Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

RAPORT: Jońsko-swojsko

(11)
Polska prowincja buduje się na potęgę: w 2007 r. prosto ze ścierniska wyrosło ponad 100 tys. wiejskich i podmiejskich domów, prawie o połowę więcej niż przed dwoma laty. Niemal wszystkie na kredyty hipoteczne. W tym roku Polacy na swoje inwestycje pożyczą z banków 68 mld zł. Amerykański kryzys nam niestraszny.
 • 2008-11-04 12:45 | jotesz

  Re: RAPORT: Jońsko-swojsko

  Pragnę poprawić jeden drobiazg. Jońskie to te kolumny nie są! A nawet w tytule się znalazły. Głowice kolumn jońskich mają woluty - takie nawiązania do rogów baranich. Głowice doryckie są jak rozpłaszczony okrągły placek. I takie głowice kolumn widzimy na zdjęciu...

  Całe szczęście, ze kolumny są tylko stylizowanymi nawiązaniami do architektury starożytnej Grecji. Bo mogłyby jeszcze mieć kanelowania, czyli żłobkowane na całej długości powierzchnie!

  W sumie dziwaczne ale nie tak, jak pobudowane we Wrocławiu, w dawnej wsi Kłokoczyce, dworki pseudopolskie z kolumnami korynckimi! To dopiero odjazd. Ptrzy nich ten domek państwa Tomaszostwa jest subtelny i uroczy...

  Pozdrowienia
 • 2008-11-04 17:22 | Karo

  Re: RAPORT: Jońsko-swojsko

  Mozna sie podsmiewac z "jonsko-swojskich" kolumn i trawy boiskowej, ale w efekcie wies polska robi sie ladniejsza i schludniejsza. Cieszy mnie, ze ludzie aspiruja do takich celow; a gust, coz, kazdy ma swoj...
 • 2008-11-05 04:59 | Aleks

  Ludziska dajta se spokoj!! Ten tytul "Jonsko-swojsko" tp przeca dla smichu. Pania redaktor boli, ze ludzie na prowincji buduja domy nowoczesne i wygodne. Trzeba osmieszyc gusty ludzkie! Dawna prowincja polska na sile mieszkala w starych walacych sie domach. To juz daleka historia, ze cement i inne materialy budowlane byly dostepne tylko za lapowke. Ludzie dorobili sie i spelniaja swoje marzenia. To jest postep, ze domy sa murowane i ladnie wygladaja. Stereotyp prowincji to zacofanie i glupota. Te czasy juz minely. Czy luksusy sa zarezerwowane tylko dla ludzi miasta?

  Pozdrowienia
 • 2008-11-05 10:40 | michalpoprostu

  A w jakim stylu napisała Pani artykuł? Pretensjonalnym!

  przykro mi, że tyle pracy włożonej w zbieranie materiału zmarnowała Pani Redaktor, układając nawet ciekawy, ale prześmiewczy w języku i tytule artykuł;
  jaki jest cel takiego pisania? prezentacja zjawiska czy wyśmianie zjawiska? rozumiem, że nie mogła się Pani zdecydować;
  gdybym był jednym z bohaterów Pani artykułu, byłoby mi po prostu przykro;
  ktoś się może uśmiechnie, ktoś zaśmieje, ktoś się poczuje lepszym, ale zawsze kosztem ludzi, dzięki którym dostanie Pani swoje honorarium;
 • 2008-11-05 11:45 | titta

  Postep... Chyba sam czujesz, ze cos jest nie tak, skoro ironia artykulu w oczy kole. Na calym swiecie, tradycja, lokalny styl i materialy ma swoja wartosc. A Polska sie dorabia i widzi "postep" w tym, ze bedzie miala "tak jak wszyscy". Ale...czy juz nie Fredro sie z tego nasmiewal z Mickiewiczem do spolki?
  A moze kiedy juz rozburza ostatni modrzewiowy dom, ostatna "bielona na niebiesko" chalupe z Galicji, a przed kazdym domem bedzie sliczny wzorek z betonowej kostki, moze pomiedzy dorycko-tutejsze kolumienki, przyjdzie otrzezwienie? Kiedy sie juz opatrza, nie bedzie sie czym chwalic i tylko nijakoscia od nich powieje? Watpie. Beda tylko marudzic, ze Polska swojego stylu nie ma, ze nieciekawa, pstrokata i brzydka.
 • 2008-11-05 12:12 | poruszona

  Re: RAPORT: Jońsko-swojsko

  A co do opisanego w artykule Stanisława Skrzyniarza. Chełpią się bogactwem to super. Owszem stawia domy ale na dziko w naszym urzędzie uchodzi za biednego rolnika który opłaca krus i nic nie posiada bo te 3 samochody i 5 motorów i luksusowa willa są zarejestrowane na kogoś z dalszej rodziny tylko po to aby opieka społeczna nie odebrała jego dzieciom darmowego dożywiania w szkołach, stypendium socjalnego i wszelkiego rodzaju dodatków z opieki społecznej. On i jego rodzina to doskonały przykład do tego atykułu
 • 2008-11-05 14:48 | eee

  zgadzam , tekst brzmi przesmiewczo i jest w pewien sposob nawet obrazliwy..
 • 2008-11-05 15:38 | Gosia

  Re: RAPORT: Jońsko-swojsko

  Nie bardzo rozumiem jak jest cel artykułu i czemu jest napisany w taki sposób? Dlaeczgo tyle ironii i szyderstwa? Czy ktoś, kto postawił dom w Woli Szczygiełkowej czy Bodzentynie dorabiając sie na handlu mięsem, kwiatami czy czymkolwiek innym jest gorszy od biznesmena z dużego miasta, który stawia willę w Konstancinie?
 • 2008-11-05 16:50 | marekk

  Re: RAPORT: Jońsko-swojsko

  Ważne jest to, że jest ruch w interesie. Polska wieś pięknieje, nie zawsze jest to ze smakiem, ale lepiej tak aniżeli stara szarość z eternitem.
 • 2008-11-05 17:09 | poiuyt

  A masz ochotę mieszkać w walącej sie starej chacie? A może pisząc o tradycyjnych polskich domach masz na myśli te wstrętne kwadratowe kloce z białych pustaków budowane przez ostatnie kilkadziesiąt lat? Ten dom z kolumnami nie jest zły choc sam kolumny bym odpuścił.
 • 2008-11-06 17:47 | Aleks

  Hej titla, zostaw Fredro i Mickiewicza, ten temat jest dobry na maturze. Ironia w tym przypadku w oczy kole poniewaz nie jast "fair". Polska ma swoj styl i jest to wlasnie "Jonsko-swojsko". Oczywiscie te domy z belek modrzewiowych "bielone na niebiesko" sa takie romantyczne! Jak tak lubisz intelekyualne podejscie do tematu, przypomnij sobie zaslugi Kazimierza Wielkiego dla Polski. Styl i gust jest indywidualna sprawa, wazne ze znika zacofanie na prowincji. Ten sliczny, betonowy wzorek z betonowej kostki przed domem zapobiega wnoszeniu blota do domu. Modny sajding zapopiega gniciu scian.

  Pozdrowienia,
  Aleks