Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Piękna bitwa

(14)
Bitwa Warszawska w wojnie 1920 r. to był pierwszy od czasów wiktorii wiedeńskiej polski sukces militarny, nic więc dziwnego, że natychmiast zrodził zacięte spory o ojcostwo. Trwające do dziś.
 • 2008-11-08 13:57 | Mario

  Re: Piękna bitwa

  Wszystko pięknie poza kilkoma przekłamaniami. Witos o Rozwadowskim w swoich pisamch wypowiadał się pochlebnie napisał, że cokolwiek by nie mówić, ktokolwiek ubierałby się w szaty zwycięzcy. bitwa warszawska nierozerwalnie połączona będzie z nazwiskiem gen. Rozwadowskiego. Druga nieścisłość, to fakt odpowiedzielności. Moralną odpowiedzialność w wypadku klęski poniósłby Piłsudski, jednak z punktu prawnego, po dymisji marszałka, odpowiedzialność spadłaby na Rozwadowskiego, który jako szef sztabu automatycznie stał się Naczelnym Wodzem.
 • 2009-01-29 12:22 | Cichy

  Re: Piękna bitwa

  Piłsudczykowska interpretacja aż razi w tym artykule. Po pierwsze zstanawia jak można tak kłamać w żywe oczy w związku z opiniami Witosa na temat Rozwadowskiego. Witos tylko raz w sposób niepochlebny wypowiedział się o generała, a dotyczyło to zamachu majowego i zdaniem Witosa błędów Rozwadowskiego. Przytoczona przez autora artykułu opinia tak naprawdę nie jest krytyczna, bo czego się z niej dowiadujemy? Ano, że Rozwadowski przepełniony był zdumiewającym optymizmem. Ostatecznie wyszło na niego, poza tym w tym fragmencie dowiadujemy się dużo ważniejszej rzeczy. Rozwadowski wyraża się, że planuje stoczyć z bolszewikami decydującą bitwę pod Warszawą, wypowiada się jak Wódz Naczelny, którym tak naprawdę był. Wpychanie Piłsudskiego na siłę tam, gdzie go nie było jest żenujące. marszałek miał wiele zasług, ale bitwa warszawska to przede wszystkim zwycięstwo gen. Rozwadowskiego.
 • 2015-08-15 09:26 | znafca in spe

  Re:Piękna bitwa

  Klasyczny "pic na wode"
 • 2015-08-15 09:27 | axiom1

  Re:Piękna bitwa

  Skandaliczne klamstwa !!!

  Bitwa Warszawska nie byla odizolowanym epizodem ani sowicka napascia na Polske.

  Bitwa Warszwaska byla jednym z epizodow zaborczej wojny 1919-21 przeciwko mlodej Radzieckiej Bolszewi.

  Bandycka napasc Polski na mloda Radziecka Bolshewie skonczyla sie Traktatem Ryskim w 1921. Polska podzielila sie z Radziecka Bolszewia terytoriami Ukrainy, Bialorusi i Litwy. Byl to 'de facto' rozbior Ukrainy, Bialorusi i Litwy. Epizod wstydliwy i hanienby w polskiej historii.

 • 2015-08-15 09:31 | Andrzej Falicz

  Sukcesow militarnych w miedzyczasie bylo wiecej

  Zeby chociaz wspomniec Powstanie Wielkopolskie.
  Trzeba troche posprawdzac zanim sie rzuca w swiat takie "prawdy".


 • 2015-08-15 11:42 | lonefather

  Re:Piękna bitwa i swieta, bo najswietsza Panna latala


  Wszyscy zajmujecie sie nie tym co nalezy.

  Trzeba sie wsluchac w slowa arcybiskupa Hosera Henryka, zeby poznac prawde.

  Od lat arcybiskup Hoser Henryk powtarza, ze nie wygralbysmy Bitwy Warszawskiej, gdyby nie Najswietsza Panienka, ktora latala nad bolszewikami i ich przerazala.

  Wnisek z tego, "gdyby nie", jest prosty, to wlasnie ona Maryja zwyciezyla, a nie Rozwadowski, czy Pilsudski.

