło, ale powiedział wtedy do kamery coś, co - moim zdaniem - wyjaśnia wiele. Otóż Balcerowicz powiedział (piszę z pamięci):

  "Uznałem, że w Polsce musi jak najszybciej powstać klasa średnia. Nie mogliśmy czekać na jej powstanie przez lata. Tak, mam świadomość, że prywatyzacja była złodziejska i niesprawiedliwa, ale to była najkrótsza droga do powstania klasy średniej, dla Polski na dłuższą metę - liczoną dziesięcioleciami - ważniejsze było, żeby ta klasa powstała niż to, w jaki sposób powstała".
 • 2014-12-17 11:12 | badnick

  Re:Nie było trzeciej drogi

  Naprawdę nie było innego wyjścia?
  Przecież pełna prawda o rzeczywistych skutkach polskiej transformacji systemowej z przełomu XX i XXI wieku, a właściwie przejścia z jednego modelu kapitalizmu (kapitalizmu państwowego) do innego modelu kapitalizmu (kapitalizmu rynkowego) jest mało budująca, jako iż owa transformacja spowodowała głównie wysokie bezrobocie poprzez likwidację co najmniej 5 milionów miejsc pracy w Polsce. To niszczenie miejsc pracy przeprowadzono przecież w Polsce celowo, w ramach tejże (neo)liberalnej przecież transformacji, a więc zaczętej w roku 1989 a trwającej właściwie do dziś. Miała ona przecież na celu nic innego jak przede wszystkim ponowne wprowadzenie do Polski bezrobocia, a tym samym niskich zarobków, aby tym samym zmusić Polaków do pracy za grosze – zarówno w Polsce, w montowniach należących do zachodniego kapitału oraz tzw. call centres, jak też i za granicą, a to wszystko po to, aby zwiększyć zyski , zagranicznego kapitału, jako iż w krótkim okresie czasu, to niższe płace oznaczają wyższe zyski. W dłuższym okresie czasu to oczywiście traci na tych niskich płacach także i kapitał, jako że spada wtedy popyt, ale przecież kapitaliści nie myślą na ogół w aż tak długiej perspektywie, jako iż znają oni twierdzenie Keynesa, że w dłuższym czasie to i tak wszyscy będziemy martwi…;-) Prawdą jest też to, że olbrzymia większość dużych firm została w Polsce po roku 1989 albo zamknięta, albo też przejęta przez zagraniczny kapitał z prozaicznej przyczyny – braku polskiego kapitału. Dodatkowo chodziło też w tej całej transformacji o zniszczenie polskiego przemysłu, aby nie był on konkurencją dla zachodniego, na kurczącym się, podczas globalnej recesji, rynku. Owa, tragicznie przecież nieudana transformacja, spowodowała więc:
  1. Upadek polskiego przemysłu. Prawda jest niestety taka, ze upadł on zaraz po roku 1990 i to bynajmniej nie dla tego, ze był on rzekomo niewydolny i mało konkurencyjny i że dotychczasowe rynki zbytu przestały potrzebować jego produktów, jak się to nam dziś wmawia w reżymowych mediach oraz we wspomnianym „The Economist”, ale dla tego, ze był on zbyt dużą konkurencja dla zachodniego (głównie niemieckiego) przemysłu i ze dawał on pracę milionom Polaków, którzy nie stanowili by dziś taniej siły roboczej na Zachodzie, gdyby przedtem nie zniszczono celowo polskiego przemysłu w ramach tzw. Planu Balcerowicza.
  2. Pojawienie się olbrzymiego, strukturalnego oraz chronicznego bezrobocia. Przecież te włóczące się dziś po Polsce (oraz także na emigracji) bez celu miliony niepotrzebnych nikomu Polek i Polaków to jest straszliwa wręcz tragedia współczesnej Polski (i nie tylko Polski). A przecież w PRLu bezrobocia nie było, a prawdziwe ukryte bezrobocie to mamy w Polsce właśnie dziś, głównie w administracji państwowej i samorządowej a także w sektorze finansowym, gdzie mnóstwo osób jest przecież formalnie zatrudnione, ale ich praca nie przynosi społeczeństwu żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie. Tak wiec efekty tej “pracy” olbrzymiej większości urzędników oraz finansistów należało by odejmować od PKB, jako iż ci urzędnicy i finansiści nic użytecznego nie produkują, a tylko konsumują a na dodatek przeszkadzają innym ludziom w ich produktywnej pracy. A tymczasem to realna stopa bezrobocia w Polsce wynosi od lat dobrze ponad 30%, jako iż do tych oficjalnych 10% należy dodać co najmniej drugie tyle osób, które z powodu tragicznej wręcz sytuacji na polskim rynku pracy uciekły na wcześniejsze renty oraz emerytury oraz drugie tyle osób, które z powodu braku pracy w Polsce, zmuszone zostały zmuszone do emigracji albo w ogóle zrezygnowały z wejścia na rynek pracy po ukończeniu edukacji.
