Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Uczeni inaczej

(7)
Domowa edukacja? Jak najbardziej. Trzeba tylko trochę rodzicom pomóc.
 • 2008-11-29 12:59 | malgo

  Nie , nie i jeszcze raz NIE

  Edukacja domowa to powrot do XIX wiecznych czasow! Moda ta wieziala sie z USA, z poludniowych stanow, gdzie konserwatysci nie chcieli posylac swoje pociechy do szkol, aby nie zaradzily sie walorami demoktaycznymi! Jaki jest skutek, jest to wychowywanie mlodziezy egoistycznej, indywidualnej uciakajacej od obywatelnosci i solidarnosc spoleczenstwa.
  Porownywanie, ze Agatha Christie, Winston Churchill, Witkacy, Franklin D. Roosvelt etc korzystali edukacji domowej, chce zaznaczyc , ze to BYLY inne czasy, ba nawet dziewczynki nie mogly uczesszac na uczelne ( na Politychnike w Paryzu dopiero po 1968 roku!)
  mam nadzieje, ze minister edukacji nie pozwoli na taki wybryk, bo nie dosc , ze juz pachniemy XIX wiekiem to Polska stanie sie juz calkiem zasciankiem nie tylko Europy a le swiata!
 • 2008-11-29 13:23 | zzc

  Re: Uczeni inaczej

  Lepiej zajmij się Polityko tzw."reformą" Hall,bo jak już wejdzie w życie, to będziemy poniewczasie płakać ,jak nad reformą Handkego przed którą nauczyciele przestrzegali..Najnowszy pomysł Hall to w ogóle rezygnacja z kształcenia ogólnego w liceach.Uczeń już od pierwszego roku ma uczyc się do matury.Koniec z poznawaniem chemii,fizyki,geografii,biologii ( i tak funkcjonujących obecnie szczątkowo - po jednej godzinie tygodniowo i to nie w każdym roku szkolnym),jeśli nie wybierze tego przedmiotu na początku swojej edukacji w liceum.Nauczyciele tych przedmiotów już mogą szukać pracy poza oświatą a uczelnie przestać kształcić na powyższych kierunkach.Wystarczy jeden chemik,biolog,fizyk itd. na kilka szkół,bo w jednej nie zbierze etatu.Miała wzrosnąć liczba lekcji religii do trzech godzin tygodniowo,ale coś cicho o tym obecnie. Chyba,że mam błędne informacje? Czekam zatem na ścisłe od Polityki. Kto jak kto,ale dziennikarze Polityki popierający zmiany (tak reformę poleciła nazywać Hall swoim agitatorom w rozesłanym piśmie) znają je na wylot. Pora ,aby społeczeństwo i środowisko nauczycielskie też je mogło poznać. A marginesem nie zajmujmy czytelników.To nie uczenie domowe będzie decydować o jakości kształcenia w Polsce . Warto też po 10 latach funkcjonowania reformy Handkego pokusić się o jej rzetelną ocenę.
 • 2008-11-29 13:30 | zzc

  Do Malgo

  Minister Hall już zaklepała przepisy pozwalające uczyć w domu.Może jako współwłaścielka zespołu szkół niepublicznych (chwilowo na bocznicy) ma nadzieję na rozszerzenie zakresu usług nauczycielskich,które będzie mogła oferować chętnym rodzicom.Oczywiście,uczenie w domu dzieci wymagających takiej formy, istniało zawsze w polskiej oświacie jako tzw. nauczanie indywidualne i nie ma nic wspólnego z treścią artykułu.
 • 2008-11-29 21:26 | Zwyczjny UPRowiec

  Jakim prawem urzędnicy decydują kiedy i czego mają sie uczyc dzieci! Socjalizm to cudowny ustrój, prawda drodzy rodzice sześciolatków? Im wcześniej zacznie sie indoktrynację tym posłuszniejszego dostarczyciela podatków sie wychowa! Tak trzymać! A moze czterolatki juz do szkoły?
 • 2008-11-30 10:04 | wladimirz

  Ja dziecko(czy wnuka)nauczę,ale ile osób jest w stanie robić?Chyba,że guwernerów wynajmą;-))))

  Polska w szybkim tempie idzie do tylu;-))))))
 • 2008-11-30 21:42 | km

  Rotfl, toż jest wyraźnie napisane w artykule, że jedynymi państwami w Europie, gdzie nie ma edukacji domowej, są Niemcy i Białoruś. Rozumiem, że cała reszta to zaścianek?
 • 2008-12-01 14:01 | malgo

  do zcc
  ogolnie nie jestem przeciwko szkol niepublicznych, niech sobie beda, ale szkoly publiczne powiny byc na wysokim poziomie! Mieszkam we Francji, w Paryzu, i wiem, ze najlepsze liceum to sa wlasnie publiczne, wystarczy powiedziec, ze skonczylem liczum Henry IV czy Louis Grand drzwi sie same uchylaja... ale rzad Francji kladzie pieniadze na edukacje!

  nauczanie indywidualne jest to jakis margines i powini zostac a nie standartem edukacji. Po drugie wyrzuc religie ze szkol, niech sobie chodza na religie na plebanie, jako na uboczne zajecia, , kiedys mieslismy nauki polityczne w szkole i na studaich, dzisiaj religia jako mechanizm oglupienia spoleczenstwa. Natomiast wprowadzenie filozofi, do szkol zapoznanie sie z naukami Platona, Descarta, Diderota, Kanta... Filozofia uczy myslenia, a religia posluszenstwa.

  po drugie nie tylko 6 latki do szkol, ale juz 5 latki powiny obowiazkow chodzic do przeszkola! ....