Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Świat według Naomi Klein

(20)
Rozmowa z Naomi Klein, autorką książki 'No Logo', nazywanej ewangelią antyglobalizmu o wielkim kryzysie, toksycznych korporacjach, światowym spisku neoliberałów i kapitalizmie katastroficznym.
 • 2008-12-04 02:02 | malgo

  Re: Świat według Naomi Klein

  bialo na czarnym ... ale nasi neoliberalowie dalej rzadza i chca wprowadzic liniowy podatek.
  oj, znajdziemy sie na dnie, ale bedzie juz za pozno.
 • 2008-12-04 06:55 | dr_pitcher

  Re: Świat według Naomi Klein

  Najwiekszym dziennikiem Kanady jest "Globe and Mail"
  Pani Naomi zawsze miala manie wilekosci
 • 2008-12-04 09:25 | joanna kopytowska

  Re: Świat według Naomi Klein

  teraz każdy będzie wyrzucał z siebie worek złotych myśli na okoliczność i analizował chorą rzeczywistość po swojemu po to żeby jego było na wierzchu, a niektóre głupie pomysły - panacea na wszystko, mogą okazać się gorsze od choroby, ludzie chyba tęsknią do zdrowego rozsądku i spokoju, jak im to zapewnić nie wiem
 • 2008-12-04 10:44 | dziecko_bessy

  Re: Świat według Naomi Klein

  Trzeba mieć spore poczucie humoru, aby promować te pseudointelektualne wypociny jako poważną publicystykę. Ale mimo wszystko polecam najnowszą książkę Klein, dawno się tak nie uśmiałem. Na poprawienie humoru wyśmienita lektura.
  Mała próbka, oto przyczyny masakry na placu Tiananmen wg. Klein:
  "Faced with that choice (between a Chicago School economic
  program and an authentic democratic revolution - db za N.Klein), China's leaders had attacked their own people in order to prevent democracy from disturbing their free-market
  plans." A jakże, chińskich studentów rozjeżdżały chińskie wozy pancerne przez Miltona Friedmana! Nie inaczej! A jakby ktoś nie wiedział to wg. Klein, Deng Xiaoping wprowadzał w ChRL recepty gospodarcze Miltona Friedmana. ;)))))))))))))))))) I takie 'wypryski intelektu' są w 'Doktrynie szoku' na każdej stronie.
  Trzeba było Naomi Klein skontaktować z Andrzejem Lepperem, mają zbieżne poglądy na gospodarkę. Albo z psychiatrą, bo kobieta ma obsesję na punkcie M.Friedmana jeszcze większą niż Ziemkiewicz na punkcie Michnika.
 • 2008-12-04 12:19 | roken

  No toś przywalił. Chiny już od dawna mają jedną z najbardziej liberalnych gospodarek na świecie. To leseferystyczny XIX wieczny kapitalizm, bez zabezpieczeń socjalnych, wolnych związków zawodowych, z maksymalnym rozwarstwieniem społecznym. W fabrykach pracują i mieszkają dzieci, więźniowie polityczni, wysiedleni chłopi z terenów ogromnych inwestycji, a miliarderów nic nie ogranicza ani nie zobowiązuje do robienia czegokolwiek dla społeczności, liczy się tylko lojalność dla władzy. Poczytaj cokolwiek na temat Chin zanim będziesz komentował coś o czym nie masz pojęcia.
 • 2008-12-04 13:19 | krzychu

  Re: Świat według Naomi Klein

  Zgadzam się z dzieckiem bessy. Naomi Klein to chyba wyznawczyni spiskowej teorii dziejów.
 • 2008-12-04 13:27 | robertpk

  Marka - Naomi Klein

  ...dobra i tania...

