Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dziesięć wielkich mitów

(10)
Inwestowanie w nowe technologie ekologiczne nigdy nie było tak istotne jak dziś, a jednak wielu z nas uważa, że wysiłki te są skazane na niepowodzenie. Niesłusznie.
 • 2008-12-08 18:26 | zorro

  Re: Dziesięć wielkich mitów

  Artykul niezly. widze pokrewienstwo z kilkoma innymi ktore czytalem w ostatnim czasie. Jest tylko jeden blad jezykowy:
  >>Być może nie będą nawet produkowane z silikonu.
  Oczywiscie nie chodzi o silikon tylko o Krzem (symbol Si).
 • 2008-12-08 19:21 | joanna kopytowska

  Re: Dziesięć wielkich mitów

  Dawno nie czytałam czegoś co by mnie tak nie podniosło na duchu , dotarło w końcu , dotarło do ludzi że zasoby planety są wyczerpywalne i że warto zainwestować w nowe proekologiczne technologie po to aby nie zrujnować do końca środowiska i wykorzystać na większą skalę energię słoneczną , wietrzną i siłę przypływów i odpływów . To nadzieja na to że ludzkość przetrwa w swojej zielonej ojczyźnie jaką jest Ziemia.
 • 2008-12-09 10:49 | Michał

  Re: Dziesięć wielkich mitów

  Wszystko pięknie i prawdziwie. Artykuł generalnie rzetelny.
  Ale jest jedno ale! Kardynalne i wciąż powtarzane. Już w samym podtytule na stronie głównej jest błąd. Mianowicie mylne użycie pojęć: ekologia vs. sozologia (ochrona środowiska). Artykuł traktuje o sozologii a nie ekologii! Zresztą jak większość artykułów o podobnej tematyce. Wszystkie one poruszają temat zanieczyszczenia środowiska, ochrony przed zanieczyszczeniem, sposobach przywrócenia stanu środowiska do stanu sprzed zanieczyszczenia, itp., itd. Jest to sozologia, tudzież bardziej obrazowo ochrona środowiska! Ekologia natomiast to nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami, a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami (chociażby za Wiki). Nic więcej, nic mniej! Może to nazbyt upierdliwe, sprawa zbyt błaha, a może moje zboczenie zawodowe – z wykształcenia jestem sozologiem. Ale zwracam się z uprzejmą prośbą o nie wprowadzanie społeczeństwa w błąd i jakby nie było złego edukowania. Większości ludzi nie chce się drążyć tematu i sprawdzać każdej publikowanej informacji. Wiernie przyjmują to, co przeczytają. Później narastają w społeczeństwie mylne wyobrażenia, które przeradzają się w fobie czy awersje.
 • 2008-12-10 12:34 | Ronin27

  Re: Dziesięć wielkich mitów

  Wszystko pięknie fajnie, tylko to przypuszczenia może na dobrych przesłankach ale większości z tych urządzeń i instalacji na razie nie ma. Mają być. To co to za obalanie mitów pytam?. Żyjemy tu i teraz i w większości te mity to prawda. Jak wejdą te technologie to możemy porozmawiać o obalaniu mitów.
 • 2008-12-10 13:47 | heh

  ale ten błąd językowy rozwiewa nawet wikipedja więc wpadka autora jest dość kompromitująca
 • 2008-12-10 14:00 | dr No

  Re: Dziesięć wielkich mitów

  Jeszcze jeden artykuł pełen niedomówień i nie do końca prawdziwy. Głównym zarzutem może być brak kosztów produkcji, eksploatacji i utylizacji całego tego majdanu używanego do produkcji energii. Koszty przesyłania energii z miejsc, gdzie może być produkowana, na dzień dzisiejszy mogą znacznie ograniczyć zastosowanie tych technologii. Dużo większe szanse dają technologie oszczędzające energię, choćby stosowanie organizmów żywych do procesów produkcyjnych, na przykład biohydrometalurgia; a największe rezerwy drzemią w eksploatacji naszych domów i innych budowli komunalnych.
  Dodatkowo zwracają uwagę użyte pojęcia: ekologiczny, ekologia. Toż to przecież ich znaczenie jest zupełnie inne. A może napiszmy: przyjazny środowisku, sozologia, żywność produkowana z roślin uprawianych bez nawozów sztucznych i pestycydów. Może to i długie nazwy, ale precyzyjne. Studenci na zajęciach mają niezły ubaw tropiąc domorosłych sozologów, którzy nawet nie wiedzą kim są. Przedstawicielem tego nurtu jest również kilku autorów "Polityki". Sorry, ale może przejrzyjmy jakieś podręczniki nim zaczniemy pisać.
 • 2008-12-10 19:27 | jerry1

  Re: Dziesięć wielkich mitów?

  Najwiekszy problem to jest wciaz MAGAZYNOWANIE energii. W tej dziedzinie postep jest powolny, mozolny i - w sumie - niezbyt duzy!
 • 2008-12-15 13:28 | nibiru

  kogo obchodza koszty,?skoro dzis np.banki i fundusze inwestycyjn ,wyrzucaja pieniadze niemal w bloto,(czyt, np.afera Madoffa,)ja chce zyc w czytym swiecie i g.. mnie obchodza koszty i ilu górnikow straci prace i kto zarobi na ekolobby
 • 2008-12-16 10:50 | mrozu

  Re: Dziesięć wielkich mitów

  "przyniosłyby korzyść setkom milionom drobnych rolników i zarazem przyczyniłyby się do oczyszczania atmosfery z dwutlenku węgla."