  3. Olbrzymie zadłużenie państwa, zarówno w kraju jak tez i zagranica. Dawno temu Karl Marx opisał dokładnie powody, dla których prawicowe oraz centrowe rządy (a wiec u nas PO i PiS) zadłużają się u prywatnych bankierów – w skrócie chodzi tu o transfer pieniędzy od podatników do kieszeni bankierów, którzy za ten transfer odwdzięczają się władzy. Oto dane (według CIA):
  Dług publiczny: 48.2% PKB (2013), 48.3% PKB (2012)
  Bilans rachunku bieżącego (current account balance): -$11.06 mld (2013), -$18.14 mld (2012)
  Export: $202.3 mld (2013), $191.0 mld (2012)
  Import: $207.4 mld (2013), $197.7 mld (2012)
  Dług zagraniczny (foreign debt): $365.2 mld (31/12/2013), $364.2 mld (31/2/2012)
  Wynika z tego, że współczesna Polska jest krajem znacznie bardziej zadłużonym niż PRL, krajem żyjącym od lat na kredyt, krajem z chronicznie negatywnym bilansem wymiany z zagranicą oraz rosnącym zadłużeniem zagranicznym, które jest dziś w Polsce co najmniej 10 razy większe niż za Gierka.
  4. Masowa emigracja Polaków z (podobno) wolnej Polski. To jest olbrzymie nieszczęście, jako iż miliony młodych (na ogol) ludzi z tej podobno wolnej Polski uciekają a w kraju nadal mamy miliony bezrobotnych, a świadczy to wyraźnie o upadku gospodarczym Rzeczypospolitej. I co Polsce po tym, że ci emigranci poznają zagranicą wiele nowych rozwiązań, skoro oni tu raczej nie wrócą tym bardziej im więcej tych rozwiązań oni poznają. Piszą o tym często, że wrócili, próbowali ale tu się nie da wytrzymać - zbyt wiele jest według nich w Polsce zwykłej głupoty, zawiści, mgły smoleńskiej i dusznej parafiańszczyzny. Poza tym w Polsce nie ceni się wiedzy uzyskanej przez Polaków na tzw. Zachodzie.
  PODSUMOWUJĄC:
  Współczesna Polska jest więc, na skutek owej, tragicznie wręcz nieudanej transformacji, niczym innym jak tylko pozbawionym niezależności na rzecz UE oraz NATO i Watykanu (Konkordat!) bankrutem, takim samym jakim była Rzeczpospolita Szlachecka (I RP), która, tak samo jak obecna III-IV RP też zrzekła się swej suwerenności przez co została ona fizycznie rozebrana przez jej sąsiadów. Faktem jest zaś że najlepszym okresem w całej ponad 1000-letniej historii Polski były czasy PRLu. Obecny koszmar (bezrobocie, bezdomność, zapaść demograficzna, masowa ucieczka Polaków z Polski, ogromy dług zagraniczny oraz wewnętrzny etc.) zaczął się zaś znów w Polsce w roku 1989, a małe firmy, na których oparta jest dziś polska gospodarka, są tak pozbawione kapitału oraz własnej technologii, że nie są one przecież w stanie wyciągnąć Polski z jej obecnego, beznadziejnego wręcz położenia.
  Jedyną droga uratowania Polski przed całkowitą katastrofą jest więc wycofanie się RP ze struktur UE i NATO, co umożliwiłoby odbudowę polskiego przemysłu, a szczególnie odbudowę polskiej myśli technicznej. Niemcom (a więc generalnie Unii) nie chodzi przecież o całkowite zniszczenie polskiej gospodarki, ale o uczynienie z Polski gospodarczej kolonii Niemiec. Brytyjczycy czy Francuzi także nie niszczyli przecież do końca gospodarek swych kolonii, a tylko “przestawiali’ je na tory, prowadzące do podporządkowania tych kolonii imperialnej centrali w Londynie czy też w Paryżu. Stąd też Polska ma mieć w ramach UE gospodarkę nawet całkiem sporą (jak na swój obszar oraz ludność), ale tylko taką, która będzie komplementarna w stosunku do niemieckiej, a nie konkurencyjna wobec niemieckiej gospodarki. Stad też brak w Polsce sektora wysokich technologii (high tech), a więc konkurowanie zagranicą tylko ceną (czyli poprzez niskie koszta pracy), zamiast konkurowania, jak to robią od lat n.p. Niemcy, innowacyjnością oraz jakością. Tyle tych naszych rzekomych sukcesów! :-(
 • 2014-12-17 12:06 | badnick