  70% marketingu, 20% wizerunku, 10% treści
 • 2008-12-04 13:51 | dziecko_bessy

  No jeżeli fanklub Klein liberalizm rozumie jako centralnie sterowaną gospodarkę w państwie o totalitarnym ustroju, to tylko pogratulować fanklubu. Wart Pac pałaca. I jeszcze jakieś rojenia o leseferyzmie. Nie używaj pojęć, których znaczenia nie rozumiesz. Tak przy okazji, to sinolodzy twierdzą, że ustrój polityczny Chin ukształtowany jest na bazie tradycji konfucjanizmu. Ty wiesz lepiej, to może zacznij wyprowadzać sinologów z błędu. Ja bym zaproponował lekturę czegokolwiek o liberalizmie, bo nie ma on nic wspólnego z administracyjną reglamentacją swobód gospodarczych, tylko akurat z wizjami Klein i jej zmanipulowanych akolitów. Gdyby Klein cokolwiek kumała z dziedziny ekonomii, to akurat centralnie sterowaną gospodarkę ChRL użyłaby jako przykładu dla poparcia własnej ideologii administracyjnych regulacji rynkowych. Krytykowanie polityki Chin i jednoczesne wychwalanie 'New Deal' Roosevelta to przejaw umysłowej schizofrenii. 'Liberalne' Chiny ze sztywnym kursem juana (i więźniami politycznymi) - śmiech na sali. To się dopiero ośmieszyłeś, ale tak to jest jak się ufa ludziom, co konstruują tezy, że Pinochet mordował ludzi, bo się Friedmana naczytał. Pleć pleciugo byle długo.
 • 2008-12-04 14:18 | dziecko_bessy

  Zdanie: "Ja bym zaproponował lekturę czegokolwiek o liberalizmie, bo nie ma on nic wspólnego z administracyjną reglamentacją swobód gospodarczych, tylko akurat z wizjami Klein i jej zmanipulowanych akolitów." powinno brzmieć "Ja bym zaproponował lekturę czegokolwiek o liberalizmie, bo nie ma on nic wspólnego z administracyjną reglamentacją swobód gospodarczych, zgodną akurat z wizjami Klein i jej zmanipulowanych akolitów."
 • 2008-12-04 15:21 | roken

  Neoliberalizm nie ma nic wspólnego ze swobodami obywatelskimi, liberalizmem politycznym i demokracją, co pokazał pięknie m.in. w Ameryce Pd. i Azji. To tylko kolejna błędna teoria ekonomiczna, którą może się posługiwać zarówno rząd w kraju demokratycznym jak i autokratycznym. Wpływowa teoria, bo zrobiono z niej, bądź do niej dorobiono ideologię, dlatego tak trudno było omamionym nią ludziom przekonać się o jej fundamentalnych słabościach.
 • 2008-12-04 16:21 | marian

  Re: Świat według Naomi Klein - jest światem rzeczywistym

  Komentatorom krytykantom, malkontentom i zwykłym ujadaczom proponuję najpierw zapoznać się z książkami Naomi Klein, a nie tylko z okładką, w najlepszym razie z jakimś wyrwanym z kontekstu cytatem - a dopiero potem ewentualnie próbować krytykować, posługując się rzeczowymi argumentami oczywiście, jeśli ktoś je znajdzie. Trud lektury opłaci się, bowiem rzadko można spotkać tak doskonale udokumentowane weryfikowalnymi źródłami książki.

  Rzeczywistość przedstawiana przez Naomi Klein nie musi się nikomu podobać, ale rzeczywistość nie jest od podobania, albo nie podobania się, one po prostu taka jest.
 • 2008-12-04 18:20 | Krzysztof Mazur

  Re: Świat według Naomi Klein

  "Neoliberalizm" w Polsce wprowadzał m.inn. Pan Jacek Żakowski, kiedy to był rzecznikiem prasowym. Jak rozumiem nieświadomie. Teraz nieświadomie promuje pustosłowie zamiast treści (dowolnej). Produkcja wojny ideologicznej niczego nie wnosi.
  A niskie stopy procentowe Greenspana, czyli dodruk pieniądza, to oczywiście żaden liberalizm. Nazywanie liberalizmem wszystkiego, co się komuś nie podoba (np. jakiejś wojny) jest czystym nonsensem i propagandą.
  Polska ma 400 lat doświadczenia najpierw anarchii (1572-1795), a potem państwa wrogiego obywatelom (1795-1989), nic dziwnego że przez 200 lat będziemy mieli rząd ograniczony-liberalny, podobnie jak USA po roku 1776 i Anglia po 1688. Pan Żakowski oderwał się od historii (między innymi).
 • 2008-12-05 00:17 | kama

