Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wojna o Piusa XII

(6)
Dlaczego akurat teraz rozgorzał spór o to, czy Eugenio Pacelli, papież Pius XII, powinien i mógł podczas wojny światowej zrobić więcej dla ratowania Żydów przed hitlerowcami?
 • 2008-11-04 11:19 | Łukasz Jezierski

  Re: Wojna o Piusa XII

  'Pius XII milczał nie tylko w sprawie ludobójstwa na Żydach. Nie potępił też publicznie masowych prześladowań katolików w wojennej Europie. Przywódcy zachodni nie od razu uwierzyli informacjom o tym, jaki los zgotowali naziści Żydom, i nie podjęli oddzielnej akcji zbrojnej w ich obronie. Utrudniali protesty środowisk żydowskich w USA, by mieć większą swobodę prowadzenia wojny z Hitlerem.'

  O ile dobrze rozumiem, nie chodzi o ocenę papieża jako polityka, ale jako kandydata na świętego. Innych przywódców politycznych tamtych czasów nie próbuję się uznać za świętych, więc nie sądzę, by przywoływanie ich w tym kontekście było na miejscu.
 • 2008-11-04 14:55 | krakus

  Re: Wojna o Piusa XII

  Dowody na to, że papieże współpracowali z Franco, Mussolinim (który zafundował im państwo kościelne) i Hitlerem są bezsporne. Kwestią dyskusyjną są tylko motywy oraz wielkość tej współpracy. Trudno jednak się dziwić, że nie wszyscy się cieszą z powodu tej kanonizacji, a argumenty przeciwników są wyjątkowo mocne. Nie da się tego zamieść pod dywan wewnętrznych sporów między integrystami i progresistami. Zupełnie inną kwestią jest pytanie o pozostałych przywódców Zachodu w owym czasie i czy oni byli o wiele lepsi.
 • 2008-11-05 02:15 | makul55

  watykan po II ws pomagal dygnitazom III rzeszy w ucieczkach do ameryki lacinskiej. jest to fakt stwierdzony i poparty dokumentami. dlaczego o tym sie nie mowi?. dzialo sie to za przyzwoleniem i wiedza glowy watykanu. a teraz z drugiej "beczki". amerykanscy zydzi dobrze wiedzieli co hitler wyczynia z zydami w europie. DLACZEGO MILCZELI?
 • 2008-11-05 12:00 | bartomir

  [cytat]
  O ile dobrze rozumiem, nie chodzi o ocenę papieża jako polityka, ale jako kandydata na świętego. Innych
  przywódców politycznych tamtych czasów nie próbuję się uznać za świętych, więc nie sądzę, by przywoływanie
  ich w tym kontekście było na miejscu.
  [/cytat]
  Jak widać z artykułu, sama kanonizacja siłą rzeczy jest decyzją polityczną, bo może mieć wpływ na stosunki Watykanu z Izraelem. Dlatego spraw Kościoła od polityki oddzielić się nie da.
  Poza tym, jeśli stanowisko Piusa XII zestawimy ze stanowiskami ówczesnych polityków, to zobaczymy, że taki był wtedy sposób myślenia. Wydaje mi się, że właśnie dlatego autor zestawił Pacelliego z przywódcami zachodnimi.
 • 2009-02-13 23:59 | michrich

  2008-11-05 02:15:18 | makul55
  watykan po II ws pomagal dygnitazom III rzeszy w ucieczkach do ameryki lacinskiej. jest to fakt
  stwierdzony i poparty dokumentami. dlaczego o tym sie nie mowi?. dzialo sie to za przyzwoleniem i
  wiedza glowy watykanu. a teraz z drugiej "beczki". amerykanscy zydzi dobrze wiedzieli co hitler
  wyczynia z zydami w europie. DLACZEGO MILCZELI?

  Bo balisie fali antysemickiej w USA i byli za oceanm podczas gdy Treblinka dzialala 4o km
  od Warszawy!
  Okolice Warszawy , Puszcza Kampinowksa roily sie od polskiej partyzantki. Poniewaz w Treblince gazowano Zydow wiec nikt tym sie nie przejmowal.
  Wystarczylo niszczyc tpry dojazdowe do Treblinki. Ta obojetnosc a czesto aprobata losu Zydow byla przyczyna dla ktorej banda Hitlera wybrala Poske jako miejsce kazni Zydow Polskich i Zachodio Europejskich i Poludniowo Europejskich.
 • 2013-03-15 22:36 | człowiek

  Re:Wojna o Piusa XII

  Nie ważne dlaczego i po co. Jakie to proste nie chodzi tu ani o politykę oraz ani o wyniesienie kolejnego niedoskonałego na wyżyny tzw. świętości czy o zwalczenie komunizmy. A jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze czysta ekonomia. Inaczej Papież nie pomagałby największym zbrodniarzom hitlerowskim przed w trakcie i po drugiej wojnie. A wracając do protestów Żydów to o co im chodzi, bo ja tego nie rozumiem. Tak liczny naród dotknięty taką tragedią nie powiem że powinien popaść w smutę ale może trochę więcej pokory. Byliście wypędzeni, mordowani a teraz co robicie z innowiercami. Ja się pytam, jak od Papieża (dodam tu również molestowanie innych przez księży katolickich) tak niedoskonałego do Żydów zrzucających bomby na innych, również niewinnych ludzi, jakim cudem wydajecie opinię o innych, potępiacie, osądzacie. To Papierz jak również główny Kapłan żydowski odpowiedzialni za postępowanie podległych im kapłanów powinni zostać potępieni i osądzeni. Jeśli chcecie zbliżyć się do doskonałości to najpierw posprzątajcie te bałagan który zastaliście. Może wtedy znowu wejdę do kościoła żeby wysłuchać prawdziwego kazania a nie polityki, może wtedy wam uwierzę ale na tą chwile po tym co oglądam lub słyszę to daleka droga!!!!!! Pamiętajcie prawda was wyzwoli!(od popełnionych grzechów). Powodzenia