  Toż to sprzeczność! Nie można oczyścić atmosfery z CO2 bo w 96% jest on pochodzenia naturalnego! Dodatkowo jest potrzebny roślinom do życia więc jak oczyszczenie atmosfery z CO2 ma pomóc rolnikom? Oczyszczenie może raczej zniszczyć wegetację. Artykuł pełen bzdur i nierzetelnej wiedzy, propagujący mit o wpływie człowieka na globalne ocieplenie. Aż przykro czytać takie bzdury. Nie ma naukowych dowodów na wpływ CO2 na klimat, a siewcy propagandy IPCC powinni być stawiani przed sądem za umyślne wprowadzanie ludzi w błąd w celu zdobycia korzyści finansowych.
 • 2008-12-17 18:36 | Pawko Kerczer

  Re: Dziesięć wielkich mitów

  Mit pierwszy
  Energia słoneczna jest zbyt kosztowna, aby mogła być szeroko rozpowszechniona
  PRAWDA
  Energia sloneczna jest obecnie (zalezy jak liczyc) okolo 10x drozsza niz konwencjonalne zrodla energii.
  http://www.businessweek.com/globalbiz/content/feb2008/gb2008021_112318_page_2.htm
  Reszta to tylko klamstewka marketingowe, lobbystow i grup naciskow.

  Nie można polegać na energii wiatru
  PRAWDA
  Wystarczy spojrzec na mape pokazujaca srednie wiatry. W wielu miejscach na energii wiatru nie mozna polegac, jest on slaby i nieczesty.

  Energia z fal morskich to ślepa uliczka.
  PRAWDA - energia z fal morskich to nawet nie uliczka, nawet nie sciezka to nitka.

  Mit czwarty
  Energia jądrowa jest tańsza niż inne źródła elektryczności o niskiej emisji dwutlenku węgla
  PRAWDA
  wystarczy spojrzec na takie kraje jak Francja, Finlandia, Japonia. Taniosc jest uwarunkowana politycznie i tam gdzie decyzje sa podejmowane na podstawie rachunku ekonomicznego i nauki, a nie na podstawie grup nacisku, tam energia jadrowa jest najtansza.

  Mit piąty
  Samochody elektryczne są powolne i brzydkie
  ???
  co za infantylne sformulowanie, czyzby autor mial 14 lat?

  Mit szósty
  Biopaliwa będą zawsze szkodliwe dla środowiska
  PRAWDA
  Jak kazdy proces, produkcja biopaliw wymaga energii, generuje odpady, wytwarza emisje. Jezeli autor jest przekonany, ze nie, to proponuje aby zamieszkal zaraz za plotem takiej fabryki i zobowiazal sie do przechywania odpadow w piwnicy.

  Mit siódmy
  Zmiany klimatyczne oznaczają, że powinniśmy przestawić się na rolnictwo ekologiczne
  Już teraz mamy kłopot z wykarmieniem sześciu miliardów ludzi
  BZDURA
  Amerykanskie rolnictwo pracuje na pol gwizdka, rzad placi aby nie produkowali wiecej, gdyz nadprodukcja zniszczylaby rynek na produkty rolnicze. W krajach rozwijajacych sie, plony mozna podwoic poprzez zastosowanie bardziej nowoczesnego rolnictwa i wyzsze nawozenie. Glod nie wynika z globalnego braku zywnosci.

  Mit ósmy
  Domy o zerowej emisji dwutlenku węgla są najlepszym sposobem ograniczenia efektu cieplarnianego
  Autor bladzi, miesza, wydaje mu sie, chcialby, itd.
  Prawda jest bardzo przyziemna, rachunek ekonomiczny zawsze zwyciezy, rzad moze zmienic podatki, dac subwencje, a wiec wszystko jest mozliwe. Na razie zerowy dom jest zbyt drogi. Domy beda sie zblizac do zerowego w miare jak ceny energii beda rosnac, nie ma to NIC wspolnego z ograniczaniem emisji CO2 - to jest tylko produktem ubocznym calego procesu.


  Mit dziewiąty
  Duże elektrownie są najbardziej wydajne
  TAK
  jak narazie sa najbardziej wydajne, 60% to glownie marketing, przecietna wydajnosci liczona jako ilosc energii sprzedanej do zuzytej jest duzo mniejszy. Male generatory np turbiny Capstone moga miec zalety w niektorych sytuacjach.
  Ogolnie bez naciagania i manipulacji, duze elektrownie np gazowe GE 9H (lopatki chlodzone para wodna) sa nie do pobicia.
  Eletrocieplownie to inna kategoria.

  Mit dziesiąty
  Wszelkie proponowane rozwiązania muszą być zaawansowane technicznie.

  Mozna by tez to sformulowac jako: "zadne rozwiazanie nie moga byc technicznie przestarzale", czyli sama teza jest jak maslo maslane. Biowegiel to nastepna mrzonka przeznaczona dla technicznie uposledzonych.

  Ogolnie artykul typowy dla polskich felietonistow, przepisujacych z zagranicznych publikacji w stylu sensacyjnym, z duzym przejeciem, mala wiedza, na zasadzie: ciemny narod i tak to polknie.