  Re:Nie było trzeciej drogi

  M.W.
  Przecież z "rad" Balcerowicza posłuchano i mamy teraz tą masową ucieczkę Polaków z Polski!
  A do Polski obcy kapitał przychodzi, ale zyski z niego to z Polski uciekają... :-(
 • 2014-12-17 12:08 | badnick

  Re:Nie było trzeciej drogi

  Wujku.
  Polacy entuzjastycznie zlikwidowali co najmniej 5 milionów miejsc pracy, co spowodowało ucieczkę z Polski mniej więcej tej samej ilości Polaków...
 • 2014-12-17 12:10 | badnick

  Re:Nie było trzeciej drogi

  yot
  Pytasz się co z tego i co dalej?
  Uważam, że jedyną droga uratowania Polski przed całkowitą katastrofą jest wycofanie się RP ze struktur UE i NATO, co umożliwiłoby odbudowę polskiego przemysłu, a szczególnie odbudowę polskiej myśli technicznej. Niemcom (a więc generalnie Unii) nie chodzi przecież o całkowite zniszczenie polskiej gospodarki, ale o uczynienie z Polski gospodarczej kolonii Niemiec. Brytyjczycy czy Francuzi także nie niszczyli przecież do końca gospodarek swych kolonii, a tylko “przestawiali’ je na tory, prowadzące do podporządkowania tych kolonii imperialnej centrali w Londynie czy też w Paryżu. Stąd też Polska ma mieć w ramach UE gospodarkę nawet całkiem sporą (jak na swój obszar oraz ludność), ale tylko taką, która będzie komplementarna w stosunku do niemieckiej, a nie konkurencyjna wobec niemieckiej gospodarki. Stad też brak w Polsce sektora wysokich technologii (high tech), a więc konkurowanie zagranicą tylko ceną (czyli poprzez niskie koszta pracy), zamiast konkurowania, jak to robią od lat n.p. Niemcy, innowacyjnością oraz jakością.
 • 2014-12-17 12:13 | badnick

