Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

ROZMOWY I PORTRETY

(1)
2008-11-21 13:07 | gryzak
Zapraszamy 25 i 26 listopada (wtorek i środa), o godz. 18.00 do Kluboksięgarni Serenissima (http://www.serenissima.pl/chmielna/) na dwa ostatnie spotkania z redakcjami czasopism literackich, odbywające się w ramach Akcji Czytam – Piszę (http://akcja.czasopism.pl/).

25 listopada (wtorek) – ROZMOWY, w których postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak się redaguje pismo, które od kilkudziesięciu lat przybliża polskiemu czytelnikowi literaturę, także tę pochodzącą z najdalszych zakątków świata. Podyskutujemy o trudnej sztuce przekładu tego, co często wydaje się nieprzekładalne, o fascynacjach czytelniczych i zamiłowaniu do poszukiwań trafnego słowa. Do rozmowy na tematy literackie i okołoliterackie zasiądą dziennikarz radiowy, Dariusz Bugalski, i redaktor naczelny „Literatury na Świecie”, Piotr Sommer.

26 listopada (środa) – PORTRETY, czyli spotkanie z redaktor naczelną „Portretu”, Bernadettą Darską, połączone z promocją książki Roberta Ostaszewskiego Etapy. Rozmowy z pisarzami (i nie tylko), będącej zbiorem rozmów z pisarzami i krytykami, które autor przeprowadził w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Umieszczono w niej również fotograficzne portrety bohaterów rozmów autorstwa Marty Eloy Cichockiej.

Na spotkaniu porozmawiamy nie tylko o Etapach Ostaszewskiego, ale też nawiążemy do innych książek, które są zbiorami wywiadów. Zastanowimy się nad kwestią pisarza jako rozmówcy i jako interpretatora własnej twórczości. Powiemy też, o co warto pytać, jak pytać i kogo? Czym się różni rozmowa planowana do druku w prasie literackiej od tej przeznaczonej do prasy wysokonakładowej?

GOŚCIE:

Dariusz Bugalski – (ur. 1961) filmolog, poeta, polski dziennikarz oraz prezenter radiowo-telewizyjny, dziennikarz radiowej Trójki. Jest również pisarzem i poetą. Publikował w „Twórczości”, „Frazie”, „Czasie Kultury”. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Literackiego im. K. K. Baczyńskiego, powołanego w Łodzi w 1990 r. Zajmował się również krytyką sztuki („Format”, „Exit”, „Pokaz”, „Fraza”). Jest członkiem Fundacji CTN. Ostatnio wydał 83 piosenki, które pomogą ci dociągnąć do czterdziestki (2006).

Piotr Sommer – autor kilkunastu książek własnych (wiersze, szkice literackie) i kilkunastu przekładowo-poetyckich. Tłumaczył poetów amerykańskich, angielskich i irlandzkich, m.in. Johna Ashbery'ego, Johna Berrymana, Johna Cage'a, D. J. Enrighta, Seamusa Heaneya, Kennetha Kocha, Roberta Lowella, Franka O'Harę, Charlesa Reznikoffa, Jamesa Schuylera. Ostatnio opublikował tom szkiców Po stykach (2005), antologię poetów amerykańskich O krok od nich (2006), książkę poetycką dla dzieci Przed snem (2008) i wybór wierszy Rano na ziemi (2008). Nowy tom jego wierszy Dni i noce ukaże się wiosną 2009 roku nakładem Biura Literackiego we Wrocławiu. Od piętnastu lat szefuje „Literaturze na Świecie”. Mieszka pod Warszawą.

Bernadetta Darska – (ur. 1978) mieszka w Olsztynie. Krytyk literacki. Redaktor naczelna pisma literacko-kulturalnego „Portret”. Autorka doktoratu poświęconego pismom feministycznym i genderowym w Polsce. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Publikacje m.in.: „Dekada Literacka”, „Res Publica Nowa”, „Nowe Książki”, „Twórczość”, „Odra”, „FA–art”, „Zadra”, „Pogranicza”, „Kresy”, „artPapier”, „Newsweek”, a także w tomach zbiorowych. Współredaktorka [razem z prof. G. Borkowską i prof. A. Staniszewskim] książki pt. Regionalne, narodowe, uniwersalne. Literatura i media w perspektywie komparatystycznej (2005). Autorka książki Ucieczki i powroty. Obrazy rzeczywistości w prozie najnowszej (2006).

Robert Ostaszewski – (ur. 1972) redaktor Portalu Kryminalnego, „FA-artu”
i „Dekady Literackiej”. Krytyk, felietonista, prozaik. Wydał zbiór felietonów Odwieczna, acz nieoficjalna (2002), prozę Troję pomścimy (2002) oraz zbiór opowiadań Dola idola i inne bajki z raju konsumenta (2005). W październiku 2008 r. wydawnictwo „Portret” wydało jego książkę Etapy. Rozmowy z pisarzami (i nie tylko). Mieszka w Krakowie.