Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Za ojczyznę, za pieniądze

(3)
Armia zawodowa to wynalazek stary jak cywilizacja. I skuteczny. Powoli wracamy do niej po eksperymencie z armią z powszechnego poboru, trwającym 215 lat.
 • 2008-12-03 09:58 | grba

  Re: Za ojczyznę, za pieniądze

  Okres służby w armii rosyjskiej za cara Piotra I był dożywotni lub do zużycia i obejmował wszystkie klasy społeczne: chłopów, mieszczan i szlachtę. W 1732 ograniczono okres służby wojskowej dla szlachty do 25 lat, by w 1762 roku uwolnić ją od przymusu służby w wojsku.

  Okres służby skrócono żołnierzom nieszlachcicom dopiero w roku 1793 do 25 lat,
  w roku 1834 do 20 lat,
  po wojnie krymskiej 1853-1856 do 12 lat,
  w 1874 do 7 lat,
  w 1876 do 5 lat,
  w 1878 do 4 lat,
  w 1904 do 3 lat,
  przed wybuchem pierwszej wojny światowej w piechocie i artylerii polowej – 3 lata; w pozostałych rodzajach wojsk – 4 lata.

  Skąd autor wziął: „Rosja carska niemal do końca obstawała przy politycznie bezpieczniejszym poborze na 25 lat służby”? Poborowi podlegali mężczyćni od 20 do 43 roku życia, ale to nam daje teoretycznie 23 lata...
 • 2008-12-07 01:50 | Jadwiga K.

  Re: Naród zapłaci najemnikom i umyje ręce

  To jest wymysł nowej oligarchii , chociaż stary jak świat. Obłudna urzędnicza kasta, bankierzy i "biznesmeny niedoloty" stanowią nową oligarchię , która gardzi narodem ale obciąża go podatkiem od wojska, które ma bronić interesów tej oligarchii.
  Idiotyzm tego typu zmian jest oczywisty , ale daje poczucie pozornej wolności.
  Jak będzie pilna potrzeba, to i tak zrobią pobór w imię "wyższej koniecznosci" .
  Polska została zmuszona do dawania w miarę taniego żołnierza. Za małe pieniądze będą umierać poza granicami w imię tych cynicznych drani.
  To jest niemoralne .
 • 2008-12-09 14:01 | Paberu

  Re: Za ojczyznę, za pieniądze

  dlaczego autor uzywa sformulowania: "tzw. Szogunat" ? Jest to prawidlowa nazwa, a wprowadzenie "tak zwany" przyczynia sie li tylko i wylacznie do gmatwania... o matactwie nie ma mowy ;) ale drobny niesmak pozostaje