  Re:Nie było trzeciej drogi

  Szwajcarów, Japończyków, Finów bądź Norwegów, dlaczego nie przekształcali socjalizmu w kapitalizm, jako że od lat mają u nich dość dobrze działające, jak na czasy ogólnoświatowej recesji, państwo socjalne. Gospodarkę mają oni bowiem kapitalistyczną, ale państwo socjalistyczne.
 • 2014-12-17 12:14 | badnick

  Re:Nie było trzeciej drogi

  otem
  Pisz na temat!
 • 2014-12-17 12:16 | badnick

  Re:Nie było trzeciej drogi

  tkw
  Czyli że według tow. Balcerowicza, podobnie jak według tow. tow. Kwaśniewskiego i Millera, to CEL UŚWIĘCA ŚRODKI... :-(
 • 2014-12-17 16:42 | Jan-Janusz

  Re: Trzecia droga - to będzie rewolucja w Polsce

  Teraz zjadamy żabę drugiej drogi , która jest totalnym zniewoleniem ekonomicznym Polski.
  Wolność to własność . Obce banki - to niewola. Ci którzy w Polsce dopuścili do takiego totalnego zniewolenia , będą w przyszłości symbolami zdrady narodowej .
  Globalizm i ekonomia polityczna globalizmu jest hybrydą ekonomii politycznej socjalizmu w której magikiem był prof Balcerowicz.
  "Globaliści wszystkich krajów łączcie się" - to hasło tego gangu skupiającego bankierów-miliarderów całego świata.
  Ich arogancja i chciwość okaże się największą tragedią XXI wieku.
 • 2014-12-17 17:55 | blue

  Re:Nie było trzeciej drogi

  Zniszczono wiekszosc polskiego przemyslu, sprzedano praktycznie wszystkie banki... dziekujemy ci panie Balcerowicz !
 • 2014-12-17 20:48 | jpkx1984

  Re:Nie było trzeciej drogi

  Niereformowalny jak Balcerowicz.
 • 2014-12-17 21:39 | kostek

  Re:Nie było trzeciej drogi

  Polski przemysł był konkurencją dla Niemców -czyżby .Czy to my produkowaliśmy: Mercedesy.VW,Ople,Audi,BMW ?
  A niemiaszki tłukli od 20 lat malucha i poloneza?

 • 2014-12-18 03:02 | ted

  Re:Nie było trzeciej drogi

  Zniszczył kraj, zniszczył i rozwarstwił społeczeństwo i jeszcze karze mówić na to sukces . Mazowiecki , Kuroń nie mieli pojecia o tym czym jest neoliberalizm i wzięli go sobie z rekomendacji Kuczyńskiego który też ten dramat uparcie i ze swadą nazywa dziś sukcesem . Nie było trzeciej drogi ? to dla czego w Czechach jest inaczej po prostu lepiej ?, Czesi poszli inną droga nie Polską drogą neoliberalizmu który jest jak faszyzm . W polsce po 1989r bezrobocie spadło poniżej 10% tylko raz i to na jeden kwartał . Sukces ?? no soryyy ...
 • 2014-12-18 14:13 | badnick

  Re:Nie było trzeciej drogi

  Kostek
  Niemcy produkują nie tylko luksusowe auta, ale także i tanie samochody dla zwyczajnych ludzi, a tu mogli byśmy być dla nich konkurencją!
 • 2014-12-18 14:13 | badnick

  Re:Nie było trzeciej drogi

  Kto?
 • 2014-12-18 17:25 | Luap

  Re:Nie było trzeciej drogi

  W Polityce nie wolno krytykowac salonu.Nawet nie raczycie :wpis zostal usuniety!Nastepne pokolenie komunistaczne,robito samo co do 1989.Obrzydliwe!""""
 • 2014-12-18 17:31 | Luap

  Re:Nie było trzeciej drogi

  ted :jak sie czegos nie kapuje,zapytaj psychologa,to sie to odrzuca i krytykuje w czambul.Pytanie tylko:czego sie odzywasz??Czesi juz od setek lat sa w gospodarce lepsi niz warszawiacy,bo ci wg.ciebie licza sie tylko w PL,co????!!!!
  Przed wojna PL byla potega.....w produkcji jajek,a Czesi np.samochodoe,czolgow,maszyn itp.Zajmij sie dojeniem kur!!!!!""""
 • 2014-12-18 17:31 | Luap