  Tak przynajmniej uwaza kosciol katolicki i coraz smielej tej prawdy naucza polski lud katolicki. Tak wiec spory o to kto zwyciezyl, sa juz roztrzygniete, bo dzieki Hoserowi juz wiemy, ze to najasniesza Panienka Zawsze Zwycieska zwyciezyla, a w domysle mozemy dodac, "kosciol katolicki", ktory wstepnie przygotowal zwyciestwo dzielnie pokropujac co sie dalo.
 • 2015-08-15 12:56 | ajh

  Re:Piękna bitwa

  Nie zadna panienka, ale ksiadz pokropek z kropidlem.
 • 2015-08-15 16:04 | lonefather

  Re:Piękna bitwa

  @ajh

  Bez "panienki" sie nie obejdzie. Koniecznie musi byc, latac nad bolszewikami i ich porazac. Ksiadz, ktory sie tam platal zolnierzom pod nogami pokropil na za waskim odcinku, wiec kkat nie zaryzykuje wskazania na ksiedza jako zwyciezce.

  Zreszta nie musi, bo kosciol i tak w koncu zwyciezy i prawda o zwyciestwie Maryji Laskawie Porazajacej, calkowicie porazi umyslowosc polska i w ten sposob, co prawda okrezna droga, ale i tak kkat zatryumfuje.
 • 2015-08-15 18:35 | Tanaka

  Autorką Zwycięstwa była oczywiście Matka Boska

  To Ona, Matka Boska Łaskawa, fruwała nad polem bitwy i przerażała Armię Czerwoną. Sowieci uciekli w popłochu,mimo groźby, że ucieczka jest zagrożona karą śmierci!
  Taka jest potęga Maryji!
 • 2015-08-15 22:12 | Wiem i powiem

  Re:Piękna bitwa

  Dlaczego Polityka toleruje rosyjskiego trolla "Axiom1" na tym forum ?
  Czy Polityka chce byc tuba rosyjskiej propagandy ?
 • 2015-08-15 23:41 | azur

  Re:Piękna bitwa

  Nie ulega dla mnie wątpliwości, że głównym autorem zwycięstwa w bitwie warszawskiej był Piłsudski, wspomagany w zakresie operacyjnym przez gen. Rozwadowskiego. Dużą rolę odegrali też inni generałowie: Żeligowski, Latinik, a zwłaszcza Sikorski, który przełamał front wojsk sowieckich na północ od Warszawy.
 • 2015-08-16 00:01 | jakowalski

  Re:Piękna bitwa ;-)

  Axiom1
  Racja – Bitwa Warszawska była konsekwencją napaści Polski na Rosję Radziecką, czyli inaczej marszu Piłsudskiego na Kijów. Poza tym, to gdyby nie armaty, czołgi i samoloty (z pilotami), które Zachód wówczas wysłał do Polski, przerażony, że Sowieci zajmą Warszawę i ruszą z niej na Berlin, gdzie wówczas były wciąż silne nastroje rewolucyjne, to Polacy przegrali by sromotnie te wojnę z Rosją Radziecką, wojnę zaczętą przecież przez Polskę.
  Lonefather
  Rozumiem, że najważniejszym bogiem katolików jest owa Matka Boska, ważniejsza nawet od swego żydowskiego męża Jehowy. ;-) Ona sama zwyciężyła Bolszewików w roku 1920, ale w roku 1939 przeszła widać na emeryturę, albo też na stronę Niemców.
 • 2015-08-16 16:13 | axiom1

  Re:Piękna bitwa

  @kowalski
  Co za berednie wypisujesz, w niedziele, po spowiedzi,....

  W 1920 mloda Radziecka Bolszewia miala duzo problemow. Wojne domowa, obce interwencje w tym wojna z Polska. Jest wiec halucynacja ze jakoby to zamierzali isc na Berlin. Czy masz no to jakies dowody ???

  Na lamach tak powaznego pisma winnes nie wnosic podworkowych plotek ani halucynacyjnych wymyslow poskich nawiedzonych historykow.
 • 2015-08-24 13:44 | leniuch102

  @axiom

  No, o Berlinie faktycznie nie wspomniał, ale może dlatego, że myślał o Paryżu, czy nawet dalej:

  Bohaterscy żołnierze Armii Czerwonej!
  Nadszedł czas rozrachunku.
  Armia Czerwonego Sztandaru oraz armia drapieżnego Białego Orła stanęły naprzeciw siebie przed bojem na śmierć i życie.
  Przez trupa Białej Polski prowadzi droga ku ogólnoświatowej pożodze.
  Na naszych bagnetach przyniesiemy szczęście i pokój masom pracującym.

  Na zachód! Źródło: Na zachód!, Rozkaz do oddziałów Frontu Zachodniego Nr 1423, Smoleńsk, 2 lipca 1920, cyt. za: Norman Davies, Orzeł biały. Czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919–1920, przeł.A. Pawelec, wyd. Znak, Kraków 2000