  Re: Świat według Naomi Klein

  No coz, kapitalizm ma rozne formy. Ujezdzanie buhajow lepiej zostawic teksaskim amatorom. Jako widowisko moze byc calkiem ciekawe. Zabijanie na arenie po hiszpansku tez nie jest najlepsza metoda.
  Wystarczy takiego wykastrowac (wyrznac finansowych geniuszow jak GoldmanSachs czy rodzimi Art-B), wprawic kolczaste kolko w nos (ciasna regulacja) do kierowania, zalozyc mocne jarzmo (podatki) i wtedy mozna takim wolem orac ku pozytkowi spolecznemu. Nie jest to w najmniejszym stopniu odkrywcze, znane od wiekow i z powodzeniem stosowane przez madrych ludzi.
 • 2008-12-05 18:40 | mikesz

  Kapitalizm-tak.Wypaczenia -nie!!!
 • 2008-12-05 20:29 | danka

  Re: Świat według "mafii globalnej"

  Ta absurdalnie silna potrzeba podporzadkowania się "silniejszym i mądrzejszym' , którzy teraz okazują się 'głupsi i słabsi" każe urzędnikom mniejszych krajów podporządkować się dyrektywom pospolitych cwaniaków. Ta wasalność nie jest samoistna czy genetyczna , najpierw przejmuje się kontrolę nad dużymi mediami, a małe dla pozorów wolności pozostawia się tym, których obdarza się epitetem oszołomów. Mechanizm się sam reguluje , kiedy miejscowa oligarchia nuworyszy staje się nową klasą prózniaczą i czynnie zaczyna usczestniczyć w podporządkowanie własnego kraju globalnym złodziejom.
  To można również potwierdzić na miejscu patrząc na 20 lat transformacji w Polsce.
 • 2008-12-06 18:48 | mvb

  Klein zarzuca neoliberalom, ze doprowadzili do upadku Argentyny. Ha. Pieknie. A teraz poszukaj troche w googlach na ktorym miejscu w swiatowym rankingu byla Argentyna w 1946 roku, kto zajal sie wtedy finansami i w jaki sposob je "zainwestowal". Poczytaj tez w jaki sposob Menem "zawalil" wizje Chicago Boys - niestety, nei da sie zjesc ciastka i miec ciastka. A potem sie mozesz wypowiadac.
 • 2009-05-12 13:50 | Aphex

  Re: Świat według Naomi Klein

  dziecko_bessy - chciałbym poznać Twoje teorie na temat wydarzeń w Chinach, Chile czy Brazylii - nie twierdzę że to co mówisz jest bzdurą tak samo jak nie mogę w ten sposób myśleć o tym co pisze Naomi Klein- chciałbym poznać Twoją teorię na temat opisywanych przez autorkę wydarzeń i źródła które te teorie popierają/głoszą.
 • 2010-01-21 14:17 | brocki

  Re:Świat według Naomi Klein

  Calkiem przyzwoity artykul odlsaniajacy kulisy Miltona

  http://reason.com/archives/2008/09/26/defaming-milton-friedman
 • 2011-02-17 18:30 | Ziomek

  Re:Świat według Naomi Klein

  Kapitalizm istniał chyba tylko w Ameryce Północnej w XIX wieku. Wojnę socjalizmu z kapitalizmem zazwyczaj wygrywa jakaś odmiana feudalizmu. Lewacy piszą, że kapitalizm to wspieranie dużych korporacji, ratowanie banków i.t.p. i najzwyczajniej w świecie nie mają racji. Nie mają racji też zwolennicy kapitalizmu, mówiąc, że to socjalizm. To po prostu współczesny feudalizm. Podobnie jest z Bankiem Światowym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Ale i tak wolę feudalizm od socjalizmu, bo dla socjalistów jednostka się nie liczy, czyli nie liczę się ja. A mi na mnie zależy:)
 • 2011-12-19 21:44 | sasa

  Re:Świat według Naomi Klein

  Hmm, czyli feudalizm się z tobą liczy? :)