  Re:Nie było trzeciej drogi

  ted :jak sie czegos nie kapuje,zapytaj psychologa,to sie to odrzuca i krytykuje w czambul.Pytanie tylko:czego sie odzywasz??Czesi juz od setek lat sa w gospodarce lepsi niz warszawiacy,bo ci wg.ciebie licza sie tylko w PL,co????!!!!
  Przed wojna PL byla potega.....w produkcji jajek,a Czesi np.samochodoe,czolgow,maszyn itp.Zajmij sie dojeniem kur!!!!!""""
 • 2014-12-18 23:07 | jpkx1984

  Re:Nie było trzeciej drogi

  Entuzjazm też był jak zaczynała się I i II wojna światowa. Po krótkim czasie niewiele z tego zostało. Mogłem obserwować jak następuje stopniowy upadek lokalnej gospodarki. Finał jest taki, że część ludzi uciekła za granicę, część w upadlający sposób musi tracić pół dnia na dojazd i powrót z miejsca, gdzie jest jakaś praca, pozostała część musi klękać i całować lokalnego prywaciarza w pierścień, licząc, że pan będzie ludzki, będzie miał lepszy dzień i nie zwolni dla zabawy. Różne inspekcje pracy itp. istnieją tutaj tylko pozornie. W tym fantomowym kraju potrafią w biały dzień działać firmy zatrudniające na czarno masę ludzi.
 • 2014-12-24 01:17 | jpkx1984

  Re:Nie było trzeciej drogi

  Balcerowicz. Piszę, że można ukuć takie nowe powiedzenie: "Niereformowalny jak Balcerowicz". Zawsze, gdy go słucham, to czuję, że mam do czynienia z doktrynerem.
 • 2014-12-24 20:17 | steaktartar

  Re:Nie było trzeciej drogi

  To mnie a nie ciebie tu oceznurowano, Luap!
 • 2014-12-24 21:36 | steaktartar

  Re:Nie było trzeciej drogi

  Balcerowicz sprowadzil Polske do poziomu Maroka jak nie nizej...
 • 2015-01-18 02:26 | Janusz

  Re:Nie było trzeciej drogi

  Szanowni dyskutanci, czy ktos z Was rozumie na czym polegal plan Balcerowicza? Obawiam sie ze niestety nie wiecie. Kiedys sie mowilo ze Polacy gdyby mieli Sahare to wkrotce zabraklo by im piasku. Otoz prosze mnie uswiadomic jak moze w panstwie nastepowac samoistna inflacja - co sugerowal caly czas Balcerowicz w momencie gdy panstwo sie wyprzedaje z majatku szacowanego na wartosc okolo 1400 miliardow zlotych? Inflacja niestety nie byla efektem zastanej przez Balcerowicza sytuacji, lecz DRUKOWANIEM PIENIEDZY GLOWNIE NA KONTA SAMYCH SWOICH. Te pieniadze wyplynely z Polski w postaci twardej waluty w niewiadomym kierunku. Balcerowicz wpuscil na rynek 1000 razy wiecej pieniadza niz wymagala tego rownowaga rynkowa. W wyniku tego dzialania sam sie ze swoja banda oblowil, podcxas gdy Polakom zostaly w kieszeni miliony bezwartosciowego papieru. Pozniej gdy juz swoje zrobil sprywatyzowal banki, by cala dokumentacja tego przestepstwa ulegla zniszczeniu. I o dziwo inflacja jakims cudem samoistnie zniknela.
  Pieniadze odplynely w sina dal i tylko interpol moglby przesledzic ich droge gdyby ktos o to wystapil. To byly kwoty wolajace o pomste do nieba.